TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Ѓорѓиевски: Една година од брутално изрешетаните две лица на „Партизанска“, кој, кого и зошто штити?

Press24 - пред: 3 часа

Помина цела година откако на “Партизанска” брутално беа изрешетани две лица, а третото беше повредено.Кој, кого и зошто штити?!, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски. -Пред десет дена помина цела година откако на “Партизанска” ...

4 поврзани вести »

Состојбата на Јанева е значително подобра - утре се враќа во Шутка

Press24 - пред: 4 часа

Поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, утре се враќа во истражниот затвор во Шутка, потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска за ТВ24 . По четири дена поминати во приватна клиника, каде според адвокатите беше примена во ...

41 поврзани вести »

Заврши средбата меѓу Меркел и Макрон - не се знае дали разговарале за Макдонија

Press24 - пред: 4 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва во Париз имаа работна вечера, на која според најавите меѓудругото требаше да разговараат и за отворањето преговорите на Европската Унија со нашата земја, откако ...

170 поврзани вести »

„Блумберг“: Макрон смета дека ЕУ не е подготвена за прием на нови земји членки

Press24 - пред: 4 часа

Како што јави глобалната медиумска мрежа „Блумберг“, Франција и претседателот Емануел Макрон инсистираат дека ЕУ не е подготвена да разговара за можноста за прием на нови земји – членки. „Блумберг“ наведува дека иако најголем дел од земјите членки ...

170 поврзани вести »

Димитров во посета на Брисел спроти состаноците на Советот на ЕУ и Европскиот совет

Press24 - пред: 4 часа

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

17 поврзани вести »

ВИДЕО: Макрон ја пречека Меркел во Елисејската палата

Press24 - пред: 4 часа

Францускиот претседател, Емануел Макрон ја пречека германската канцеларка Ангела Меркел во Елисејската палата во Париз, објави АФП. Се очекува Макрон и Меркел да разговараат за актуелните теми како Брегзит и ситуацијата во Сирија, откако и двете ...

170 поврзани вести »

Османи: Од одлуката за старт на преговорите ќе зависи и динамиката на тоа како ќе ги спроведуваме договорите со ...

Press24 - пред: 9 часа

Динамиката на спроведување на договорите со Бугарија и со Грција може да биде колатерална штета при евентуална негативна одлука на Брисел во врска со датумот за старт на преговорите, вели за Детектор, вицепремиерот задолжен за европски прашања, ...

2 поврзани вести »

Османи: Евентуална блокада од Бугарија би била лоша одлука

Press24 - пред: 9 часа

Не би било добро Бугарија да поставува услови пред одржувањето на првата меѓувладината конференција, смета вицепремиерот Бујар Османи. Тој во Детектор на Сител, вели дека за очекување е земјите да поставуваат свои услови, но тоа не треба да биде во ...

2 поврзани вести »

Османи: Изгледа дека до раните утрински часови ќе ја чекаме одлуката на Макрон за старт на преговорите

Press24 - пред: 9 часа

Засега изгледа дека до раните утрински часови ќе биде неизвесно што Макрон ќе одлучи за Македонија, вели Потпретседателот на Владата задолжен за евроинтеграции, Бујар Османи во своето гостување во емисијата Детектор на Сител Телевизија.

3 поврзани вести »

Детектор: 40% од граѓаните сметаат дека договорите со Грција и Бугарија биле погрешни одлуки

Press24 - пред: 9 часа

Граѓаните поделени околу оправданоста на договорите со Бугарија и Грција кои ги потпиша актуелната влада, покажува последната анкета на Институтот за политички истражувања Скопје, направена по нарачка на Детектор.

24 поврзани вести »

Детектор анкета: Мнозинството граѓани очекуваат Македонија да стане членка на Европската Унија во наредните 5 години

Press24 - пред: 9 часа

Македонија ќе стане членка на Европската Унија во наредните 5 години, сметаат 27,2% од анкетираните во истражувањето на јавното мислење кое за потребите на емисијата на Сител, Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

24 поврзани вести »

Детектор анкета: СДСМ најзаслужна партија за македонските евроинтеграции

Press24 - пред: 9 часа

Владата и владејачката СДСМ ќе ја носат одговорноста за епилогот по состанокот на шефовите на држави и влади идната недела во Брисел, од кој Македонија очекува датум за старт на преговорите.

24 поврзани вести »

Детектор анкета: Скоро половина од граѓаните не очекуваат да добиеме датум за предговори наредната недела

Press24 - пред: 9 часа

Граѓаните со поделени ставови пред одлуката на Европската Унија за доделување датум за старт на преговорите идната недела, покажува најновата анкета на Институтот за политички истражувања Скопје објавена во последната епизода на Детектор.

24 поврзани вести »

Анкета на Детектор: Скоро половина од граѓаните не очекуваат датум за старт на преговорите идната недела

Press24 - пред: 9 часа

Безмалку половина од македонските граѓани не очекуваат Македонија да добие датум за старт на преговорите идната недела. Според анкетата која за потребите на Детектор ја изработи Институтот за политички истражувања Скопје, 47,7% од анкетираните ...

24 поврзани вести »

За вечерва во 19 часот закажана средбата на Која Меркел ќе го убедува Макрон да не ја блокира Македонија

Press24 - пред: 10 часа

Работната вечера на францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, на која се очекува да се разговара и за датумот за приспапни преговори на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија, е закажана за денеска во 19 часот.

170 поврзани вести »

Од утре започнува доставување опомени за земјоделците кои не го платиле закупот на државно земјиште

Press24 - пред: 10 часа

Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство од Делчево од утре, започнува со доставување опомени, за оние земјоделци, кои се уште не го платиле закупот за земјоделско земјиште.

12 поврзани вести »

Син го нападнал својот татко во дворот од семејната куќа во Велес

Press24 - пред: 10 часа

Син го нападнал својот татко во дворот од семејната куќа во Велес, информира МВР. „Вчера во 10:30 часот во СВР Велес било пријавено дека во двор од семејна куќа на ул. „Благоја Страчковски“, по претходна расправија 64-годишниот С.Р.

5 поврзани вести »

ВИДЕО: Дивокрадци ја масакрираат Шар планина

Press24 - пред: 10 часа

На Фејсбук страницата „Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit“ објавено е видео од масакрот кој што се спроведува на Шар Планина од страна на дивите сечачи на сечачи. Како што може да се забележи и од самото видео, станува збор сеча на голема површина шума.

11 поврзани вести »

Стружанец без дозвола за градба изградил автокамп и два помошни објекти

Press24 - пред: 10 часа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против 50-годишниот Б.К. од село Калишта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“.

23 поврзани вести »

Двајца Словенци нападнати во ресторан во Скопје

Press24 - пред: 11 часа

Двајца Словенци биле нападнати од непознати лица во Скопје, информира МВР. „Рано утрово, во 04:00 часот во Полициска станица Центар, 22-годишниот Д.С.П. и 34-годишниот Ф.М. и двајцата од Република Словенија, пријавиле дека истиот ден во околу 02:20 ...

17 поврзани вести »