TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

МНР: Во Кина нема македонски државјани заболени од корона вирус

+инфо - 27.01.2020

Министерството за надворешни работи информира дека досега ниту еден македонски државјанин кој живаа во Кина не е заболен соновиот корона вирус. „Согласно информациите добиени од нашето ДКП во НР Кина, до овој момент во нашето ДКП не е пријавен ниту ...

597 поврзани вести »

На е-платформата на Централен регистар ќе се врши регистрација за ДДВ-обврзник

+инфо - 27.01.2020

Внесувањето на податоците за доброволна регистрација за ДДВ цели, Централниот регистар ќе го врши електронски, преку поврзување на своите регистри со базите на податоци на УЈП, при што УЈП ќе го доставува бројот на ДДВ во рок од 90 минути од ...

25 поврзани вести »

Брнабиќ: ТВ Н1 стана политичка партија и ја води најдобрата опозициска кампања

+инфо - 27.01.2020

Српската премиерка вели дека не и е јасно зошто Јунајтед Груп, не ја прифатила понудата на Телеком Србија да го продолжи договорот за уште два или три месеци. Најновиот спор меѓу приватниот операторот Јунајтед Медиа и државниот Телеком Србија и ...

7 поврзани вести »

Јанева ѝ довикна „ороспијо“ и „гомнарка“ на Стефанова во судницата

+инфо - 27.01.2020

При завршување на денешното рочиште, обвинетата Катица Јанева беше отстранета од судница за недолично однесување кон Стефанова. Додека се размина со новинарите, Јанева, изјави дека „не чинела зашто ѝ го возела мачето“.

244 поврзани вести »

Хендрик Даемс избран за претседател на Парламентарното собрание на советот на Европа

+инфо - 27.01.2020

Веднаш по изборот, во својот инаугуративен говор Даемс им се заблагодари на оние кои му помогнаа да дојде до функцијата. Притоа тој предупреди: Ќе бидам многу активен претседател! На почетокот од годинашнава сесија на Парламентарното собрание на ...

6 поврзани вести »

Земјава профитирала од косовската такса на српскиот увоз

+инфо - 27.01.2020

Според официјалните податоци на косовската Царина, земјава стекнала корист од таксата на српскиот увоз и на крајот од 2018 година, со оглед дека една година порано, во 2017, македонскиот извоз бил во вредност од 156 милиони и 498 илјад евра, односно ...

18 поврзани вести »

Поевтинија горивата, бензинот за половина денар, дизелот за еден денар

+инфо - 27.01.2020

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика се намалува цената и на мазутот која ќе изнесува 36,395 денари за килограм. Малопродажната цена на бензините се намалува за половина денари, додека на дизелот и на екстра лесното масло за ...

45 поврзани вести »

Асоцијацијата на рударите до државата – ако не сакате рудници, кажете, не мора да има!

+инфо - 27.01.2020

Државата конечно треба да реши дали рударството ќе постои во економијата, а не да лута меѓу мислењето на невладините организации и интересите на стопанството, сметаат во Стопанската комора.

22 поврзани вести »

Малолетник во физичка пресметка со остар предмет ги повредил татко си и сестрата си

+инфо - 27.01.2020

Лицата биле пренесени во Градска општа болница „Св.Наум Охридски“ за укажување на лекарска помош. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје. Петнаесетгодишен малолетник од Скопје вчера бил физичка нападнат со дрвен предмет од неговиот ...

25 поврзани вести »

Последниот твит на Брајант доби над 2 милиони лајкови

+инфо - 27.01.2020

Последниот твит на легендарниот играч на Лејкерс, Коби Брајант, кој почина вчеравечер во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, веќе собра повеќе од 2,1 милиони лајкови и повеќе од 443 илјади ре-твитови.

623 поврзани вести »

Усеин Болт ќе стане татко

+инфо - 27.01.2020

Најбрзиот човек на планетата, Усеин Болт и неговата девојка Каси Бенет го чекаат своето прво дете. И двајцата се пофалија со тоа на друштвените мрежи. – Само сакам да Ви соопштам дека наскоро ќе пристигне КРАЛОТ или КРАЛИЦАТА, напиша Јамајканецот на ...

8 поврзани вести »

Меркел ќе форсира во март да почнат преговорите со Македонија и со Албанија

+инфо - 27.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ќе форсира почетокот на преговори за членство во ЕУ за Македонија и Албанија на Самитот на Европскиот Совет во март. – Пред сѐ сакаме да постигнеме договор на следниот состанок на Европскиот ...

54 поврзани вести »

МВР бара Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“

+инфо - 27.01.2020

Министерството за внатрешни работи се обратило до апликацијата Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“, на која, меѓу другото, се споделуваат детска порнографија и искуства од користење наркотици.

164 поврзани вести »

Се чека владата да ги активира мерките за заштита од аерозагадувањето во Скопје и во Тетово

+инфо - 27.01.2020

Среднодневните концентрации на ПМ 10 честичките измерени на 25 јануари во Карпош изнесуваат 193,29, во Лисиче 243,74 и во Тетово 188,24 микрограми на метар кубен, на 26 јануари во Карпош 177,14, Лисиче 245,84 и во Тетово 185,05 микрограми на метар ...

30 поврзани вести »

Ловџија ранил колега во градите

+инфо - 27.01.2020

Струмичанец додека бил на лов заедно со други лица, вчера бил погоден од ловен патрон во пределот на градите при што се здобил со тешки телесни повреди. МВР соопшти дека вчера во Полициската станица Струмица било пријавено дека настанот се случил во ...

15 поврзани вести »

Стефанова: Кацарска беше цел ден и ноќ во судот кога се решаваше за притворот на Камчев

+инфо - 27.01.2020

Од отворање на истрагата и претресот во неговите фирми, за случајот „Империја“ осомничениот Орце Камчев праќаше судии, обвинители, политичари и бизнисмени, рече во сведочењето за случајот „Рекет“ обвинителката Лиле Стефанова.

244 поврзани вести »

Стефанова: Осомничените во „Империја“ скоро секогаш дознавале што презема СЈО против нив

+инфо - 27.01.2020

Осомничените во случајот „Империја”, скоро секогаш успевале да дознаат што СЈО презема против нив. Надлежната обвинителка за овој предмет Лиле Стефанова, која моментално сведочи во предметот „Рекет”, рече дека истражителите и објасниле дека при ...

244 поврзани вести »

Фраери компјутерџии, детска порнографија и користење наркотици не се „мечето Ушко“!

+инфо - 27.01.2020

Администраторот Медо, наводно четириесетгодишник, со кого стапил во контакт порталот А1.он, објаснува дека правел група за забавни клипови, која потоа му се отргнала од контрола. Експерти за Плусинфо предупредуваат дека има повеќе апликации кои ...

164 поврзани вести »

Се бараат аптекари кои ќе работат во село

+инфо - 27.01.2020

Министерството за здравство преку соопштение ги повикува сите заинтересирани здравствени работници и приватни здравствени установи да достават до Министерството писмо за интерес за вршење здравствена дејност во мрежата на здравствени установи во ...

Стоиљковиќ на Свети Сава предупредува – не сме задоволни од владата, српските гласови нема да се освојуваат лесно

+инфо - 27.01.2020

Лидерот на Српската демократска странка Иван Стоиљковиќ, во пресрет на големиот српски празник Свети Сава, во интервју за порталот Лидер, изјави дека владата слабо води сметка за правата на 50.000 Срби во Македонија.