TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Независен синдикат на полицијата: Не може да има пари за СЈО и за Фонд за иновации, а за награда за полицајците да нема

Press24 - пред: 16 часа

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците и таа да се исплати во јуни, заедно со платата.

Филипче: Породилното отсуство важи до завршувањето на времените мерки за справување со Ковид-19

Press24 - пред: 16 часа

Породилното отсуство продолжува да важи до завршувањето на времените мерки за справување со вирусот COVID-19, со цел да се обезбеди заштита и грижа на децата, напиша на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

57 поврзани вести »

Грција воведува поволности за туристите - што ќе биде поевтини летово

Press24 - пред: 16 часа

Грција најавува воведување на многу придобивки, како што се поевтини летови до земјата, траект и автобуски билети, со цел да ги охрабри туристите ова лето да го поминат токму таму. Откако владата објави дека туристичката сезона во земјата официјално ...

66 поврзани вести »

Игротеките бараат помош од Владата и датум за нивно повторно отворање

Press24 - пред: 17 часа

Финансиска помош за обезбедување средства за хигиена, пролонгирање на поддршката од 14.500 денари и во јуни или разгледување на можноста за еднократна финансиска помош за наредниот месец, како и најавување датум за повторно отворање, бараат ...

38 поврзани вести »

Проговори адвокатот на Епстајн: Мојот клиент не се уби, подготвуваше стратегија“

Press24 - пред: 17 часа

Адвокатот на контроверзниот богаташ, Џефри Епстејн, кој беше обвинет за педофилија, тврди дека неговиот клиент не се самоубил. Дејвид Шоен го тври тоа, бидејќи, како што рекол, подготвувал повеќестручна правна и медиумска стратегија во борбата ...

Спасовски: Хронично болните и родителите со деца под 10 години се ослободени од работа

Press24 - пред: 17 часа

Владината одлука од 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои имаат деца на возраст до 10 години, или деца на претшколска возраст, соопшти премиерот Оливер Спасоваки.

МВР: На 70 лица им се издадени решенија за изолација

Press24 - пред: 17 часа

Во текот на изминатото деноноќие на 70 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 потпишале изјави за самоизолација. Како што информира МВР, полициски службеници извршиле контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што се евидентирани ...

75 поврзани вести »

ФОТО: „Моето мало момче“ - Лила објави фотографија од својот син

Press24 - пред: 17 часа

Македонската водителка Лила Филиповска со секоја своја објава на социјалните мрежи го привлекува вниманието на публиката. Овој пат таа објави фотографија од својот син Филип додека бил мал, седнат во автомобил за деца.

5 поврзани вести »

Уапсен малолетник во Гостивар

Press24 - пред: 17 часа

По извршен претрес во домот на малолетен гостиварец, полицијата пронашла марихуана и нож, по што тој бил уапсен. Според пријавеното на 27.05.2020 во 21:30 часот на ул. Гоце Делчев во Гостивар, полициски службеници од Полициска станица Гостивар ...

10 поврзани вести »

Работничка повредена во фирма во Кавадарци и пренесена во болница

Press24 - пред: 17 часа

37- годишна жена била повредена на работно место во фирма во Кавадарци, по што била пренесена во болница. Според пријавеното на 27.05.2020 во 16.05 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека во Општата болница Кавадарци била донесена ...

9 поврзани вести »

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка во Скопје

Press24 - пред: 18 часа

Доцна синоќа мотоциклист бил повреден во сообраќајка во Скопје, по што со тешки телесни повреди бил пренесен на Клиника. „На 28.05.2020 во 00,15 часот на крстосница од ул.Бертранд Расел и ул.Николај Островски во Скопје патничко моторно возило „форд ...

17 поврзани вести »

Се судрија товарно возило и мотоцикл: Малолетник повреден во сообраќајка во Битола

Press24 - пред: 18 часа

Малолетен мотоциклист бил тешко повреден откако во него удрило товарно возило во Битола. Според пријаеното на 27.05.2020 во 23.00 часот на крстосницата од ул.„Индустриска“ и ул.„Солунска“ во Битола, товарно моторно возило „пежо 208“ со скопски ...

17 поврзани вести »

ВИДЕО: Објавена снимката од потерата по напаѓачите на Звицер - вака украинските специјалци ги совладале криминалците

Press24 - пред: 18 часа

Поради обидот за убиство на Радоје Звицер уапсени се 30-годишниот Емил Т. државјанин на Црна Гора, Стефан Ѓ. кој имал фалсификуван пасош од Македонија, државјанин на Црна Гора, 31-годишниот Милан Б, државјанин на Србија, како и 46-годишниот Петар Ј.

41 поврзани вести »

Кои земји во ЕУ отвораат граници и кога - познато кога ќе може да се патува и каква е одлуката за тестирање и карантин

Press24 - пред: 18 часа

Со попуштање на мерките воведени поради пандемијата коронавирус, земјите на ЕУ почнуваат да ги отвораат своите граници, па многумина се прашуваат каде може да се оди на одмор. Грчките грании повторно ќе се отворат на 15.

61 поврзани вести »

Денеска е Спасовден- Денот кога Христос се вознесе на небото и седна од десната страна на Отецот

Press24 - пред: 18 часа

Четириесет дена по Воскресението, Спасителот го остварува она што го вети од почетокот. Се врати при Својот Отец за да Го испрати при учениците Духот на Вистината. Оттогаш Христос седи од десната страна на Отецот.

13 поврзани вести »

ФОТО: Ќерката на фудбалскиот мајстор со кого растевме брутално е згодна

Press24 - пред: 18 часа

Поранешниот фудбалер Пол Гаскоњ е легенда на оваа игра, мајстор на дриблингот со кој пораснале генерации на спортски вљубеници, а познат е и по својата љубов кон алкохолот. Поради тоа е чест гостин на британските таблоди, а таа страст кон ...

5 поврзани вести »

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април

Press24 - пред: 18 часа

Работниците кои поради коронакризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе можат брзо да дојдат до помош за полесно да го премостат периодот на невработеност.

38 поврзани вести »

Филипче: Го враќаме животот во нормала, само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и ...

Press24 - пред: 18 часа

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизните, се враќа слободното движење, а наскоро ќе се отворат и границите.

Релаксираниот пристап на Шведска може многу да ги чини: Нордските земји нема да ги отворат своите граници за Швеѓаните

Press24 - пред: 18 часа

Шведските медиуми изразија загриженост дека жителите на земјата би можеле да бидат изземени од повторно отворање на своите граници, како во северниот регион, така и во остатокот од Европа.

12 поврзани вести »

Филипче: Најновите предвидувања велат дека ситуацијата со Ковид-19 ќе трае до 2022-та година

Press24 - пред: 19 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче, во вечерашното гостување на „ТВ Телма“ предупреди и апелираше до сите граѓани дека уште долго време ќе мора да живееме со мерките за заштита од коронавирусот. „Ова ќе трае.