TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Европјаните до 2025 година ќе мора да рециклираат половина од отпадот

Радио МОФ - пред: 39 мин

Европските домаќинства и стопанството ќе мора да рециклираат најмалку 55 отсто од својот комуналент отпад до 2025 година, предвидуваат построгите прописи усвоени од Европскиот парламент. По 2025 година, целта за рециклирање ќе се зголемува за еден ...

4 поврзани вести »

Спасовски: Не постојат закани за нов мигрантски бран на балканската рута

Радио МОФ - пред: 1 час

Безбедносните информации и анализи моментално укажуват дека не постојат закани од нов мигрантски бран на т.н. „балканска рута“. Но, доколку мигрантската криза добие на интензитет, Македонија е подготвена во секој момент соодветно да реагира, изјави ...

19 поврзани вести »

[Галерија] Мизерија и булинг во Државниот ученички дом „Здравко Цветковски“

Радио МОФ - пред: 2 часа

Државниот ученички дом „Здравко Цветковски“ во Скопје однадвор изгледа сосема нормално. Некој што редовно поминува покрај него, би рекол дека е добро уреден, со оглед на средениот двор и летниковецот кој претставува место за дружење на станарите.

[Став] Академската заедница чувар на академската слобода

Радио МОФ - пред: 4 часа

Пишува: проф. д-р Светомир Шкариќ Без наука универзитетот ја губи смислата на своето постоење. Ако и натаму науката се уредува со друг, посебен закон, како што е случај со Законот за научно-истражувачката дејност од 2008 година, тогаш не може да ...

„Ако случајот Алмир е европско право, земете ги нашите судии кај вас“, порачаа граѓаните на Могерини пред Собранието

Радио МОФ - пред: 5 часа

Со прашањето „Дали знаете кој е Алмир“ и звук на свирчиња, група граѓани од иницијативата „Правда за Алмир“ пред Собранието ја пречекаа еврокомесарката за безбедност и надворешна политика, Федерика Могерини, која треба да се обрати пред македонските ...

31 поврзани вести »

Твитер акција за ослободување на #JaвенПростор

Радио МОФ - пред: 5 часа

Твитер заедницата активно започна да го користи хаштагот #ЈавенПростор со цел да укаже на возачката некултура, прекршоците и неказнивоста при узурпацијата на пешачките и велосипедските зони, но и разни апсурдни ситуации низ целиот заеднички јавен ...

3 поврзани вести »

Натпревар за младински иницијативи: „Ослободи ја идејата! – Преземи акција”

Радио МОФ - пред: 6 часа

Младите можат четврта година по ред ги повикува младите од цела Македонија да поттикнат општествена промена преку учество на натпреварот „Ослободи ја идејата“. Повикот е отворен за млади од цела Македонија, кои ќе детектираат предизвик во заедницата ...

Контра кадар Битола: проекција на документарниот „Маргини“ и дискусија за емиграцијата

Радио МОФ - пред: 6 часа

Контра кадар Битола вечерва организира проекција на „Маргини“, документарен филм кој го следи животот на едно битолско ромско семејство, кое опстојува на „маргините на едно општество“ Премиерата на документарецот се одржа на „Манаки“ во 2015 година.

Протест за малиот Алмир пред Собрание: „Да ја поздравиме г-ѓа Могерини“

Радио МОФ - пред: 7 часа

Граѓани од иницијативата „Правда за Алмир“ најавија протест пред Собранието за како што велат, да ја поздрават високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија, ...

31 поврзани вести »

Гранд при за „Јами дистрикт“ на 11. издание на ИТФ „Лица без маски“

Радио МОФ - пред: 7 часа

Гранд при наградата за најдобра претстава на 11. издание на ИТФ „Лица без маски“ ја доби претставата „Јами дистрикт“, во режија на Кокан Младеновиќ, копродукциски проект на Битеф театар – Белград, Тиватски центар за култура, Тинк Танк студио-Нови ...

2 поврзани вести »

Недела на современ фински филм во Кинотека

Радио МОФ - пред: 23 часа

Кинотека на Македонија ја најави Неделата на современ фински филм што ќе се одржи од 24 до 29 април. Селектор на филмовите е српскиот режисер Бојан Вулетиќ. Во текон на овој настан ќе бидат прикажани шест филмови, пет играни и еден документарец, кои ...

3 поврзани вести »

Хрватот што пешачеше 200 км со крст на рамо: Јас сум неважен, болните деца и родителите се вистинските херои

Радио МОФ - пред: 1 ден

За Саша Павлиќ, претприемачот од Риека, ретко кој имаше слушнато до моментот кога објави дека ќе тргне на пат, од Риека до Загреб, со крст од 20 килограми на грбот, гневен бидејќи Владата не сака да одвои пари за лекување на децата со ретки болести.

Мотоциклистите утре ќе возат низ Скопје во знак на протест поради нееднаквиот третман во сообраќајот

Радио МОФ - пред: 1 ден

Мотоциклистите утре ќе излезат на протестно возење низ улиците на Скопје за како што велат, да ја подигнат свеста кај останатите учесници во сообраќајот. Протестното возење е под слоганот „Погледни двапати, спаси живот“, кој е дел од глобалната ...

9 поврзани вести »

ЗНМ: Да се стави крај на политиката на неказнивост, да се казнат насилниците

Радио МОФ - 18.04.2018

Во Скопје се одржа обука посветена на интегритетот на полицијата, на која освен високи полициски функционери учествуваа и претставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и на Хелсиншки комитет.

3 поврзани вести »

Engage Kicks & Gigs: „Нема лабаво“

Радио МОФ - 18.04.2018

Во ова издание на Engage Kicks & Gigs, се дружиме со „Нема лабаво“, чиј нов албум „Во чие име зборите“ ќе биде промовиран утревечер, (19.04, 21 часот, МКЦ). „Нема лабаво“ е соло проект на Ѓоко Зафировски – Шон.

„Today it’s all about jazz“ на 30 април во Македонска филхармонија

Радио МОФ - 18.04.2018

Второто издание на манифестацијата „Today it’s all about jazz“ или „Денес сѐ е џез“ во организација на Здружението на џез-музичари и слободни уметници, ќе се одржи на 30 април во Македонската филхармонија.

5 поврзани вести »

[Програма] Што ќе слушаме на „Егзит“ 2018?

Радио МОФ - 18.04.2018

„Егизт“ фестивалот годинава ќе се одржува од 12-ти до 15-ти јули на Петроварадинската тврдина во Нови Сад и ќе ги претстави некои од најбараните светски ѕвезди. Публиката ќе може да ужива во настапите на Migos, Grace Jones, David Guetta, Ziggy ...

Отворен конкурс за настап на „Егзит“

Радио МОФ - 18.04.2018

Музичкиот фестивал „Егзит“ и Студентскиот културен центар Нови Сад, објавија конкурс за млади музичари кои доколку бидат избрани, ќе имаат прилика да настапат на некоја од бините на Петроварадинска тврдина од 12-ти до 15-ти јули.

2 поврзани вести »

Врз паркот во Аеродром никнува станбено-деловна „Порта“, одобрението издадено пред еден месец

Радио МОФ - 18.04.2018

На досегашниот парк со детски реквизити во општина Аеродром, на просторот до Тобако 2, ќе се издигне станбено-деловен објект „Порта Аеродром“. Тоа е локацијата каде деновиве работеа машини, се сечеа дрвја и се спремаше теренот.

3 поврзани вести »

„Буден театар“ организира креативни работилници за деца во ресенскиот и кратовскиот регион

Радио МОФ - 18.04.2018

Во следните два месеци во Ресен, Кратовo и околината ќе се случуваат работилници наменети за деца кои ќе ги водат локалните учесници во проектот „Триаголници на соработка“ кои претходно следеа обука спроведена од тимот на „Буден Театар“.