TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PressingTV

Хан обвинет за корупција: Со „Пржино“ го внесе Заев во власт, бараше на „балкански начин“ да го смениме името

PressingTV - пред: 34 мин

Секој што ќе го слушне името на Јоханес Хан, прво што му доаѓа на памет е Договорот од Пржино според кој тогашната опозиција на чело со СДСМ без избори дојде на власт. Хан беше како домаќин во вилата на ЕУ на улицата Зеленгора во населбата ...

2 поврзани вести »

Дали Радев удри по македонизмот како институционален и научен говор на омраза спрема Бугарија?!

PressingTV - пред: 58 мин

Старо-новиот бугарски претседател, Румен Радев, на вчерашните средби со германскиот и францускиот претседател Штајнмаер и Макрон, за првпат изелезе со проширена листа за тоа кој се во Македонија користи говор на омраза спрема соседна Бугарија.

53 поврзани вести »

Истажување: Oд кои вакцини имате најмалку шанси да завршите во болница или да умрете

PressingTV - пред: 2 часа

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето тешка болест и смрт, но има разлики во спречувањето хоспитализација.

69 поврзани вести »

Mакедонија нема странски инвестиции дури ни колку Косово

PressingTV - пред: 2 часа

Со СДСМ на чело Македонија со 7 пати помалку инвестиции од Србија, и 10% помалку од Косово, државата последна во регионот по прилив на СДИ. Со 244 милиони евра прилив на СДИ за првата половина од 2021 година, земјава е на дното во регионот.

9 поврзани вести »

Власта се откажа загинатите од „Беса транс“ да ги носи во СЦ „Борис Трајковски“

PressingTV - пред: 2 часа

Со два воено-транспортни авиони денеска во 9 часот од Бугарија се очекува на Меѓународниот аеродром Скопје да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во сообраќајната несреќа на автобусот на „Беса транс“-Скопје, што се случи на 23 ...

95 поврзани вести »

По поразот од Кил: Неизвесен настапот на Вардар во втората фаза од ЛШ

PressingTV - пред: 2 часа

Тренерот на македонскиот ракометен првак Вардар 1961, Веселин Вујовиќ, ги сумираше импресиите по синоќешниот шести пораз во низа на „црвено – црните“ во Лигата на шампиони на гостувањето кај Кил со 32:30.

88 поврзани вести »

Мицкоски јасен дека нема да го почитува договорот на Заев со Бугарија

PressingTV - пред: 3 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во синоќешното гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат испрати порака до бугарскиот претседател и владата дека евентуален договор којшто би се потпишал од Зоран Заев, тие нема да го ...

78 поврзани вести »

Ќе биде тренер во Ливерпул: Вака изгледа сега легендарниот бразилски голман Тафарел

PressingTV - пред: 14 часа

Легендарниот бразилски репрезентативец Клаудио Тафарел е назначен за нов тренер на голманите во Ливерпул, објави англискиот фудбалски прволигаш. Тафарел во Ливерпул ќе тренира двајца свои сонародници – Алисон и Питалуга.

4 поврзани вести »

Фајзер предвидува дека ќе се вакцинираме секоја година

PressingTV - пред: 19 часа

Луѓето веројатно ќе треба да се вакцинираат против Ковид-19 во годините што доаѓаат, изјави за Би-Би-Си шефот на Фајзер, д-р Алберт Бурла. Тој верува дека ова ќе биде неопходно за да се одржи „многу високо ниво на заштита“.

38 поврзани вести »

Мркоњиќ погрбан без поп и крст (ФОТО)

PressingTV - пред: 21 часа

На Алејата на заслужни граѓани погребан е Милутин Мркоњиќ. Дојдоа многу негови пријатели, политичари, колеги.Чест му направија Оливера Ковачевиќ, Гордана Шаулиќ, Јелена Карлеуша, Кеба… Сочуство примаше неговата партнерка Ана Бекута, а покрај неа ...

17 поврзани вести »

Голема акција за чистење на Кисела Вода (ФОТО)

PressingTV - пред: 22 часа

Сезонски работници од Општина Кисела Вода заедно со службите на ЈП „Комунална Хигиена” денеска спроведуваат акција за чистење на булеварот „Борис Трајковски“, од крстосницата со улицата „Народни Херои“ до Пинтија.

12 поврзани вести »

Како сцена од Балканкан: Бугарите морале да ги издишуваат гумите од камионот за да влезе во мртовечницата (ФОТО)

PressingTV - пред: 22 часа

Камионот со кој до аеродромот ќе се транспортираат 45-те идентификувани тела од автобуската сообраќајна несреќа на магистралниот пат Струма утринава пристигнал во мртовечницата, објави 24 Часа.

6 поврзани вести »

Шампањ и томпуси од 500 евра: Дритон Абазовиќ на луда журка кај Ѓукановиќ а се бореше против него (ВИДЕО)

PressingTV - пред: 22 часа

Се сеќавате на Дритaн Абазовиќ, прогресивниот албански политичар од Црна Гора.Тој беше преставен како новото лице на политичарите на Балканот.Се бореше против режимот на претседателот Мило Ѓукановиќ.

2 поврзани вести »

Проверете која марка автомобил возат најлошите и арогантни возачи

PressingTV - пред: 23 часа

Порталот „Скрап кар компарисон“ ( Scrap Car Comparison ) спроведе истражување за тоа – какви автомобили најчесто возат „психопатите“, односно силеџиите – себични, самоуверени и арогантни возачи кои не се грижат за другите учесници во сообраќајот? ...

9 поврзани вести »

Радев со цел „список“ пред Штајнмаер кој се користи говор на омраза во Македонија кон Бугарија

PressingTV - пред: 23 часа

Претседателите на бугарија и Германија, Румен Радев и Франк-Валтер Штајнмаер имале работна средба во Стразбур на која биле разменети мислења за безбедноста во региони соседни на ЕУ и за европската перспектива на Република С.Македонија.

53 поврзани вести »

Внукот на основачот на УЧК стана командант на косовската војска, Заев им дозволи слободно да влегуваат во Македонија ...

PressingTV - пред: 23 часа

Новоименуван командант на косовските безбедносни сили е Башким Јашари , син на Рифат Јашари, брат на Адем Јашари, основачот на ОВК, кој уште пред конфликтот на Косово ја предводеше групата која вршеше напади врз српските безбедносни сили, пренесува ...

2 поврзани вести »

„Булдожерот“ на СДСМ се изјасни: Заев да остане премиер, а јас сум во предност за лидерската позиција

PressingTV - пред: 1 ден

Bо емисијата 24 анализа Миле Зечевиќ од СДСМ истакна дека треба да се сочува заедништвото на партијата и на СДСМ не му се потребни турбуленции во овој момент. -Добро би било за нас како партија да го продолжиме процесот и сум убеден дека никој освен ...

144 поврзани вести »

Една година од барањето на Црвенковски СДСМ да се огради од Заев: Лидерот си заминува, последиците и поделбите ...

PressingTV - 02.12.2021

На 26 ноември лани, значи пред точно една година основачот и прв претседател на СДСМ, премиер и претседател на државата, Бранко Црвенковски, преку јавно обраќање до своите сопартијци објави дека го замрзнува членството во партијата.

144 поврзани вести »

Се сеќавате на Златко Вујовиќ, беше во конкуренција за „Златна топка“ (ФОТО)

PressingTV - 02.12.2021

По четири децении, легендарниот југословенски фудбалер Златко Вујовиќ дозна дека е 19-ти најдобар фудбалер во Европа уште во 1981 година. Имено, Вујовиќ таа година беше кандидат за освојување на Златната топка, а за тоа дозна четири децении подоцна.

Ќе се прави ревизија колку е безбедна делницата „Струма“ во Бугарија

PressingTV - 02.12.2021

Невладиниот бугарски Институт за безбедност на патиштата задолжи меѓународен ревизор да изврши непристрасна стручна проверка на состојбата на патиштата пред тешката несреќа на автопатот Струма, во која загинаа 45 македонски државјани.

28 поврзани вести »