TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рацин

(ФОТО НА ДЕНОТ) Граѓаните излегоа да ја одбележат двегодишнината од руската инвазија врз Украина

Рацин - 24.02.2024

Луѓето се собираат на Алејата Украина од каде ќе започне протестен марш до руската амбасада по повод втората годишнина од руската агресија врз Украина. Протестниот марш е во организација на Здружението на Украинците во С.

15 поврзани вести »

Денеска се навршуваат две години од почетокот на руската инвазија на Украина

Рацин - 24.02.2024

Светот денеска ќе ја одбележи втората годишнина од почетокот на руската инвазија на Украина со собири, состаноци и изложби за поддршка на Украина. Во Италија, која оваа година претседава со Групата седум индустриски развиени земји (Г7), ќе се одржи ...

137 поврзани вести »

Османи од ОН во Њујорк: Мораме да и кажеме не на Русија!

Рацин - 24.02.2024

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес се обрати од седиштето на Обединетите нации во Њујорк, на 56. пленарен состанок на 78-та седница на Генералното собрание, по повод две години од инвазијата на Русија врз Украина, кој се одржа на ...

56 поврзани вести »

Фон дер Лајен: Одиме во Украина за да оддадеме признание на отпорот на храбриот украински народ

Рацин - 24.02.2024

Оваа посета на Киев на денот кога се одбележува втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина е со цел да му оддадеме признание на извонредниот отпор на храбриот украински народ, изјави утрово претседателката на Европската комисија, ...

50 поврзани вести »

Киев соопшти дека полски претставници не се појавиле на бараните разговори за блокадата на границата

Рацин - 23.02.2024

Украинска владина делегација денеска ја посети границата со членката на ЕУ Полска за побарани разговори во врска со протестот и блокадата на товари со украинска стока од полски земјоделци, но на назначеното место немало претставници на Варшава, ...

15 поврзани вести »

Германскиот Бош ќе укине 3.500 работни места до крајот на 2027 година

Рацин - 23.02.2024

Германската индустриска компанија Бош планира да укине 3.500 работни места ширум светот до крајот на 2027 година, што ќе влијае на вработените во администрацијата на нејзината подружница BSH специјализирана за апарати за домаќинство, соопштено е ...

Палестинските власти го осудија планот на Нетанјаху за Газа

Рацин - 23.02.2024

Палестинските власти остро го критикуваа планот „ден потоа“ за Газа, претставен од израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, нарекувајќи го „осуден на неуспех“. – Ако светот сака безбедност и стабилност во регионот, мора да стави крај на израелската ...

143 поврзани вести »

Две деца загинаа при лизгање на падина во северна Калифорнија, откако американската сојузна држава беше погодена од ...

Рацин - 23.02.2024

Канцеларијата на шерифот на округот Шаста соопшти дека двете жртви паднале по падината низводно од браната Шаста во четвртокот наутро. Повеќе спасувачки екипи, вклучително и нуркачкиот тим на шерифот, излегоа на местото на настанот околу 9 часот ...

УНРВА повеќе не работи во северниот дел на Газа

Рацин - 23.02.2024

Портпаролот на палестинската агенција за бегалци УНРВА рече дека организацијата повеќе не е во можност да обезбедува помош во северниот дел на Газа, каде што има само „неколку членови на персоналот“, и оти граѓанскиот поредок пропаднал поради ...

143 поврзани вести »

Ирак најави повторно отворање на најголемата нафтена рафинерија

Рацин - 23.02.2024

– Ирачкиот премиер Мухамед Шиа ал Судани денеска најави дека повторно ќе ја отвори најголемата рафинерија во земјата, Беиџи, која беше затворена речиси една деценија откако беше оштетена за време на конфликтот со екстремистичката група Исламска ...

Украина ја обвини Русија за „колонијално освојување“ на седница на ОН

Рацин - 23.02.2024

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска на Генералното собрание на ОН изјави дека Русија сака да ја „уништи“ неговата земја, додека највисоките западни дипломати ја искористија говорницата да го нападнат лидерот на Кремљ ...

23 поврзани вести »

Зеленски: Подготвуваме нова контраофанзива

Рацин - 23.02.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинската армија подготвува нова контраофанзива во Црното Море и во зоната на специјални воени операции. – Ќе го направиме тоа, изјави Зеленски за американската телевизија „Фокс њуз“.

Зеленски – Фредериксен: Данска одигра клучна улога во одлуката за испорака на борбени авиони Ф-16 на Украина

Рацин - 23.02.2024

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска укажа на потребата од зајакнување на антируските санкции и порача дека секој кој и помага на Русија да ги заобиколи санкциите треба да одговара.

Велика Британија и Фронтекс потпишаa договор за борба против илегалната миграција

Рацин - 23.02.2024

Британската влада денеска потпиша договор со Фронтекс, агенцијата на ЕУ одговорна за чување на надворешните граници на блокот. Целта на договорот е борба против илегалната миграција, соопшти Министерството за внатрешни работи на Велика Британија.

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Рацин - 23.02.2024

Зградата на Министерството за надворешни работи (МНР) вечерва е осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина. Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во објава на Фејсбук, сподели ...

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Рацин - 23.02.2024

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски денеска изјави дека е најдено уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите. „Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите ...

53 поврзани вести »

Бесплатен разглед на Скопје по повод Светскиот ден на туристички водичи

Рацин - 23.02.2024

По повод Светскиот ден на туристички водичи, Македонската Асоцијација на туристички водичи и придружници в сабота (24 февруари, сабота) организира бесплатен разглед на градот Скопје. Разгледот ќе се одржи во два термини: со почеток во 12 и во 13 ...

14 поврзани вести »

Литература, музика, култура: „Читаме џез“ секој петок

Рацин - 23.02.2024

„Литература.мк“, во партнерство со радиото „Џез ФМ“, најави почеток на низа музички настани во новото Café Literatura во „Дајмонд мол“. Под мотото „Читаме џез“ почнува новиот концепт на „Литература.мк“, чија мисија е организација на најквалитетните ...

2 поврзани вести »