TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

МБА: Независноста и професионалноста на Народната банка се клучни за задржување на финансиската стабилност

+инфо - пред: 7 часа

Во соопштението наведуваат дека независна и професионална централна банка е еден од столбовите на стабилноста на банкарскиот сектор. Македонскиот банкарски систем е стабилен и укинувањето на дозволата на една мала банка не ја доведува во прашање ...

70 поврзани вести »

Љубе Бошкоски: Охрабри се Мицкоски, излези на дебата со мене

+инфо - пред: 7 часа

Претседателот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски го кани лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на ТВ-дебата. Според Бошкоски, Мицкоски криејќи се зад други луѓе го прозвал него на прес конференција.

24 поврзани вести »

Во реконструкцијата на ТС „Битола 2“ ќе бидат вложени 3,18 милиони евра

+инфо - пред: 7 часа

Со реконструкцијата ќе биде сменета старата опрема, која не е заменета 38 години, со нова високонапонска опрема за што ќе бидат вложени 3,18 милиони евра. АД „МЕПСО“ ќе ја реконструира 400/110 kV трансформаторска станица „Битола 2“, која има витално ...

39 поврзани вести »

Дали сегашната предност на Бајден е доволна за пораз на Трамп?

+инфо - пред: 7 часа

Национална онлајн анкета спроведена од 23 до 27 октомври покажа дека 52 отсто од гласачите изјавиле дека го поддржуваат Бајден, додека 42 отсто би гласале за Трамп Една недела пред претседателските избори во САД на 3 ноември, демократскиот кандидат ...

95 поврзани вести »

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

+инфо - пред: 7 часа

Мерењата во последните пет-шест дена покажуваат високи концентрации на ПМ 10 честичките на метар кубен во вечерните и ноќните часови, преку ден концентрациите според мерењата се пониски, но во одредени делови и периоди ги надминуваат дозволените 50 ...

27 поврзани вести »

Со речиси 15.000 заболени со ковид-19, Германија забележа нов дневен рекорд

+инфо - пред: 7 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел бара состанок со премиерите на 16 германски покраини за затворање на рестораните и кафулињата, почнувајќи од 4 ноември. Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти ...

61 поврзани вести »

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа!

+инфо - пред: 7 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека бројот на починати и на заразени на дневна основа кажува колку е алармантна состојбата. „Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на ковид, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и ...

70 поврзани вести »

Две жени искасани од кучиња-скитници, тракторист загина кај Кавадарци

+инфо - пред: 7 часа

МАРИХУАНА ВО ГОЛФ – На 28.10.2020 околу 01.10 часот, во тетовско Горно Палчиште, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода А.А.(33) од тетовско Јеловјане, затоа што при негов и преглед на возилото „фолксфаген голф“, со тетовски ...

6 поврзани вести »

Државата ќе ги награди здравствените работници со 54 милиони денари

+инфо - пред: 7 часа

Овие 54 милиони, како што се посочува, се дел од вкупно 243 милиони денари кои Владата ги издвои за здравството. Со ребаланост на Буџетот, Владата ќе издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на ...

50 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, кажи дали сакаш македонскиот народ да го направиш геноциден?!

+инфо - пред: 8 часа

Премиерот Зоран Заев се крие и не го кажува ставот за Делчев и македонскиот јазик, ниту пак дали ќе го направи македонскиот народ геноциден, тврди ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста. „Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже ...

67 поврзани вести »

Во земјава пензија од над 53.000 денари земаат 48 пензионери

+инфо - пред: 8 часа

Вкупниот број на пензионери пак се намалил на 322.854 лица додека просечната пензија во септември изнесувала 15.514 денари. Минатиот месец имало 243 пензионери со пензија над 51.000 денари, додека највисокиот износ од 53.691 денар го земале 48 ...

37 поврзани вести »

Газда казнува со 10 отсто од плата ако работник заврши во самоизолација

+инфо - пред: 8 часа

Ѓуро Хорват сопственик на хрватската компанија Техникс на вработените им испратил допис дека ќе ги казни доколку завршат во самоизолација, пишува Јутарнји лист. – Почитувани работници! Со оглед дека секој ден ситуацијата со ковид-19 е сѐ полоша, ве ...

16 поврзани вести »

Хелсиншки комитет: Конечно усвоен закон за антидискриминација, бараме брз избор на Комисија

+инфо - пред: 8 часа

Следен чекор, кој е неопходно што побрзо да се случи е отпочнување на процесот за формирање на нова, независна, стручна и професионална Комисија за спречување и заштита од дискриминација, велат од Хелсиншкиот комитет.

92 поврзани вести »

Метар, два, три? Колку треба да бидеме oддалечени едни од други?

+инфо - пред: 8 часа

Од 10 студии за хоризонтално движење на капки, 8 студии покажаа дека капките поминуваат повеќе од 2 метри, а во некои случаи и повеќе од 8 метри. Физичкото растојание од други луѓе е една од важните мерки за контрола на ковид-19.

Поранешниот косовски премиер Албин Курти е позитивен на ковид-19

+инфо - пред: 8 часа

Во објава преку својата страница на Фејсбук, Курти наведе дека имал лесни симптоми и дека наредните две недели ќе биде во самоизолација. Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Движење самоопределување (ВВ), поранешниот премиер на Косово ...

14 поврзани вести »

Твитер реакции за односот на Шилегов со пожарникарите: „Без пожарникари не можеме, без Шилегов едвај чекаме!“

+инфо - пред: 8 часа

Ако заминете – им рече Шилегов во тензичната расправија – ќе има оглас, ќе примиме нови пожарникари. Скопските пожарникари со најава за нови протести, градоначалникот Петре Шилегов со закана дека ќе распише оглас и дека ќе прими нови пожарникари.

120 поврзани вести »

Ненадејно почина сестрата на Горан Бреговиќ

+инфо - пред: 9 часа

Дајана Бреговиќ Мариќ, сестрата на популарниот музичар Горан Бреговиќ (70), со кого израсна во Сараево, почина во Сплит на 61 година. „Во длабока болка, објавуваме дека ненадејно нè напушти г-ѓа Дајана Бреговиќ Мариќ.

4 поврзани вести »

Ајкула му одгризала рака на 12-годишно момче во Египет

+инфо - пред: 9 часа

Во соопштение на украинската Државна агенција за туризам се вели дека 12-годишното дете потоа било на интензивна нега и дека лекарите со операција не успеале да му ја спасат раката. Малолетно момче турист од Украина ја загуби раката, а туристичкиот ...

16 поврзани вести »

Неверојатна снимка: Лос трчаше на вода, го мина и чамецот (ВИДЕО)

+инфо - пред: 9 часа

Видеото со женка лос како трча преч чамец на Алјаска остави многумина без текст, а некои животно на шега го нарекоа Мусија (Moosiah). Може ли лосот да трча на вода? Ова е прашање што многумина си го поставија откако снимка на еден како трча преку ...

Фрчат казни за неносење маски, казнети 830 лица за еден ден

+инфо - пред: 9 часа

„Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19“, наведено е во соопштението. Во текот на изминатото деноноќие (27/28.10.2020) на територијата на ...

49 поврзани вести »