TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Индија „се пржи“ на плус 50 степени: Незапаметен топлотен бран го погоди северот на земјата

Press24 - 27.05.2020

Додека Индија се подготвува за лето, за кое се прогнозите дека ќе биде потопло од вообичаеното, многу градови на северот на земјата се веќе погодени топлотен бран, при што температурите денеска надминуваат 45 Целзиусови степени.

Угостителите во секој момент ги очекуваат протоколите, се надеваат на измени

Press24 - 27.05.2020

Угостителите кои утре треба да ги отворат терасите, во секој момент очекуваат да ги добијат протоколите за работа од надлежните. Велат дека мерките доследно ќе ги почитуваат, но сепак се надеваат на измени согласно нивните барања.

158 поврзани вести »

Егото им е до плафон – три хороскопски знаци никогаш нема да се извинат

Press24 - 27.05.2020

Постојат хороскопски знаци со его до плафон кои нема да се извинат колку и да се криви. Тука е прв Овенот како еден од најлошите знаци во Зодијакот. Никогаш нема да се извини ни кога згрешил многу, а ако им контрирате дури тогаш ќе го пуштат јазикот.

15 поврзани вести »

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

Press24 - 27.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска изјави дека во текот на денов се прават анализи, подготовки и разговори околу најавеното издавање на еврообврзницата за што е почната постаката. -Се уште е рано да кажеме.

64 поврзани вести »

За 30.000 земал камата 12.000 денари месечно - кавадарчанец осомничен за лихварство

Press24 - 27.05.2020

Одделението за внатрешни работи Кавадарци поднесе кривична пријава против М.Ф.(65) поради основано сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, казниво по чл.260 од Кривичниот законик на РСМ. – Пријавениот на 25 јануари 2020 на лицето Х.С.

10 поврзани вести »

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април“

Press24 - 27.05.2020

Судскиот совет на Апелацискиот суд го одби барањето на одбраната на дел од обвинетите за изземање на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска од јавна расправа во овој суд по жалбите за пресудите за случувањата на 27 април.

Спасовски, Царовска и Младеновски посета на ТИРЗ Скопје 2: Обезбедуваме услови за нови странски инвестиции

Press24 - 27.05.2020

Претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, заедно со заменичката на претседателот на Владата, задолжена за економски прашања и за координација со економските ресори, Мила Царовска и директорот на Дирекцијата за технолошки ...

17 поврзани вести »

Додека целиот свет се бори со пандемијата, Антарктикот е единствениот континент што нема ниту еден позитивен случај

Press24 - 27.05.2020

Додека целиот свет се бори да го спречи ширењето на новиот коронавирус, Антарктикот е единствениот континент што нема ниту еден позитивен случај, што несомнено се должи на неговата географска изолација, но и на брзите одлуки на надлежните.

17 поврзани вести »

Од денешните новозаболени со коронавирусот, шест се од општина Бутел

Press24 - 27.05.2020

Во Скопје денеска се регистрирани 14 нови случаи позитивни на коронавирусот, од кои шестмина се од скопската општина Бутел, потврдуваат од Министерството за здравство, пренесува „А1он“. Двајца од новорегистрираните се од Чаир, а по еден случај има ...

272 поврзани вести »

Парични казни за прекршувачи на полицискиот час во Охрид

Press24 - 27.05.2020

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлози за издавање казнени налози против седум лица заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според член 206 став 1 од Кривичниот законик.

60 поврзани вести »

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Press24 - 27.05.2020

Во тек е сезоната на јагоди, омиленото овошје на многумина, па добро е да се знае како да се сочува ова овошје за да не изгние. Потребна ви е само една состојка што сигурно ја имате дома. Во еден сад измешајте половина чаша оцет и две и пол шолјички ...

8 поврзани вести »

Мицкоски: Не го коментирам лажливото видео на Заев, имаме пад на економијата и најмногу жртви од ковид-19 во регионот

Press24 - 27.05.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не коментираше за олабавувањето на мерките. Тој им се заблагодари на сите кои биле во првите редови во борбата против пандемијата. – Сите кои беа во првите редови и ги изложија својте животи, ...

69 поврзани вести »

ВИДЕО: На Копаоник вее снег како да е среде зима

Press24 - 27.05.2020

И додека сите го чекаме летото на Копаоник како да е зима во полн ек. За тоа сведочат и снимки објавени на социјалните мрежи, па ако сакате да уживате во снег среде мај сега знаете каде треба да се упастите.

Несреќа во Штип: Автомобил удри во мајка и 6-годишно дете

Press24 - 27.05.2020

Шестгодишно дете и неговата 26-годишна мајка се повредени откако во нив удрило возило управувано од 19-годишник, соопшти СВР Тетово. Незгодата се случила вчера околу 14.40 часот на кружниот тек од булевар „Видое Смилевски Бато“ со улица „Браќа ...

17 поврзани вести »

ФОТО: Карлеуша со неверојатен стајлинг и минијатурна ташна од 400 евра- пејчката покажа што носи во неа

Press24 - 27.05.2020

Се чини дека Јелена Карлеуша едвај дочека да им се врати на работните обврски. Изолацијата и карантинот дефинитивно ѝ годеа, судејќи по енергијата со која се врати во јавниот живот. Таа се појави на снимање на шоуто „Ѕвездите на Гранд“ и повторно ...

21 поврзани вести »

Мицкоски: Има разговори, но не и договор за датумот за избори

Press24 - 27.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека датумот за одржување на изборите треба да се донесе со консензус. Не потврди дека 5 јули е можен датум за избори околу кој би се согласиле политичките партии, но рече дека има канали за разговори ...

37 поврзани вести »

Подготовка на инфраструктурата во зоните за повеќе инвеститори по здравствената криза

Press24 - 27.05.2020

Кој ќе создаде поповолни услови по завршувањето на здравствената криза таму ќе одат и инвеститорите, порача денеска премиерот Оливер Спасовски при увидот на градежните активности на Технолошки индистриски развојната зона – 2 (ТИРЗ-2) која се протега ...

17 поврзани вести »

Чулев: Полицискиот час го прекршиле вкупно 4783 граѓани, 816 во моментов се во државен карантин

Press24 - 27.05.2020

Од 22 март кога беше воведена, заклучно со денес вкупно 4783 граѓани не ја почитувале забраната за движење (полицискиот час), а од нив 3110 се приведени од полицијата. Досега од МВР вкупно се понесени 2630 кривични пријави за 3137 дела против 3412 ...

165 поврзани вести »

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Press24 - 27.05.2020

Со барање на дел од обвинетите за изземање од расправата на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска, во Апелациониот суд денеска се одржува јавна расправа по жалбите за пресудите за случувањата на 27 април.

Димитров: Потребни се солидарност и соработка за надминување на последиците од пандемијата

Press24 - 27.05.2020

На сите ни е јасно дека само преку координиран пристап проткаен со солидарност, соработка и несебична размена на знаења и добри практики ќе ги пребродиме последиците од иницијалната криза предизвикана од пандемијата на Ковид-19, изјави министерот за ...