TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Порта

Полициски службеници од СВР Охрид и ОВР Кичево денес во О.У. „Кузман Јосифовски-Питу“ го реализираа ...

Порта - пред: 2 часа

Денеска (06.12.2023 година), полициски службеници од Отсекот за превенција при СВР Охрид и ОВР Кичево, во основното училиште „Кузман Јосифовски-Питу“ во Кичево, го реализираа превентивно-едукативниот проект ,,Булинг и сајбер булинг“.

Женската репрезентација на Македонија одигра без победник на дуелот со Бугарија од Лигата на нации

Порта - пред: 2 часа

Женската македонска А репрезентација во Софија го одигра последниот натпревар од Лига на нации против домаќинот, селекција на Бугарија. Избраниците на селекторот Кирил Изов иако имаа предност од два гола, на крајот не успеаа да слават против ...

12 поврзани вести »

Официјално OnePlus 12: Безжичното полнење конечно се враќа

Порта - пред: 4 часа

OnePlus го претстави телефонот OnePlus 12 на настан во Кина, а најавата се совпаѓа со 10-годишнината на компанијата. OnePlus 12 е еден од најимпресивните нови телефони таму, со најмоќниот процесор на Qualcomm, голем заоблен екран, доволно простор за ...

3 поврзани вести »

Instagram ја проширува опцијата „Close Friends“ на главниот feed

Порта - пред: 4 часа

Instagram се грижи за вашите блиски пријатели со проширување на опцијата „Close Friends“ на главниот feed, дозволувајќи им на корисниците да споделуваат reels и фотографии исклучиво со блиски луѓе.

Биткоинот продолжува да расте: поминува 43.000 долари за прв пат од април 2022 година

Порта - пред: 4 часа

Биткоинот надмина 43.000 долари во вторникот за прв пат од април 2022 година. Цената на биткоинот се зголеми за речиси 4 отсто на 43.478,00 долари. Во еден момент, монетата се тргуваше дури и до 43.977,40 долари.

4 поврзани вести »

Microsoft се приклучува на одборот на директори на OpenAI

Порта - пред: 4 часа

Откако Сем Алтман се врати како извршен директор на OpenAI, компанијата објави – во пресрет на првата годишнина на ChatGPT – дека сега ќе го вклучи Microsoft како набљудувач без право на глас во својот одбор.

Завршува поддршката за испраќање пораки меѓу Facebook и Instagram

Порта - пред: 4 часа

Лансирањето на оваа функција беше дел од стратегијата на Instagram за подобрување на ефикасноста, дозволувајќи им на корисниците да користат нови функции за пораки на повеќе платформи Мета објави дека кон средината на декември ќе ја прекине можноста ...

19 поврзани вести »

6G доаѓа на iPhone: Apple не се откажува од сопствените модеми

Порта - пред: 4 часа

Apple наводно ангажира архитекти и инженери да работат на 6G модеми, кои би требало да се користат во идните модели на iPhone. Иако амбициите на Apple да создаде 5G модем не се развија, компанијата очигледно не се откажува .

(ФОТО+ВИДЕО) МВР на прес соопшти дека лицето за кое беше поднесена „црвена потерница“ е уапсено во Турција, наскоро ќе ...

Порта - пред: 16 часа

На вечерашнава прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и лишен од слобода и главниот креатор, планер, координатор и директен извршител на неколкуте кривични дела ...

63 поврзани вести »

Хороскоп за среда (6 декември)

Порта - пред: 17 часа

ОВЕН Размислувате да воведете некои инавации во работата. Подготвени сте да се посветите на новите проекти. Можно е да не сте ги добиле сите емоции кои ви се потребни и дека полека доаѓа крај на вашата врска. Чувствителни стапала.

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Порта - пред: 21 часа

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023 Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на неисполнување на пропишаните услови во однос на затемнувањето на стаклата на возилата.

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Порта - 05.12.2023

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека некои работи и производи не ја поднесуваат добро зимата и можат да се оштетат, како и да предизвикаат оштетување на работите ...

2 поврзани вести »

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Порта - 05.12.2023

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple, пишува The Wall Street Journal. Компаниите неодамна го продолжија договорот до 2029 година, но Apple ...

2 поврзани вести »

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Порта - 05.12.2023

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики. Клиентите на AWS сега можат да го прегледаат Titan Image Generator во конзолата Bedrock.

12 поврзани вести »

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Порта - 05.12.2023

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со женски лик, но играта нема да пристигне до 2025 година Иако официјалниот трејлер за GTA VI, можеби најочекуваното продолжение на ...

14 поврзани вести »

Хороскоп за вторник (5 декември)

Порта - 04.12.2023

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството кој е многу постар или помлад од вас, но и тоа брзо ќе помине. Ќе треба да докажете дека сте флексибилен вработен, бидејќи на работа ...

28 поврзани вести »

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против ...

Порта - 04.12.2023

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на 28 септември, што значи дека следниот натпревар во европските купови ќе се игра без навивачи.

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Порта - 04.12.2023

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен бран од запад и од југозапад и истиот ќе условува повремени локални врнежи од дожд на пониските места (градовите), ...

79 поврзани вести »