TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Дескоска: Ако не се продолжи вонредната – избори на 21 јуни, друга правна можност нема

Press24 - пред: 8 часа

Непосредно пред одлуката дали ќе се продолжи или не вонредната состојба во земјава, во услови кога не очекуваат избори, министерката за правда, Рената Дескоска е децидна дека ако не се продолжи вонредната состојба изборите треба да се одржат на 21 ...

110 поврзани вести »

Во Кичево регистриран првиот случај на заразен со коронавирус

Press24 - пред: 8 часа

Во Кичево е регистриран првиот случај на заразен од Ковид-19. Тој е во стабилна здраствена состојба и се наоѓа на домашно лекување. Уште осум лица се сместени во самоизолација, информира градоначалникот Фатмир Дехари на денешната седница на Советот ...

272 поврзани вести »

Европскиот суд за човекови права пресуди по седми пат во полза на Македонците во Бугарија

Press24 - пред: 8 часа

Во пресудата донесена од Европскиот суд за човекови права, за која судот расправаше денеска, ја осуди Бугарија поради повреда на правото за здружување по членот 11 од Европската конвенција за човекови права, во предметот „Македонски клуб за етничка ...

38 поврзани вести »

Малолетник нападнат на автобуска постојка во Скопје

Press24 - пред: 8 часа

Малолетник бил физички нападнат на автобуска постојка во Скопје. -На 28.05.2020 во 00:10 часот во Полициска станица Аеродром, Д.Т.(51) од Скопје пријавил дека на 27.05.2020 околу 22:00 часот на автобуска постојка во село Долно Лисиче,скопско, ...

6 поврзани вести »

Затвореник од „Идризово“ телефонски измамил угостител од Делчево

Press24 - пред: 8 часа

Од МВР информираат дека надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против 33 годишен маж од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама”.

7 поврзани вести »

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Press24 - пред: 8 часа

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради смртта на 15-годишното момче кое лани се удави во Пчиња.

9 поврзани вести »

Кичевчанец приведен откако се обидел да го запали семејниот стан

Press24 - пред: 8 часа

Кичевчанец бил приведен откако се обидел да го запали семејниот стан. -На 26.05.2020 околу 20:00 часот во Полициската станица Кичево бил приведен Б.С.(37) од Кичево. Тој, по претходна расправија со членови од семејството, со истурање на запалива ...

5 поврзани вести »

Телефонски разговор Дачиќ – Димитров за олеснување на рестриктивните мерки меѓу Србија и Македонија

Press24 - пред: 9 часа

Министрите за надворешни работи на Србија и Македонија, Ивица Дачиќ и Никола Дитров, денеска имале телефонски разговор за натамошното олеснување на рестриктивните мерки меѓу двете земји, како резултат на подобрената епидемиолошка состојба, соопштија ...

24 поврзани вести »

Се огласи мајката на Моника Конопова: Тешко ми паѓа тоа што за нас го пишува мојата ќерка

Press24 - пред: 9 часа

Многу ми е тешко поради ова што ни се случува во семејството, изјави Кристина Ристеска, мајка на претепаната активистка Моника Ристеска-Конопова, за порталот „ Галама.мк “. – Моника е со импулсивен карактер и не само сега, туку и во минатото знаела ...

47 поврзани вести »

Американски борбени авиони се упатија кон Македонија

Press24 - пред: 9 часа

Американски воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на Република Македонија во НАТО, информираат од Министерството за одбрана. Прелетот ќе се реализира околу 11:20 часот.

28 поврзани вести »

Скопјанец го прободел својот сосед со остар предмет

Press24 - пред: 9 часа

Скопјанец со остар предмет го прободел својот сосед, информира МВР. -Вчера во 14:00 часот во СВР Скопје, В.Т.(41) од Скопје пријавил дека околу 09:50 часот во неговиот дом на ул.„Пелистерска“, додека извршувале градежни работи заедно со Ѓ.И. и Д.Ј.

2 поврзани вести »

Пронајдена скопјанка која беше пријавена за исчезната

Press24 - пред: 9 часа

Полицијата пронашла скопјанка која била пријавена за исчезната од нејзината ќерка. -Вчера во 14:00 часот на ул.„Индира Ганди“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје ја пронашле А.С.(14) од Скопје за која на 26.05.2020 нејзината мајка А.М.

6 поврзани вести »

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

Press24 - пред: 9 часа

Денеска во попладневните часови околу 14:30 часот се случила трагична сообраќајна незгода во главниот град Скопје на булеварот „Александар Македонски“, објави Сител . Неофицијално, возило од марка „опел“ удрило пешак, кој починал на лице ...

9 поврзани вести »

ЕК: Не може Северна Македонија да функционира вечно со техничка влада

Press24 - пред: 9 часа

Дипломатите и високите функционери во Брисел одблиску ја следат ситуацијата со изборите и преговорите помеѓу власта и опозицијата. Тие бараат консензус, но потсетуваат дека техничката влада „не може вечно“ да трае, јавува дописничката на МИА од ...

19 поврзани вести »

Скопјанец погребан без да се почитуваат протоколите за коронавирус - семејството дури денеска добило известување дека ...

Press24 - пред: 9 часа

Телото на 53-годишен скопјанец кој починал вчера, семејството го зело од болница и го погребало според сите верски и народни обичаи, без да се почитуваат протоколите за КОВИД-19, а дури потоа дознале дека неговиот посмртен тест за коронавирус ...

272 поврзани вести »

Судир меѓу „мерцедес“ и „поло“ во Охрид - возач итно однесен во болница

Press24 - пред: 9 часа

Охриѓанец се здобил со тешки телесни повреди откако доживеал сообраќајна несреќа, информираат од МВР. -Вчера во 18:05 часот во близина на автобуска постојка на булеварот „Туристичка“ во Охрид се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно ...

3 поврзани вести »

Тешка несреќа во Маврово: Автомобил удри во товарно возило

Press24 - пред: 9 часа

Две лица се здобиле со повреди во сообраќајна несреќа која се случила меѓу автомобил и товарно возило кај влезот на националниот парк „Маврово“. -Вчера во 08:00 часот во СВР Тетово било пријавено дека се случила сообраќајна незгода во близина на ...

4 поврзани вести »

Шекеринска: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

Press24 - пред: 10 часа

„Честитам на припадниците на Армијата од касарните низ цела држава кои ќе ги посетам и лично да се заблагодарам. Сите што добија шанса ја искористија и ја извршија својата задача беспрекорно.

16 поврзани вести »

Уште 4 лица заразени со коронавирус во Штип - 2 се од текстилната компанија

Press24 - пред: 10 часа

Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, преку прес конференција ги повика граѓаните на дисциплина и одговорност за заштита од коронавирусот, откако во градот се појавија четири нови случаи на Ковид-19.

60 поврзани вести »

ВИДЕО: Српска старлета уапсена поради криминал - при акција на полицијата пронајдени дрога и оружје

Press24 - пред: 10 часа

Полицијата во Босна и Херцеговина уапсила 16 лица во акција во околината на Бијелина, Република Српска меѓу кои и српска старлета и запленила најмалку десет пиштоли и кокаин, објавено е во четвртокот.

7 поврзани вести »