TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рацин

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Рацин - пред: 4 часа

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека денеска, додека се’ уште траел состанокот на ДУИ, претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ.

24 поврзани вести »

Што се крие зад соработката на Палевски и владиката Петар?

Рацин - пред: 6 часа

Се погласно се зборува за чудната врска и поврзаност помеѓу главниот осомничен за грабнувањата и убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и пензионерот Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо и лица од цркновните кругови, кои го поддржуваа, му даваа ...

6 поврзани вести »

Чита ли некој во ВМРО-ДПМНЕ книги: Франкештајн не е чудовиштето, туку докторот што го создаде

Рацин - пред: 6 часа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во обид да биде креативна и во нивното соопштение да направи референца на литература, само го откри нивното непознавање на литературата. Имено, во соопштение објавено денес тие го ословија Љупчо Палевски Палчо како ...

105 поврзани вести »

Доктор Миодраг Врчаковски: Не можеме да го изгубиме идентитетот, тој е во нашите души

Рацин - пред: 9 часа

Професор Миодраг Врчаковски е врвен неврорадиолог и музичар. Во слободно време тој е писател и радио водител, а речиси секогаш критичар на општествените движења. Опимист кој ја раздава својата душа и својата позитивна енергија.

4 поврзани вести »

Апел до претседателот, Владата, МОН, ДПИ: УКИМ го поткопува стартот на лекторатот и развојот на македонистиката во ...

Рацин - пред: 9 часа

Поаѓајќи од тоа дека за првпат во историјата, државата веќе има застанато зад Лекторатот по македонски јазик во Тирана, јавно апелираме, во функција на заштита и на македонските државни и национални интереси, сите надлежни македонски институции да ...

ГЛЕДАЈ, ЧИТАЈ, СЛУШАЈ: Наградуван документарец на Новакова, последниот филм на Лукас Нола, премиера на „Демнејќи го ...

Рацин - пред: 9 часа

За претстојниот викенд и за деновите од наредната недела ви препорачуваме театарска претстава, документарен и игран филм, концерт… Гледајте, читајте, слушајте… На 12 декември (вторник) со почеток од 20 часот во киното „Фросина“ во Младинскиот ...

7 поврзани вести »

Туск може да стане премиер на Полска на 13-14 декември

Рацин - пред: 9 часа

Според висок функционер во полската претседателска администрација, Доналд Туск, лидерот на Граѓанската коалиција, најголемата партија во коалицијата со парламентарно мнозинство, може да положи заклетва како нов полски премиер на 13 или 14 декември, ...

5 поврзани вести »

Десетици слонови угинаа во националниот парк Хванге во Зимбабве поради климатските промени

Рацин - пред: 9 часа

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за ...

8 поврзани вести »

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Рацин - пред: 9 часа

– Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми. -Ова е провокација.

28 поврзани вести »

Словенија ги проширува граничните контроли со Хрватска и Унгарија

Рацин - пред: 9 часа

Словенечката влада ја продолжи привремената контрола на внатрешните граници со Хрватска и Унгарија за уште 12 дена, до 21 декември, со цел спречување на тероризам, екстремизам и прекуграничен криминал, беше соопштено по седницата на Владата.

10 поврзани вести »

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за малцинствата

Рацин - пред: 9 часа

Украинскиот парламент денеска одобри три нацрт-закони потребни за почеток на преговорите за пристапување на Украина во Европската унија, вклучително и еден за правата на националните малцинства, експресно барање на Унгарија, која се противи на ...

6 поврзани вести »

Речиси 17.500 жртви на израелските напади во Појасот Газа

Рацин - пред: 9 часа

Бројот на загинати во израелските напади врз Појасот Газа се зголеми на 17.483, соопшти денеска портпаролот на Министерството за здравство на палестинската енклава. Како што наведе, 70 отсто од убиените се жени и деца, јави турската Си-Ен-Ен.

323 поврзани вести »

Фајнер: САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори до крајот на 2024 година

Рацин - пред: 9 часа

Вашингтон планира да ја стави Москва пред избор – или да оди на преговори или „тие ќе имаат работа со многу посилна Украина, потпрена на многу помоќна индустриска база во САД и Европа, изјави Џонатан Фајнер, заменик помошник на советникот за ...

6 поврзани вести »

Мицотакис најави релокација на село погодено од неодамнешните поплави

Рацин - пред: 9 часа

Релокација на селото Метаморфоси во областа Тесалија, кое беше особено погодено од невремето „Даниел“, беше во фокусот на посетата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговата средба со жителите и претставниците на локалната самоуправа, јави ...

2 поврзани вести »

Олимпискиот комитет дозволи учество на руски и белоруски спортисти без знамиња

Рацин - пред: 9 часа

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) денеска соопшти дека на руските и белоруските спортисти кои ќе се квалификуваат за завршните натпревари во нивните спортови ќе им биде дозволено да учествуваат на Олимписките игри во Париз следната година, под ...

25 поврзани вести »

ДУИ одлучи: Талат Џафери ќе биде премиер на техничката влада до изборите

Рацин - пред: 10 часа

На состанокот на Централното претседателство на Демократската унија за интеграција денеска во Тетово е донесена одлука премиер на Владата на Северна Македонија од 28 јануари, за периодот до изборите ќе биде актуелниот претседател на Собранието, ...

95 поврзани вести »

Четири лица загинаа во напад на израелско беспилотно летало врз возило во Сирија

Рацин - пред: 10 часа

Четири лица загинаа денеска во јужна Сирија кога израелско беспилотно летало удри во возило, објавија сириските медиуми. Израел не го коментираше нападот со беспилотно летало. Портпаролот на израелската влада Ајлон Леви денеска изјавил дека нападот ...

4 поврзани вести »

Нетанјаху: Палестинската управа не е решението за Газа

Рацин - пред: 10 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше палестинската управа откако палестинскиот премиер Мухамед Штаје во изјава за Блумберг изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во управувањето со Газа по војната меѓу Израел и ...

323 поврзани вести »

Меѓународна федерација на новинари: 94 новинари загинаа оваа година, од кои повеќето во Газа

Рацин - пред: 10 часа

Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), водечка светска организација за одбрана на правата на новинарите, објави дека од почетокот на годината се убиени 94 медиумски работници, повеќето од нив во конфликтот меѓу Израел и Хамас, додека речиси 400 ...

11 поврзани вести »

Министрите за одбрана на Централна Европа предупредија на важноста на Западен Балкан за безбедноста на континентот

Рацин - пред: 10 часа

Министрите за одбрана на земјите членки на Централноевропската одбранбена соработка предупредија денеска во Прага на средбата со нивните колеги од земјите од Западен Балкан дека поради војните во Украина и на Блискиот Исток , тој регион и неговото ...

10 поврзани вести »