TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Призма

Кинески државјанин уапсен поради пеење на ултранационалистички песни

Призма - пред: 9 часа

Фото: Твитер профил на „Бранитељски портал“ Кинескиот државјанин, Се Јат Лунг, кој моментално живее во Хрватска, беше уапсен, откако на социјалните мрежи беше објавена видео-снимка, на која се гледа како Лунг пее ултранационалистички песни во едно ...

5 поврзани вести »

Хрватска: Во услови на поделби одбележан Ден на холокаустот

Призма - пред: 9 часа

Антифашистичката лига на Хрватска, во која членуваат и национални малцински групи, како што се Србите, Евреите и Ромите, вчера одржа комеморација по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на холокаустот, еден во низата настани што се одржаа во оваа ...

88 поврзани вести »

Стефанова сведочеше дека Јанева ургирала за „Империја“

Призма - 27.01.2020

Oбвинителката Стефанова по сведочењето за Рекет | Фото: БИРН На обвинителката Лиле Стефанова, еден месец пред бизнисменот Јордан Камчев да пријави рекет кај премиерот Зоран Заев, ѝ станало јасно дека зад неколку одлуки на нејзината шефица не стои ...

244 поврзани вести »

Ивановска: Предизборниот популизам е отпорен на закони

Призма - 27.01.2020

Како Антикорупциската комисија ќе ги избере оние стотина до 150 судии и обвинители, чиј имот ќе го проверува годинава? Дали комисијата добива квалитетни инсајдерски информации од укажувачи? До каде се високопрофилните предмети што лани ги отвори ...

2 поврзани вести »

БиХ: Oдбиен предлогот за криминализација на негирањето на геноцидот

Призма - 27.01.2020

Бошњачка на погребот во Меморијалниот центар во Поточари на 11 јули. Фото: Бета, АП, Амел Емриќ. Домот на народите на ПСБиХ, не ги изгласа измените на кривичниот закон на БиХ, со кои се предвидува криминализација на негирањето на геноцидот и на ...

Зошто југословенскиот павилјон во Аушвиц е празен

Призма - 27.01.2020

Помеѓу септември 1941 и август 1944 година, повеќе од 20.000 луѓе од територијата на Југославија, која тогаш била окупирана од нацистите, биле транспортирани во концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау .

102 поврзани вести »

Затворање на отворените врати

Призма - 27.01.2020

По големиот успех на филмот „Медена земја“, Градот Скопје реши да именува една киносала со името на филмот и да направи еден мурал со мотиви од филмот, а Општина Лозово реши да именува улица по филмот и да изгради споменик во облик на пчела.

66 поврзани вести »