TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Поставување на камен темелник на пречистителна станица за вода за пиење

Press24 - пред: 11 часа

Претседателот на Владата на Републик а Македонија, Оливер Спасовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски присуствуваа на поставување на камен темелник на пречистителна станица за вода за пиење.

9 поврзани вести »

Спасовски: Постапките и истрагите треба да се одвиваат како што е пропишано во законот

Press24 - пред: 11 часа

Како што е пропишано во законот, така и треба да се одвиваат сите постапки и истраги посочи премиерот Оливер Спасовски по денешното тврдењето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев дека неотстранувањето на посредничката улога на Агенцијата за ...

48 поврзани вести »

Кривичен суд Скопје донесе пресуди за 723 лица за непочитување на полицискиот час

Press24 - пред: 11 часа

Основниот кривичен суд – Скопје , по однос на казнените налози издавани од скопското Обвинителство за непочитување на полицискиот час (кој траеше до 26 мај како превентивна мерка за заштита од КОВИД-19) досега имаа донесени пресуди за 723 лица, ...

60 поврзани вести »

Една држава ќе им плаќа половина од патните трошоци на туристите само за да ја посетат

Press24 - пред: 11 часа

Јапонската влада ќе покрене програм за да го обнови туризмот, вреден 18,2 милијарди долари, а една од мерките е државата на туристите да им плати половина од патните трошоци. Шефот на јапонската туристичка организација Хироши Табата најави дека ...

66 поврзани вести »

Шекеринска: Ги исполнивме сите ветувања кон припадниците на армијата

Press24 - пред: 11 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска престојуваше во посета на касарната „Чеде Филипоски – Даме” во Кичево. Целта на беше да им се заблагодари на војниците за придонесот што го дадода во борбата за справување со пандемијата Ковид – 19.

16 поврзани вести »

Спасовски: Ја следиме состојбата со новозаразените, секој да биде одговорен

Press24 - пред: 11 часа

Владата ја следи состојбата со новозаразените не само во Штип, туку и на ниво на цела држава. Спасовски истакна дека и денеска во Штип има зголемување на бројот на заразени, а смета дека секој од граѓаните во овие моменти треба да биде одговорен ...

МЗ: Стапката на смртност од ковид-19 во земјата е далеку под европскиот и светскиот просек

Press24 - пред: 11 часа

ВМРО –ДПМНЕ упорно пласира во јавноста тези дека процентот на смртност во нашата земја е далеку над останатите земји во регионот, европскиот и светскиот просек, реагираат од Министерство за здравство.

41 поврзани вести »

Османи: Не се ненадминливи разликите, 5 јули е можен компромисен датум за избори

Press24 - пред: 11 часа

Мислам дека разликите помеѓу политичките партии вклучувајќи ги и најекстремните позиции по однос на датумот за избори, не се разликуваат повеќе од десет -петнаесет дена. Така што сметам дека не се ненадминливи разлики и ако деновиве продолжи ...

34 поврзани вести »

Донација од Полска: Во овие тешки времиња наша морална обврска е да покажеме солидарност

Press24 - пред: 11 часа

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, во улога на национален координатор на странска помош, а во присуство на полскиот амбасадор Војчех Тицињски, денеска ја прими донацијата која Полска ја обезбеди за нашата земја како поддршка во ...

23 поврзани вести »

Во сабота напладне ќе се одлучува дали ќе се укине вонредната состојба или ќе се воведе нова

Press24 - пред: 11 часа

Во сабота напладне е закажан состанок на Советот за безбедност во Вила Водно, по што, шефот на државата, Стево Пендаровски, ќе треба да одлучи дали ќе ја укине вонредната состојба или ќе воведе нова, четврта по ред, дознава „А1он“.

60 поврзани вести »

Добри вести: Во изминатите 24 часа во Велес оздравени девет лица од коронавирусот, новозаразени нема

Press24 - пред: 12 часа

Во Велес изминатото деноноќие се регистрирани девет лица оздравени од КОВИД – 19, новозаразени нема, а активни на болеста се 31 лице, информира ЈЗУ Центар за јавно здравје. Како што информира за МИА д-р Весна Неделковска Николова, од деветте ...

79 поврзани вести »

Документарец со тешки обвиненија за Клинтон: Упорно негира дека бил на островот на оргиите, но сведоцит кажуваат друго

Press24 - пред: 12 часа

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон заведувал малолетнички, исто како и неговиот пријател американскиот милијардер и осуден педофил Џефри Епстајн, кој годинава се обеси во својата ќелија во затворот во Њујорк.

10 поврзани вести »

Морничав корона-изум: Картонски болнички кревет може да се претвори во мртовечки ковчег (ВИДЕО)

Press24 - пред: 12 часа

Болнички кревет од картон, кој истовремено може да послужи и како мртовечки сандак, може делува премногу морничаво, но може да биде многу практичен, особено во земјите во Латинска Америка кои станаа ново жариште на коронавирусот.

2 поврзани вести »

Шекеринска: Избори час поскоро, ни треба држава со полн капацитет

Press24 - пред: 12 часа

Час поскоро и пред почетокот на летните месеци да ги организираме изборите кои треба да овозможат функционирање на државата и институциите со целосен капацитет, порача денеска министерката за одбрана и потпретседател на СДСМ, Радмила Шекеринска.

19 поврзани вести »

Од денешните 38 новозаболени со коронавирусот, 24 се од Скопје

Press24 - пред: 12 часа

Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за МИА од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје 24-те заболени во Скопје се ...

272 поврзани вести »

Грашкоска: Инспектори 10 дена ќе ги едуцираат угостителите за почитување на протоколите

Press24 - пред: 12 часа

Инспектори во наредните десет дена ќе ги едуцираат угостителите за спроведувањето на протоколите и во овој период тие ќе имаат и информативна функција. Целта е на сите угостители да им се објаснат мерките што мора да ги почитуваат со цел спречување ...

46 поврзани вести »

Се идентификуваат лицата и се поднесуваат пријави за учесниците во литијата во Струга

Press24 - пред: 12 часа

Лицата учесници во литијата во Струга се повикуваат на информативен разговор и им се поднесуваат соодветни поднесоци од јавното обвинителство, информира денеска министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

165 поврзани вести »

За двомесечниот полициски час во Тетово 168 кривични пријави против 229 сторители

Press24 - пред: 12 часа

Од 22 март до 27 мај додека траеше владината одлука за ограничено движење Секторот за внатрешни работи Тетово изготвил вкупно 168 кривични пријави против 229 сторители и 41 писмено известување.

5 поврзани вести »

Спасовски: Компромис со Уставот нема, изборите треба да се одржат 60 дена од распуштање на Собранието

Press24 - пред: 12 часа

Компромис со Уставот нема. Уставот е јасен дека во рок од 60 дена од распуштање на Собранието треба да се одржат парламентарните избори, рече денеска премиерот Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Карбинци.

110 поврзани вести »

Спасовски: Наскоро очекувам договор и одлука за отворање на границите во регионот

Press24 - пред: 12 часа

Премиерот Оливер Спасовски очекува земјите од регионот наскоро да постигнат договор и да донесат одлука за отворање на границите. Спасовски додаде дека е во постојана комуникација со своите колеги од соседните држави со кои, како што истакна, се ...

60 поврзани вести »