TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Во Белград овации за „ММЕ кој прв почна“ од Дуковски во режија на Унковски

+инфо - пред: 7 часа

Претставата „ММЕ кој прв почна“ по текстот на Дејан Дуковски и во режија на Слободан Унковски синоќа премиерно беше изведена на сцената „Љуба Тадиќ“ во Југословенско драмско позориште (ЈДП) во Белград.

13 поврзани вести »

Бектеши не ги повлекува измените на законот за минерални суровини

+инфо - пред: 7 часа

Според него, предложеното законско решение не е субјективно, туку во него се прецизираат одредени делови кои досега не беа прецизирани. За оваа Влада секогаш приоритет ќе биде здравјето и безбедноста на граѓаните и доколку тие бидат загрозени, како ...

22 поврзани вести »

Спасовски изработил 1.750 решенија пред заминувањето од МВР, тврди Чулев

+инфо - пред: 7 часа

Од почетокот на декември до 25 – ти истиот месец во 2019 година донесени се 1.050 решенија, додека во последната седмица донесени се и изработени 1.198 решенија, некои за распоредување на пониски работни места, други за унапредување.

77 поврзани вести »

Филипче: Жените во Шуто Оризари наскоро ќе добијат матичен гинеколог

+инфо - пред: 7 часа

Претпоставувам дека тоа е одлука на гинекологот. Најави пред една недела дека сака да отвори ординација на друго место. Разговараме интензивно со неколку институции дали може да обезбедиме гинеколог по системот на ротација - изјави Филипче.

22 поврзани вести »

Сервер: На Трамп му треба Косово поради импичментот, продолжување на дијалогот дури по изборите во Србија

+инфо - пред: 7 часа

Претседателот на САД Доналд Трамп бара каков било меѓународен успех кој би го свртел вниманието од неговиот импичмент и судењето во Сенатот, изјави професорот на Универзитетот „Џон Хопкинс“ во Вашингтон и експерт за Балканот, Даниел Сервер.

10 поврзани вести »

Герџалиу: Нормализацијата на економските односи ќе донесе перспектива за Западен Балкан

+инфо - пред: 7 часа

Ги идентификувавме столбовите кон коишто треба да се насочиме за да ја зголемиме економската соработка, а со таа цел заклучивме дека треба да се постигнат договори во полето на авиосообраќајот, железницата, поштенските и телекомуникациските услуги, ...

Кој доаѓа од Кина со симптоми итно на Клиника или да врти на „црвениот“ телефон

+инфо - пред: 7 часа

Секој кој нема директен контакт и не доаѓа од Кина ќе си оди преку преку матичниот лекар, а секој којшто доаѓа и има симптоми ќе се обрати на посебниот телефонски број, кој го има на дистрибуираните флаери од Институтот за јавно здравје.

Чулев чека ОЈО да ги побара документите објавени во „Ла верита“ за изборните нерегуларности

+инфо - пред: 8 часа

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот „Ла верита“ за изборните нерегуларности во 2014 година во Струмица.

77 поврзани вести »

Ѓоковиќ противник на Федерер во полуфиналето на Австралија опен

+инфо - пред: 8 часа

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето на Грен слемот Австралија опен, откако денеска го совлада Милош Раониќ од Канада во второто четвртфинале. Бранителот на трофејот победи со максимални 3-0, по сетови 6:4, 6:3 и 7:6 за нешто ...

117 поврзани вести »

Мировниот план за Блискиот Исток им нуди на Палестинците условен суверенитет

+инфо - пред: 8 часа

Весникот „Вашингтон пост“ повикувајќи се на неименувани извори денеска објави дека Мировниот план за Блиски Исток на администрацијата на САД ќе предложи прекројување на границите меѓу Израел и Западен Брег, со цел големите еврејски населби да и ...

109 поврзани вести »

ПССЕ: Намaлeн притисокот врз медиумите и новинарите во Македонија

+инфо - пред: 8 часа

Во однос на медиумското опкружување како целина, ПССЕ го спомна случајот со Македонија: дури и ако работата на новинарите останува прилично тешка и несигурна, оваа земја-членка се издвојува од 2018 година од другите земји од поранешна Југославија ...

14 поврзани вести »

„Ласкарци“: Возачот не задремал, можно е да се завртел кон лево или погледнал надолу

+инфо - пред: 8 часа

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ што се преврте кај Ласкарци, не разговарал на мобилен телефон и не задремал, но можно е да се завртел кон лево со телото или пак да погледнал надолу пред него, истакна вештото лице кое денеска одговараше на ...

34 поврзани вести »

„Шпигл“ објави дека Аушвиц го ослободиле Американците, подоцна се извини

+инфо - пред: 8 часа

Германскиот весник „Шпигл“ објави на социјалните мрежи дека американската војска го ослободила концентрациониот логор Аушвиц. Во статусот кој го објави „Шпигл“ пишува дека Аушвиц бил најголем нацистички логор на смртта, кој, како што наведува, „пред ...

103 поврзани вести »

Емилио Лоренцо: Ратификацијата на Протоколот за НАТО во Шпанија до 11 февруари тешко, но не и невозможно

+инфо - пред: 8 часа

Ратификацијата на Протоколот за членство на Македонија во НАТО по итна постапка во шпанскиот Парламент тешко дека може да се случи до 12 февруари, но тоа не е невозможно, изјави денеска амбасадорот на Шпанија во Скопје, Емилио Лоренцо.

28 поврзани вести »

Чулев: Се работи на идентификување на двајца администратори и двајца модератори на групата „Јавна соба“

+инфо - пред: 8 часа

Се работи за околу осум илјади членови, чиј број опадна во последниот период. Се работи за околу 800 фотографии и видеа, претежно од „Фејсбук“, „Инстаграм“ и интернет, но има и приватни фотографии и видеа, изјави Чулев.

40 поврзани вести »

„Али баба“ не може да ве зарази со корона, ама избегнувајте гушкање со кинески туристи!

+инфо - пред: 9 часа

Сегашните сознанија се дека не треба да ги одбегнуваме и заобиколуваме туристите од Кина, се разбира под претпоставка да не ни се накашлаат в лице, или нашите граѓани кои таму престојувале, доколку тие немаат зголемена температура.

597 поврзани вести »

Најки ги повлекува патиките со потписот на Коби

+инфо - пред: 9 часа

Најки ги повлекува своите патики и други реквизити со потписот на Коби Брајант, со цел да се спречи незаконско размножување на самата линија производи. Повлекувањето е привремено и се спроведува заради преосмислување на натамошната ...

623 поврзани вести »

В петок на полноќ Британците ја напуштаат ЕУ, ама „разводот“ ќе трае 11 месеци

+инфо - пред: 9 часа

Вистинското прашање е, велат експертите, што ќе се случи на 1 јануари 2021 година, првиот ден на вистински „разведената“ Велика Британија. Иако е договорено дека датумот може да се одложи до 2022 година, па дури и до 2023 година, Џонсон рече дека ...

38 поврзани вести »

Ќе се укинат монетите од еден и два евро-цента

+инфо - пред: 9 часа

Европска комисија планира укинување на монетите од еден и два евро-цента, објави германскиот весник „Зидојче цајтунг“. Весникот истакнува дека ЕК утре ќе ја претстави програмата за работа што го содржи предлогот „единствено правило на заокружување“ ...

18 поврзани вести »

По 1977 година, Федерер најстар полуфиналист на Австралија опен

+инфо - пред: 9 часа

Роџер Федерер денеска обезбеди учество помеѓу четирите најдобри тенисери на Грен слемот во Мелбурн и најстариот полуфиналист на Австралија опен од 1977 година. Швајцарецот кој утрово го победи во четвртфиналето Американецот Сандгрен со 3-2, се ...

117 поврзани вести »