TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Наградниот фонд за „Ју Ес Опен 2019“ рекордни 57 милиони долари

+инфо - пред: 11 часа

Победниците кај мажите и жените ќе заработат 3,85 милиони долари, што е за 50.000 повеќе од минатата година. Тенисерите кои ќе бидат елиминирани од првиот круг ќе освојат 58.000 долари. Организаторите на „Ју Ес Опен“ објавија дека оваа година ...

57 поврзани вести »

Седум лица повредени во сообраќајки во Скопје

+инфо - пред: 11 часа

Седум лица биле полесно повредени во шест од вкупно 11 сообраќајки во текот на вчерашниот ден. Во пет од сообраќајките била причинета материјална штета. Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 38 возачи кои се ...

38 поврзани вести »

Местење на натпревари го чинеше белгиски Мехелен учество во Лига Европа

+инфо - пред: 11 часа

УЕФА го исфрли белгиски Мехелен од учеството во групната фаза на Лигата на Европа за сезоната 2019/20 поради местење на натпревари во шампионатот на земјата. Белгиската фудбалска федерација (KБВБ) веќе го отстрани клубот, а сега и европската ...

7 поврзани вести »

Сите ќе се спасат, Македонија ќе ја потопат

+инфо - пред: 11 часа

Ова што сега ни се случува е иреверзибилно како процес. Нема начин да се закрпи и да зе залепи, неопходно е да се направи излезна стратегија која би довела до стабилизација. Се опкружи со погрешни луѓе, дел како наметнати решенија, дел самиот си ги ...

Бритни Спирс се пофалила како вежба, луѓето ја нападнале поради гаден детаљ ВИДЕО

+инфо - пред: 11 часа

„Почнувам да мислам дека нејзините очни капаци се тетовирани“, вели еден друг коментар што алудира на невообичаено темни кругови околу нејзините очи. Се чини дека Бритни Спирс открила нова љубов, онаа кон поставувањето видео од фитнес, па во ...

2 поврзани вести »

Концерт на Гал Фаганел на виолончело и Маја Божиновска на пијано на Скопско лето

+инфо - пред: 11 часа

Во рамки на Скопско лето, вечер во 20:30 часот во Националната галерија – Даут пашин амам, концерт ќе одржат виолончелистот од Словенија, кој живее и работи во САД, Гал Фаганел и нашата пијанистка Маја Божиновска.

12 поврзани вести »

Либертас: Катица не направила операција за слабеење, боледува и не се појавува на работа

+инфо - пред: 11 часа

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не правела операција за слабеење, објави порталот Либертас повикувајќи се на лекарски извори. Јанева поднесе оставка од челната позиција на СЈО истовремено кога почна апсењето на главните актери во ...

216 поврзани вести »

Познати сите двојки за второто квалификациско коло на Лигата на Европа

+инфо - пред: 11 часа

По одигрувањето на вчерашните реванш-дуели во второто по квалитет фудбалско натпреварување на Стариот континент, познати се сите двојки од второто квалификациско коло за Лигата на Европа. Македонија ќе има еден претставник во оваа фаза, откако ...

5 поврзани вести »

Истражување: Мачињата и кучињата го убиваат стресот

+инфо - пред: 11 часа

Само 10 минути дружење дневно со своето милениче – маче или куче може значително да го намали стресот, односно хормонот што го предизвикува, покажа истражување во кое учествуваа 294 студенти, а го спроведе Вашингтонскиот државен универзитет.

6 поврзани вести »

ТВ Канал 5 поднела кривична пријава против Саше Политико за говор на омраза

+инфо - пред: 11 часа

Пријавата била поткрепена со многубројни писмени докази, од кои се гледа како Ивановски, на својот портал Мактел, брутално и со омраза говори за телевизијата и за новинарите во неа. Телевизијата Канал 5 поднела кривична пријава против Саше Ивановски ...

9 поврзани вести »

Кузмиќ се освести, се чувствува добро

+инфо - пред: 11 часа

Добри вести дојдоа од српската претсолнина, откако Црвена звезда објави дека Огњен Кузмиќ бил изваден од вештачката кома во четвртокот вечер. Раководството на „црвено-белите“ додава дека кошаркарот веќе е свесен и се чувствува добро, а неговото ...

10 поврзани вести »

Зекири: Партиската припадност никого не амнестира!

+инфо - пред: 11 часа

Партиската припадност никого не амнестира, напиша пратеникот Мухамед Зекири, по вчерашниот Централен одбор на СДСМ, не прецизирајќи дали мисли на случајот „Рекет“ каде неофицијално се зборува дека се инволвирани и двајца пратеници на СДСМ.

9 поврзани вести »

Пад на хеликоптер на Војската на Србија, нема жртви

+инфо - пред: 11 часа

Хеликоптер „газела“ на Војската на Србија се срушил вчера близу аеродромот Морава додека траеле редовните летачки вежби. За среќа, нема загинати, пренесуваат српските медиуми. Од Министерството за одбрана било соопштено дека несреќата се случила ...

9 поврзани вести »

Мајка ѝ умрела од рак, а татко ѝ се оженил со куќната помошничка: Мадона никогаш тоа не му го простила ФОТО

+инфо - пред: 11 часа

Родителите на Мадона се викаат Мадона Луиз и Силвиот Ентони Чиконе. Татко ѝ со италијанско, а мајка ѝ со француско потекло. Популарната пејачка денес ужива во славата ширум светот, а за деталите од дамното минато, како и за односот со таткоѝ никогаш ...

5 поврзани вести »

Скопје и Сеул воспоставија дипломатски односи

+инфо - пред: 11 часа

Македонија и Јужна Кореја официјално воспоставија дипломатски односи, соопшти Министерството за надворешни работи во Сеул. Заедничкото коминике за воспоставување дипломатски односи вчера во седиштето на ОН во Њујорк го потпишаа амбасадорот на Јужна ...

25 поврзани вести »

Концерт на „Асасело“ и изложби на „Охридско лето“

+инфо - пред: 12 часа

Програмата на „Охридско лето“ за денеска предвидува три уметнички содржини. Музичката програма продолжува со концерт на квартетот „Асасело“, со уметниците Ростислав Кожевников на виолина, Барбара Штрајл – виолина, Јустина Шлива – виола и Тееми ...

17 поврзани вести »

Сите резултати од реваншите во првото квалификациско коло на ЛЕ

+инфо - пред: 12 часа

Вчеравечер се одиграа 42 реванш-дуели од првиот квалификациски круг на Лигата Европа. Во голем број од нив, беа постигнати изненадувачки резултати, а тимовите кои претходно беа сметани за аутсајдери продолжија напред.

39 поврзани вести »

Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители, има повредени (ВИДЕО)

+инфо - пред: 12 часа

Во силна експлозија на гас во Крајстчрч, каде што пред четири месеци имаше смртоносни напади во две џамии, повредени се шест лица, а десетици жители се евакуирани од своите домови. Експлозијата е почувствувана и на неколку километри од настанот, а ...

22 поврзани вести »

Македонија и Србија ќе соработуваат во областа на дигитализацијата

+инфо - пред: 12 часа

Меморандум за соработка во областа на дигитализацијата денеска во Скопје ќе потпишат Министерството за информатичко општество и администарција и Канцеларијата за информациски технологии и електронска управа во Владата на Република Србија.

41 поврзани вести »

Радев: Должност ни е да ги поддржиме нашите браќа, но не безусловно

+инфо - пред: 12 часа

Има работа во врска со учебниците, книгите, медиумите, издавачите и телевизиите за да се исчисти се она што не оддалечува едни од други. Личните емоции не помагаат за тоа. Потребен е поголем ангажман на институциите, истакнал Радев.

48 поврзани вести »