TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пулс24

(Видео) Маж тепа луѓе по случаен избор по улици во Скопје, граѓаните велат ова го правел постојано

Пулс24 - пред: 7 часа

Непознато лице напаѓа граѓани кои случајно ќе ги затекне во Ченто, јавува „Скопје1“. На објавеното видео се гледа како непознатото лице удира повозрасен човек, па потоа го турка. Според информациите, и претходно имало вакви случаи од истото лице.

4 поврзани вести »

Русите се опасни во зима | Тоа го осетија и Наполеон и Хитлер! Се подготвува ли голема офанзива?

Пулс24 - пред: 8 часа

И Русија и Украина, секоја од свои причини, можат да започнат голема офанзивна операција, ова мислење го изрази воениот аналитичар Конрад Музика во интервју за полското издание Форсал. Според Музика, по неуспешната контраофанзива на украинските ...

„Вашингтон пост“ објави шокантна статија за планот за независност на Украина

Пулс24 - пред: 8 часа

„Застој: Украинската неуспешна контраофанзива“, беше насловот на „Вашингтон пост“, кој денеска објави напис во два дела во кој детално го опишува донесувањето на воените одлуки зад сцената за развојот на стратегијата за независност.

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори со Украина

Пулс24 - пред: 8 часа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел не треба да започне преговори за членство на Киев во ЕУ, со оглед на тоа што Украина не е подготвена за тоа. „Преговорите за членство на Украина во Европската унија не треба да се започнуваат.

14 поврзани вести »

ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ИМ ПРИРЕДИЛЕ ПЕКОЛ – осомничените ги држат во делот на зградата каде што не можат да влезат ни сите ...

Пулс24 - пред: 8 часа

Таткото и останатите осомничени за киднапирањето и убиството на Вања Ѓорчевска (14) се соочија со остар револт кај останатите притвореници во затворот Шутка во Скопје. Секогаш кога ќе ги извадат и вратат во Шутка, затворениците, штом ги видат низ ...

5 поврзани вести »

Вашингтон Пост: Украинците не сакаат да се борат за „корумпираната влада“

Пулс24 - пред: 8 часа

Потенцијалните регрути често повеќе би сакале да го поткупат својот излез од земјата отколку да се приклучат на војската „преполна со корупција и неспособност“, објави американскиот весник.

Екс началникот на српската полиција за случајот Вања: Јас да сум премиер, веднаш би го разрешил Спасовски

Пулс24 - пред: 8 часа

Поранешниот началник на српската полиција, Жарко Поповиќ, зборувајќи за случајот со убиството на Вања, истакна дека се направени огромен број пропусти во истрагата. Поповиќ порача дека целиот случај се води на крајно непрофесионален начин и за тоа ...

6 поврзани вести »

Маж пронајден починат во куќа во гевгелиско

Пулс24 - пред: 8 часа

Во Полициската станица Гевгелија денеска во 09.40 часот било пријавено дека во куќа во село Селемли, гевгелиско, бил пронајден починат 43-годишен маж. -Од страна на лекар од Итна медицинска помош Гевгелија била констатирана смрт, а увид на местото ...

11 поврзани вести »

Го уби фризерот, му го украде автомобилот и слободно се шеташе до второто убиство! Нови детали за случајот што го тресе ...

Пулс24 - пред: 8 часа

Бруталното убиство на тинејџерката Вања продолжува да ја интригира македонската јавност, а многумина се обидуваат да ги расветлат бројните нејаснотии поврзани со случајот. Осомничен за убиството е Љупчо Палевски Палчо, познат и како контроверзен ...

165 поврзани вести »

ДУИ ОДЛУЧИ! Талат Џафери нов премиер на 28-ми Јануари

Пулс24 - пред: 8 часа

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на состанок во партиското седиште одлучило актуелниот претседател на Собранието Талат Џафери да биде технички претседател на Владата на Република Северна Македонија од 28 ...

95 поврзани вести »

Кривична пријава за возачот на Палчо!

Пулс24 - пред: 13 часа

Вчера (07.12.2023) Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни и сексуални деликти при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава по брза постапка против С.Д.

154 поврзани вести »

За родова еднаквост и зајакнување на жените

Пулс24 - пред: 14 часа

Оваа година , ги одбележуваме 16-те дена од кампањата за активизам против родово базирано насилство на изненадувачка позадина. Секоја трета жена ширум светот доживува насилство од интимен партнер или сексуално насилство во текот на својот живот.

7 поврзани вести »

Доколку имате секс афера на работното место тоа значи само едно – експертите откриваат каква личност се крие во вас

Пулс24 - пред: 14 часа

Канцелариските романси или аферите како што често ги нарекуваат, се вообичаени појави на работното место, а истражувањето на американскиот бренд LoveHoney открива дека тие се уште почести отколку што обично се претпоставува.

Израел откри што би се случило доколку ги уништи тунелите на Хамас во Газа – и колку долго би траела таквата операција

Пулс24 - пред: 14 часа

Израелската војска соопшти дека нејзината мисија да уништи околу 500 километри (311 милји) од тунелите на Хамас низ Појасот Газа ќе трае со месеци, предизвикувајќи размери на урбано уништување што можеби е невозможно да се врати назад.

323 поврзани вести »

Со Божја помош, се е возможно, па и издигнувањето на најсиромашните, просветлувањето и напредокот на најзаостанатите, ...

Пулс24 - пред: 14 часа

Поранешниот премиер Никола Груевски упати честитка по повод денешниот голем верски и државен празник, Свети Климент Охридски – Чудотворец. – Денес е духовен и државен празник во Македонија – Св.

254 поврзани вести »

Фото: Прво селфи на Боки 13 oткако е на слобода

Пулс24 - 07.12.2023

Прво и најважно здравје, па потоа се ќе си дојде на свое. Со овие зборови вечерва на Фејсбук се огласи Бојан Јовановски, или попознат како Боки 13 кој од неодамна е пуштен од затвор, откако повеќе клиники и лекарски козилиуми потврдија дека тој се ...

26 поврзани вести »

Ковачевски: Што бараше опозиционерот Жоро Димитровски на средби со Палевски?!

Пулс24 - 07.12.2023

По докажувањата на јавна сцена за тоа чиј е Љупчо Палевски-Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, одговор на ова прашање побаравме од премиерот Димитар Ковачевски кој е гостин во новото издание на емисијата „360 ...

105 поврзани вести »

Доделени 87 договори во вредност од 51 милион денари за поддршка на малите семејни винарии

Пулс24 - 07.12.2023

Денеска во Неготино, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, свечено ги додели договорите за поддршка на малите семејни винарии. Доделени беа 87 договори во вкупна вредност од 51 милион денари, како неповратен грант ...

17 поврзани вести »

Адријана Ацевска: „Уште еден живот да живеам нема да ги убедам дека не сум алчна за кеш“

Пулс24 - 07.12.2023

Во новата епизода на „Нешто конкретно“ зборуваме за предрасудите кои важат за жените. Ако не се омажила до 30 сигурно нешто и фали, ако брка кариера и е успешна тогаш сигурно мрази мажи… вакви коментари и уште многу други сигурно сте слушнале за ...

3 поврзани вести »

Официјално: Италија се повлече | Ладен туш за КИНА

Пулс24 - 07.12.2023

Италија официјално се повлече од кинеската иницијатива „Појас и пат“. Ова го пренесе агенцијата AFP, повикувајќи се на неименуван извор од владата на таа јужноевропска земја, пренесува Teletrader.