TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Sвездата на „Очајни домаќинки” осудена на 14 дена затвор

+инфо - 14.09.2019

Познатата американска актерка Фелисити Хафман, ѕвезда на серијата „Очајни домаќинки”, денеска е осудена на 14 дена затвор заради вмешаност во афера со давање поткуп за прием на колеџ. Хафман е осудена во Федералниот суд во Бостон откако во мај ја ...

22 поврзани вести »

Во велешкиот театар вечерва премиера на комедијата „Одам на лов“

+инфо - 14.09.2019

На големата сцена на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов“-Џинот“ вечерва од 20 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Одам на лов“ со поднаслов Комедија на вонбрачни заплети од францускиот автор Жорж Фејдо, во режија на Деан ...

9 поврзани вести »

Албанија забрани влез на над 27 тони пилешко месо и 19,2 тони кафе од Бразил

+инфо - 14.09.2019

Албанската национална агенција за храна (АКУ) во пристанишниот град Драч забрани влез на повеќе 27 тони пилешко месо и 19,2 тони кафе увезени од Бразил. По извршената анализа беше констатирано присуство на високи концентрации на салмонела кај ...

23 поврзани вести »

Пожар во близина на Пробиштип

+инфо - 14.09.2019

Сува треба и ниско стеблеста шума во моментов гори во околината на општина Пробиштип. Градоначалникот на општината Драган Анастасов рече дека станува збор за поголема површина и дека во моментов не може точно да се каже колкав простер е зафатен.

87 поврзани вести »

Возобновен опожарениот дом на 12 членото семејство од село Русиново

+инфо - 14.09.2019

По пет месеци макотрпна работа со помош на хуманите граѓани од Малешевијата и наши иселеници, домот на семејство Мирчовски од село Русиново кој на 23 март годинава изгоре во пожар, од денес повторно е осветен и спремен за нов почеток на семејството ...

9 поврзани вести »

Два милиони француски работници живеат под прагот на сиромаштијата

+инфо - 14.09.2019

Бројот на сиромашни кои работат се искачи за 181.000 меѓу 2016 и 2017 година, според најновите бројки на французкиот Институт за економски и статистички студии – ИНСЕЕ. Вкупно имало 2 ,1 милион вработени сиромашни во однос на 1,9 милиони една година ...

11 поврзани вести »

Голем пожар беснее во Кичевско

+инфо - 14.09.2019

Во моментов во село Колибари, Кичевско беснее голем шумски пожар во атарот на селото. Месната заедница од оваа село излезе со апел до селаните особено младите да се приклучат во гаснењето на овој пожар.

26 поврзани вести »

Мицевски: Јанева и СЈО единствено служеа како алатка за политички прогон, селективна правда и бранење на криминалите на ...

+инфо - 14.09.2019

Очигледно колегата од СДСМ ја згреши темата, затоа што денеска на тема е разрешувањето на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, а не разрешувањето на специјалниот јавен обвинител Христијан Мицкоски.

294 поврзани вести »

ПИСМА ОД ЛОНДОН – Не во мојот град

+инфо - 14.09.2019

Градоначалникот Садик Кан, кој често не се согласува со владата, остро реагираше и вети дека ќе стори сѐ што може овој саем на оружје веќе да не се одржува во Лондон. Но ми се чини некако дека ќе има политика и 14 милијарди, односно 17 милијарди ...

Митрески: Мицкоски сака амнестија за претходните обвинети функционери, правда за секој што се огрешил

+инфо - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. – Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

294 поврзани вести »

Родното сонце, состругано од канализациските шахти

+инфо - 14.09.2019

Каде е Аристотеловата „праведност“ и „грижа за добробитта“ на секој граѓанин? Но, тоа се неважни прашања што не можат да ѝ го свртат вниманието ни на политичката елита, ниту на чаршијата. Конечно, од какво значење е животот и имотот на еден човек, ...

Со 102 гласа „за“, разрешена Катица Јанева

+инфо - 14.09.2019

Со 102 гласа „за“, пратениците во Собранието денеска ја разрешија од функција специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Немаше воздржани пратеници, ниту оние кои гласаа против. Собранието предлогот за разрешување на Катица Јанева ќе го достави ...

294 поврзани вести »

Димовски: Ќе гласаме за разрешувањето на Јанева, најмалку 10 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ биле уценувани од СЈО

+инфо - 14.09.2019

,,Во моментов имаме правно лудило, верификување на печат и различни потписи. Секој правен експеримент може да донесе штета на државата, СДСМ сакаа да ја имаат играчка СЈО во своите раце. Такви експерименти на моменти ќе ви бидат забавни, но не се ...

294 поврзани вести »

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците се свртеа кон Русија

+инфо - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

23 поврзани вести »

Кумановец преку Фејсбук се заканувал на полицаец

+инфо - 14.09.2019

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Н.(18) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

18 поврзани вести »

Бакир Изетбеговиќ реизбран за лидер на СДА

+инфо - 14.09.2019

Бакир Изетбеговиќ повторно е избран за претседател на Партијата за демократска акција (СДА) од Босна и Херцеговина. Едногласната поддршка му ја изразија делегаците на денешниот 7-ми Конгрес на партијата, што се уште е во тек во Сараево.

6 поврзани вести »

Жан Мари ле Пен обвинет за проневера на јавни средства

+инфо - 14.09.2019

Поранешниот претседател на Националниот Фронт (НФ) , Жан Мари Ле Пен е обвинет за „проневера на јавни средства“ и „соучесништво“ во случајот на наводно фиктивни работни места на екстремно десничарската партија во Европскиот парламент , пренесува ...

11 поврзани вести »

Конкурирајте за ИТ обуки, ќе се преквалификуваат 1.253 невработени млади лица

+инфо - 14.09.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и директорката на Агенција за вработување, Билјана Јовановска денеска ги презентираа трите јавни огласи за обуки за ИТ ...

27 поврзани вести »

Град Скопје ќе додели стипендии за 25 средношколци со попреченост

+инфо - 14.09.2019

Градот Скопје за првпат годинава на 25 ученици со попреченост од средните училишта ќе им додели стипендии во висина од 3.000 денари за период од девет месеци. Огласот со критериумите ќе биде објавен во понеделник, а апликациите што треба да се ...

23 поврзани вести »

СДСМ: Груевизмот зрачи во ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски сака да го контролираат и обвинителството, за да ги заштитат нивните ...

+инфо - 14.09.2019

Буквално ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, груевизмот зрачи. Мицкоски е апсолутен послушник на почесниот претседател Никола Груевски и јавно кажува дека сака да биде контролор во обвинителството, соопштија од СДСМ.

90 поврзани вести »