TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Драстично го смени изгледот: Кијану Ривс и со „војничка“ фризура е шмекер ФОТО

+инфо - 27.10.2020

Неговата препознатлива коса до рамена сега е минато, а згодниот Кијану Ривс сега има кратка „војничка“ фризура. Кијану ја избричил и брадата, а сè поради потребите за снимањето на филмот „Матрикс 4“.

9 поврзани вести »

Задолжителното носење маски на отворено на чекор до усвојување

+инфо - 27.10.2020

Собранието ја изгласа потребата за носење на измените на законот за здравствена заштита по скратена постапка. За законот гласаа вкупно 92 пратеници од кои 60 гласаа „за“, додека 32 пратеници беа воздржани.

83 поврзани вести »

Секој втор тестиран во БиХ е позитивен на ковид-19

+инфо - 27.10.2020

Во последното деноноќие пријавени се и 21 смртен случај. Во последните 24 часа во БиХ, детектирани се 1.555 лица позитивни на коронавирус од вкупно направени 3.158 биле тестирани, што значи дека секое второ лице е заразено.

446 поврзани вести »

Србија со црн рекорд – 1.053 лица заразени со коронавирус

+инфо - 27.10.2020

Според официјалните податоци, во Србија во последните 24 часа се регистрирани 1.053 нови случаи на заразени со коронавирусот. Од ковид-19 починале пет лица, со што вкупниот број на жртви се зголеми на 798, објави Министерството за здравство на ...

446 поврзани вести »

Николовски е негативен на ковид-19

+инфо - 27.10.2020

Вицепремиерот за борба против корупција и генерален секретар на СДСМ Љупчо Николовски е негативен на ковид-19. Тој ова го објави на Фејсбук откако во неделата СДСМ одржа конгрес на кој присуствуваше и неговиот сопартиец и министер за внатрешни ...

56 поврзани вести »

Дали Меланија навистина има двојничка? Експертите откриваат што се крие зад фотографијата на „лажната“ прва дама (ФОТО)

+инфо - 27.10.2020

Теоријата на заговор за двојничката на Меланија Трамп, која ја менува на јавни настани, кружи низ социјалните мрежи со години, а се појавува секогаш кога некој ќе забележи најмала промена во неа.

95 поврзани вести »

Пандемијата на ковид-19 направи сериозни штети врз туризмот

+инфо - 27.10.2020

Во јули, патувањата беа намалени 81% отсто, а во август – 79 проценти, се наведува во соопштението на организацијата. Туристичките патувања во светот се намалија за 70 отсто во првите осум месеци од оваа година во споредба со истиот период во 2019 ...

7 поврзани вести »

„Форбс“ состави листа на најдобрите работодавци во 2020 година: Еве кој влезе во топ 10

+инфо - 27.10.2020

Популарниот магазин „Форбс“ составил листа од најпосакуваните компании за работа во 2020 година, а во тоа му помогнала компанијата за истражување на пазарот „Статиста“. Анкетирале 160.000 работници од 58 земји кои работат во интернационални ...

4 поврзани вести »

Наместо да го згаснат, пожарникарите и Шилегов го распалија „огнот“: Тие му најавија протести, тој им се закани дека ќе ...

+инфо - 27.10.2020

Ако заминете – рече Шилегов во тензичната расправија - ќе има оглас, ќе примиме нови пожарникари. Законски основ за исплата на тоа што го барате засега нема. Треба да се смени законот во јуни 2021. Порано не може.

120 поврзани вести »

Жерновски ќе раководи со Железници, Макрадули нов директор на Пошта

+инфо - 27.10.2020

Плусинфо се обиде да стапи во контакт со Жерновски и Макрадули, но и покрај бројните повици и пораки, сепак тие не одговорија. Двајцата поранешни заменици министри Андреј Жерновски и Јани Макрадули ќе ги заменат фотелјите со директорски, објавија ...

27 поврзани вести »

Австрија забрани носење визири, граѓаните збунети ВИДЕО

+инфо - 27.10.2020

Една американска студија објавена во септември покажала дека визирот овозможува најмала заштита од корона од сите видови маски. Со симулација е покажано дека визирот може да го спречи ширењето на капките во моментот на кивање или кашлање, но дека ...

15 поврзани вести »

Американски милијардер вложува 15 милиони долари во реклами за Бајден

+инфо - 27.10.2020

Поранешниот градоначалник на Њујорк, кој загуби од Бајден во трката за номинација на демократите, вети дека ќе потроши до 100 милиони долари лични пари за поддршка на кампањата на Бајден за изборите на 3 ноември.

95 поврзани вести »

Утрешното рочиште за „ТНТ“ се одложува поради Миле Јанакиески

+инфо - 27.10.2020

Поради ова, Судот ја одлага утрешната расправа за предметот „ТНТ“ и следното продолжение го закажува 4 ноември во 10:00 часот. Главната расправа за предметот „ТНТ“ закажана за утре, се одлага за 4 ноември поради издадено решение за домашна изолација ...

48 поврзани вести »

Трамп ги насмеа сите: Син ми Барон имаше ковид 15 минути ВИДЕО

+инфо - 27.10.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека неговиот син Барон го прележал ковид-19 за 15 минути.Неверојатната реченица Трамп ја кажал пред својте приврзаници на собирот во Мартинсбург во Пенсилванија вчера попладне.

95 поврзани вести »

Ништо од примирјето, Ерменија и Азербејџан повторно на боиштето

+инфо - 27.10.2020

Хуманитарното примирје што вчера стапи во сила истиот ден беше прогласено за неуспешно и продолжија борбите и меѓусебните обвинувања за кршење на договорот. Ерменскиот обединет Инфоцентар објави дека Азербајџан денеска ги гранатирал јужните гранични ...

47 поврзани вести »

Белграѓанин стана хит поради домашната маска: „Штити, како не штити“ (ВИДЕО)

+инфо - 27.10.2020

Но, последниве денови една маска од домашно производство од Србија е повторно хит, откако на ЈуТјуб се појави видео во кое господинот објаснува како ја направил маската и вели дека таа го штити од вирусот.

38 поврзани вести »

ДИК ги потврди новите пратеници, на реде е Собранието

+инфо - 27.10.2020

Државната изборна комисија (ДИК) ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“, Рина Ајдари за ИЕ6 од ДУИ, Мирослав Јовановиќ и Лидија Тасевска, и двајцата во ИЕ2 од Коалицијата „Можеме“.

44 поврзани вести »

„Црвено-црните“ не одлетаа за Париз! Нови ковид-проблеми за Вардар?

+инфо - 27.10.2020

Во очекување на официјална информација од таборот на „црвено-црните“, во јавноста се појавија шпекулации дека во прашање со два нови случаи со коронавирус. Македонскиот ракометен шампион Вардар не отпатува во Франција каде утре требаше да го игра ...

81 поврзани вести »

Кој тоа заговара технократски ковид-фашизам?

+инфо - 27.10.2020

Вирусот им даде опортунитет на сериозни авторитарни матрици, некаде, како кај нас, на пример, и претходно присутни и жилави, но закопани како општествени и изрезилени талози, а кои не можеа да дојдат баш до израз.

Просечната плата зголемена за 39 евра – како се постигна растот?

+инфо - 27.10.2020

Највисоки плати заработуваат вработените во енергетскиот сектор, рударството, информации и комуникации и финансиските дејности. Просечната плата во земјава изнесува 447,7 евра – со значаен пораст за повеќе од 9 отсто во однос на лани истиот месец, ...

5 поврзани вести »