TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Меѓународен ден на сеќавање на холокаустот

+инфо - 27.01.2020

Со комеморативна академија во МАНУ денеска во Скопје ќе биде одбележан 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. На комеморативната академија обраќање ќе имаат премиерот Оливер Спасовски, шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

88 поврзани вести »

Стотици вработени протестираат против ставот за климатските промени на Амазон

+инфо - 27.01.2020

Протестот е најголемата акција на вработени откако „Амазон“ се закани дека ќе отпушти работници поради тоа што се изјаснуваат за улогата на компанијата во климатската криза, соопшти AECJ. Стотици вработени во „Амазон“ отворено ја критикуваа ...

8 поврзани вести »

10 чекори на Сојузот на стопански комори за борба со загадувањето

+инфо - 27.01.2020

Според претседателската на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска компаниите директно придонесуваат за справување со загадувањето и климатските промени, но потребно е акцијата да биде масовна.

20 поврзани вести »

Хрватите протестираа против 5G технологијата

+инфо - 27.01.2020

Протест се одржа и во Карловац, во организација на иницијативата на граѓаните „Стоп 5Г“, јавува порталот Ријечанин.ртл. Протести против воведување на 5G технологија се одржаа денеска во хрватските градови Загреб, Карловац и Риека.

3 поврзани вести »

Сточарите бараат на терен да се преземат сите мерки за борба против свинска чума

+инфо - 27.01.2020

Тие сметаат дека опасноста од појавата на африканска чума е голема, а свињарството е единствена сточарска гранка, која има подем и се развива во земјава. Превентивните мерки за африканската свинска чума во земјава се декларативни, оцени ...

2 поврзани вести »

Манчевски: Нема да има жртви со реформите во администрацијата

+инфо - 27.01.2020

Тој обвини дека целиот процес на реформи во администрацијата го кочи опозицијата, која, како што рече, е против професионални и стручни кадри и која не сака промени, туку инсистира да остане се по старо и затоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ отвораат ...

23 поврзани вести »

Николовска: Имаме нов „рекет“, бизнисмени плаќаат и по 500.000 евра да добијат лиценца за канабис

+инфо - 27.01.2020

Ружица Николовска од ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека Владата прави уште еден рекет и собира пари од бизнисмени кои се заинтересирани и сакаат да одгледуваат канабис. – Низ кулоарите кружи информација дека добивањето лиценца чини од 300.000 до 500.000 ...

МЗШВ: Ќе биде откупенo договореното количество на тутун од реколтата 2019

+инфо - 27.01.2020

Целокупното договорено количество на тутун ќе биде откупено, најавија откупните претпријатија на денешниот работен состанок на кој присуствуваа министерот за земјоделство и директорот на Државниот инспекторат за земјоделство и претставници од ...

2 поврзани вести »

УСЈЕ: Не сме загадувачи!

+инфо - 27.01.2020

Не се сметаме за загадувачи кои придонесуваат за нарушување на животната средина. Најодговорно тврдиме и кажуваме дека тоа не е така и многу ми е криво што има написи по весниците и порталите од луѓе кои не ги провериле фактите и зборуваат како што ...

Лицата со 65 години, кои немаат 15 години стаж, ќе можат да го откупат стажот за да земат пензија

+инфо - 27.01.2020

Лицата кои навршиле 65 години, а немаат 15 години стаж поради тоа што не им биле платени дел од придонесите, ќе може да откупат години стаж што им фалат за да може да се стекнат со старосна пензија.

Ангеловска скенира фискални, дали ќе ѝ стигне некоја од наградите?

+инфо - 27.01.2020

На крајот од февруари граѓаните кои скенираат сметки ќе го добијат повратот на ДДВ за последните три месеци од 2019 година. Министерката за финансии Нина Ангеловска на својот инстаграм профил објави фотографија како скенира фискални сметки.

3 поврзани вести »

Кој ќе биде следниот?

+инфо - 27.01.2020

Значи, да повторам, триесет години ги имаме сите елементи од кои е составен еден демократски систем: партии, устав, закони, избори, државна администрација, а сепак, за успешна демократија, нешто важно недостасува.

Јавното насилство создава јавни соби!

+инфо - 27.01.2020

Ние градиме нездраво општество. И баш поради тоа постојано се прашувам, зарем во таа група Јавна соба немало женски членови, немало ли некој татко, немало ли некоја мајка, немало ли некој на кој му се гадело од тие слики? Немало ли некој со здрав ...

Ма каква идеологија, глас бараат со упаљачи и на жими мајка!

+инфо - 27.01.2020

Во партии кај нас одат луѓе од три причини: 1. Очекуваат партијата да ги вработи. 2. Партијата веќе ги вработила, но немаат “решение за стално” па треба да и се оддолжат за да го добијат. 3.

Отаде иднината

+инфо - 27.01.2020

Така, кога ЕУ бара начин како да го затвори кругот со Македонија и Албанија треба да размислува и како четирите земји од регионов да не ги остави во вечната чекална. Од тој аспект предлогот на Франција за практични преговори, а не бесконечни, има ...

Злато истопено од калдрма, идентитет од бронза

+инфо - 27.01.2020

Враќањето на градот во „првобитна состојба“, пред да му се случи вмровската катастрофа 2006 - 2017, на нацијата ќе ѝ го врати достоинството и самопочитта, ќе ја ослободи од соучесништвото во злочинот, ќе го воведе владеењето на правото и ќе ја ...

Ефикасни демократи

+инфо - 27.01.2020

Гласачите имаат целосно право да бидат третирани како партнери на партиите, а не како нивни потчинети или машинерија која само служи за да ги задржи или донесе на власт! Секогаш ангажирајте мрзлив човек да заврши некоја тешка задача бидејќи само тој ...

Клуб на извозници, Советот на странски инвеститори, арбитража – кои се тие?

+инфо - 27.01.2020

Советот на странски инвеститори, Клубот на извозници и Постојаниот избран суд – Арбитража, како институционални форми при Комората, во наредниот период ќе бидат движечка сила во трите назначајни активности кон кои ќе се насочи Стопанската комора на ...

Другарки и другари хибриди, главите долу!

+инфо - 27.01.2020

Жалам, другарки и другари, вие мора да се соочите со еден болен факт - како носители на власта во овие три години, власта што ја презедовте без изборна победа, ама со наша (и моја) поддршка поради силните ветувања за нулта толеранција за слабостите ...

13 поврзани вести »

Ве збеснува ли техничката влада?

+инфо - 27.01.2020

Всушност, бесот на граѓаните е и последната шанса да ја спасиме Македонија од нефункционалноста: преку поддршка на лица кои не се слуги на власта, преку поддршка на бизнисот кој креира нови вредности, за да се креира атмосфера различна од оваа во ...

4 поврзани вести »