TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Мерко се саморазвласти во делот на урбанизмот

+инфо - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска се саморазвласти во делот на ингеренциите во урбанизмот. Тој преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

88 поврзани вести »

Иран запленил танкер со нафта во Ормутскиот теснец, Британија побара објаснување

+инфо - 18.07.2019

Телевизијата тврди дека танкерот бил запленет во неделата, на 14 јули, и дека во Перисискиот залив, јужно од иранскиот остров Ларак, превезувал милион литри шверцувана нафта. Иранската национална телевизија утринава објави дека иранската ...

27 поврзани вести »

Жбогар: Поминаа две недели, а не гледаме резултат по препораките на УНЕСКО

+инфо - 18.07.2019

Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар вели дека сега е моментот за вистинска соработка помеѓу сите институции за да се исполнат препораките на УНЕСКО за Охрид. – Секогаш верувам дека е подобро сами со сопствени сили да се справите со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски нема да учествува на лидерската средба в петок

+инфо - 18.07.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, Благица Ласовска. ВМРО-ДПМНЕ, според Ласовска, останува на ставот дека ако воопшто се одржи ...

104 поврзани вести »

Ако ја мразите работата со која се занимавате, еве кој орган прво ќе се разболи

+инфо - 18.07.2019

Стресот има најголемо влијание и води до зголемување на крвниот притисок, што е уште еден фактор за кардиоваскуларните болести. Изврушувањето на работните задачи, односно работа која не ја сакате може да биде многу лоша за вашето здравје, а особено ...

2 поврзани вести »

За да се заработува од отпад, тој прво мора да се селектира и редовно собира!

+инфо - 18.07.2019

Од селекција на отпад, потоа негово рециклирање може да се заработува, и тоа дa биде одржливо на долг рок. Денешните технологии тоа го овозможуваат, и тоа е процес кој веќе е реалност во други земји.

5 поврзани вести »

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград била лажна

+инфо - 18.07.2019

Припадници на српското Министерство за внатрешни работи, по спроведена контрадиверзантска проверка, утврдиле дека е лажно тврдењето за поставена бомба во авионот што утринава од Белград требало да полета за Франкфурт, пренсе Танјуг.

62 поврзани вести »

100 илјади парчиња облека, обувки, нотеси, миксери отстапени на 26 институции

+инфо - 18.07.2019

Агенцијата работи и на справување со запленитете возила. За да се расчистат, рече, исто како и за другата стока е потребно да има правосилни решенија за одземање, вели Асани. Агенцијата за управување со одземен имот отстапи над 100.000 парчиња ...

68 поврзани вести »

Маргаритис Схинас нов грчки комесар во Европската комисија

+инфо - 18.07.2019

Маргаритис Схинас, до неодамна главниот портпарол на Европската комисија, ќе биде новиот грчки комесар во ЕУ на местото на Димитрис Аврамопулос, јави дописничката на МИА од Атина. – Предлогот на премиерот Кирјакос Мицотакис за позицијата претставник ...

4 поврзани вести »

Признание за „Костал Македонија“ за придонесот во домашната економија од Азески

+инфо - 18.07.2019

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески вчера во Охрид оствари работна средба со раководството на „Костал Груп“, предводено од Каи Кникман, претседател и главен извршен директор на „Леополд Костал“ ДОО, со седиште во ...

6 поврзани вести »

Ирина Шајк има ново момче! „Уловена“ во прегратка на директорот ФОТО

+инфо - 18.07.2019

Почна да се шпекулира дека станува збор за ново момче во нејзиниот живот, за што странските медиуми наголемо се распишаа. Супермоделот Ирина Шајк (33), еден месец по прекинувањето на четиригодишната врска со амераканскиот актер Бредли Купер (44), ја ...

25 поврзани вести »

Куркумата е лек, но не за сите

+инфо - 18.07.2019

На нејзините позитивни дејства, им нема крај, но нејзината употреба сепак не смее да се зема без резерви. Прекумерната доза на куркумин не само што ќе ви го наруши здравјето, туку ќе предизвика и последици со кои не сакате да се соочувате.

3 поврзани вести »

ВМРО – ДПМНЕ: Катица Јанева со плата тешка илјадници евра се крие и бега од одговорност

+инфо - 18.07.2019

Поминаа три дена, а од Катица Јанева ниту трага, ниту глас. Три дена не доаѓа на работа. Три дена се крие и бега од одговори и одговорност. Платата тешка илјадници евра и стигнува на сметка, а нејзе ја нема.

40 поврзани вести »

Почетино се ​​надева дека Ериксен нема да оди во Реал

+инфо - 18.07.2019

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Почетино, се надева дека една од ѕвездите во тимот, Кристијан Ериксен ќе остане, и покрај фактот што има сериозен интерес кон него. Данскиот играч сака нов предизвик, а понуди за него подготвуваат Реал Мадрид и ...

36 поврзани вести »

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, лидерите да најдат решение за СЈО

+инфо - 18.07.2019

Последните случувања во врска со случајот „Рекет“ не треба да имаат последици врз европерспективите на земјава, смета мбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар. Напротив, како што вели, активностите што ги презема Јавното обвинителство претставуваат ...

Предлог-законот за заштита на правата на пациентите го помина првиот собраниски филтер

+инфо - 18.07.2019

Обезбедување и промовирање целосно остварување на човековите права и основни слободи на сите лица без каква било дискриминација, вклучително и врз основа на попреченост и родов идентитет и пол, забрана на дискриминација во обезбедувањето на правата ...

Се изготвуваат решенија за преземање на одземениот имот на Сеат Кочан

+инфо - 18.07.2019

Минатата недела во Агенцијата за управување со одземен имот стаса правосилна пресуда во врска со одземениот имот на „Трансмет“ и Сеат Кочан. Изготвени се 26 решенија за префрлање на одземениот имот на име на Агенцијата.

68 поврзани вести »

Столтенберг ја повика Русија да го спаси ИНФ

+инфо - 18.07.2019

Времето истекува за да се спаси клучниот договор за нуклеарни ракети со Русија, изјави за Би-Би-Си генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој вети „одмерен, одбранбен“ одговор ако Русија повторно не ги почитува одредбите од спогодбата до 2 ...

6 поврзани вести »

Актерот Милан Тоциновски сведочи за бркотницата со сатар во Лептокарија: Ме нападнаа поради неколку забелешки!

+инфо - 18.07.2019

Не е точно дека не сум ја платил сметката во импровизираниот кинески ресоран во „Лептокарија“, јас не ни нарачав храна, бев нападнат откако дадов неколку забелешки за високата цена на нарачката и за бавната услуга, сведочи за Плусинфо познатиот ...

27 поврзани вести »

Организаторите на „Ју Ес Опен“ ги кршат правилата поради 15-годишната Коко Гоф

+инфо - 18.07.2019

Организаторите на Отвореното првенство на САД се подготвени да ги прекршат правилата, откако ќе ја поканат за учество во турнирот 15-годишната локална тенисерка Кори „Коко“ Гоф. Тинејџерката направи сензација на „Вимблдон“, откако ја отстрани ...

10 поврзани вести »