TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Врховниот суд во Русија го забрани „ЛГБТ движењето“ и го прогласи за екстремистичка организација

Радио МОФ - пред: 14 часа

Врховниот суд во Русија го прогласи, како што велат, „Интернационалното и јавно ЛГБТ движење“ за екстремистичка организација и ги забрани нејзините активности ширум земјата. Одлуката е донесена по барање на руското Министерство за правда, иако како ...

24 поврзани вести »

„Поп мај корн“ – фестивал за современи уметности во Скопје на 2 и 3 декември

Радио МОФ - пред: 17 часа

„Поп мај корн” е резултат на иницијативата на новиот уметнички колектив составен од Адријана Данчевска, Дејан Битровски и Ивана Балабанова, именуван „Танц Бункер 01“, од каде посочуваат дека „Јадеме пуканки заедно затоа што гледање перформанс е исто ...

Второ онлајн предавање на МОФ во склоп на подготовките за Националното дебатно првенство за почетници

Радио МОФ - пред: 17 часа

Младински образовен форум (МОФ) официјално започна со подготовки за овогодинешното Националното дебатно првенство за почетници кое ќе се одржи на 15, 16 и 17 декември во Скопје. Оттука, како дел од подготовките е второто онлајн предавање на тема ...

ЕУ постигна договор за заштита од SLAPP тужби за замолчување новинари и активисти

Радио МОФ - пред: 17 часа

Европскиот Совет и Европскиот Парламент постигнаа договор за закон на ниво на ЕУ кој би бил насочен кон заштита на новинари и активисти за човековите права од SLAPP тужби (Стратешки тужби против јавно учество).

14 поврзани вести »

„Гугл“ годишно ќе исплаќа 73 милиони долари на канадските медиуми за вестите да бидат достапни преку пребарувачот

Радио МОФ - пред: 18 часа

Канада и „Гугл“ постигнаа договор со кој нема да се отстранат линковите од вестите и тие ќе бидат достапни при пребарувањето . Со оваа одлука, „Гугл“ треба да исплати 73 милиони американски долари годишно на медиумите во земјата.

2 поврзани вести »

„Skopje Space Jam“ – музички фестивал во Планетариумот на Младинскиот културен центар

Радио МОФ - пред: 18 часа

На 6 декември ќе се одржи првото пилот издание на музичкиот фестивал во Планетариумот на Младинскиот културен центар (МКЦ). Програмата на фестивалот кој ќе започне во 19 часот се состои од настап на Ема Ананиевска, „Алембик“ и „Ата“.

[Став] Правда и финансии на климатскиот самит

Радио МОФ - пред: 19 часа

Пишува: Џефри Д. Сакс Многу е јасно што треба да направиме. Потребно е да направиме премин од фосилни горива (јаглен, нафта, природен гас) кон енергија која ќе емитува нула јаглерод: ветер, сонце, хидро, геотермални извори, енергија од био извори и ...

Платформа за борба против корупција: Осуда за партизацијата при изборот на нови членови на Државната комисија за ...

Радио МОФ - пред: 19 часа

Платформата на граѓански организации за борба против корупција остро ги осудува, како што велат, партизацијата и изигрувањето на процесот на избор на нови членови на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК).

73 поврзани вести »

[Галерија] Скопје невообичаено празно за најголемиот политички настан во Македонија

Радио МОФ - пред: 20 часа

На скопските улици утринава не може да се забележат гужви, што е вообичаено за било кој друг ден во неделата. За ова придонесе тоа што денеска е прогласен неработен ден за сите вработени во државната и јавната администрација на подрачјето на Град ...

156 поврзани вести »

Изложба на Јана Куновска во Музеј на Град Скопје

Радио МОФ - пред: 20 часа

Нова колекција на дела на Јана Куновска под името „Сјаење“ утре (петок, 1 декември) од 20 часот ќе биде презентирана во Музејот на Град Скопје. За изложбата, Еуген Борковски вели дека тоа се две серии кои се разликуваат по нивниот технолошки пристап ...

4 поврзани вести »

#НизТвојотОбјектив – Избор фотографии од Ивана Јовановска

Радио МОФ - пред: 21 часа

Овој пат во рубриката #НизТвојотОбјектив се дружиме со книжевничката Ивана Јовановска . Таа е студентка на Катедрата за општа и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје.

Вечер посветена на Буковски во „Буква“

Радио МОФ - пред: 21 часа

По повод објавувањето на „Белешки на еден стар гад“, Чарлс Буковски утре (петок, 1 декември) ќе „гостува“ во „Буква“ преку видеозапис со своето последно поетско читање. „Секое поетско читање во негова изведба е своевидно шоу.

Една Биткоин трансакција троши вода колку што е потребно да се наполни куќен базен

Радио МОФ - пред: 21 часа

Секоја една Биткоин трансакција користи количина на вода колку што е потребно да се наполни еден помал базен за пливање, покажа нова студија за најпопулараната криптовалута во светот. Анализата проценува дека при „копањето“ на оваа криптовалута во ...

Е-училница за заштита на личните податоци – промовирана нова алатка на Метаморфозис

Радио МОФ - пред: 23 часа

Корисни ресурси и за граѓаните и за компаниите, организациите и институциите кои обработуваат лични податоци, одговори на често поставувани прашања поврзани со заштита на личните податоци во различни животни ситуации, како и проверка на различни ...

ЗНМ и СЕММ: Апелираме на крајна внимателност и етички баланс во вестите поврзани со исчезнатото девојче

Радио МОФ - 29.11.2023

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Советот на честа при ЗНМ и Советот за етика во медиумите (СЕММ), како дел од саморегулацијата во Македонија, најостро го осудуваат начинот на кој известуваат одредени медиуми за исчезнувањето на 14 ...

Словенија почна да ги враќа парите на граѓаните кои биле казнети за прекршување ковид-мерки

Радио МОФ - 29.11.2023

Словенечката Влада почна да ги враќа парите на илјадниците граѓани кои добиле казна за прекршување на мерките за носење маски или социјално дистанцирање за време на пандемијата со КОВИД-19.

Борис Гушевски е новиот претседател на УСС УКЛО

Радио МОФ - 29.11.2023

Борис Гушевски е новиот претседател на Универзитетското студентско собрание при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола (УСС УКЛО). „Гушевски е редовен студент во втора година на Технички факултет Битола – ТФБ.

Заостанатите стипендии да се исплаќаат од 15 декември, студентски оброк на неделно ниво – Што се зборуваше на средбата ...

Радио МОФ - 29.11.2023

Ретроактивната исплата на заостанатите стипендии која требаше да заврши до крајот на октомври, ќе започне најдоцна до 15 декември, а средствата за студентски оброк наместо на дневно, од следниот семестар студентите ќе го добиваат на неделно ниво.

Ревизори, службеници и судијка – утврдени членовите на новиот состав на Антикорупциска комисија

Радио МОФ - 29.11.2023

Четворица ревизори, двајца вработени во Антикорупциската комисија и една судијка се кандидатите кои го поминаа филтерот на собраниската Комисија за селекција и се утврдени како предлог за нов состав на Државната комисија за спречување на корупцијата ...

73 поврзани вести »

Промоција на книгата „Траума и театар – Горан Стефановски“ во КИЦ

Радио МОФ - 29.11.2023

„Траума и театар: Горан Стефановски“, – новата книга на Мишел Павловски ќе биде промовирана денес, на 29 ноември во Културно информативен центар (КИЦ). Со почеток во 10 часот, промотори на делотоо ќе бидат Емил Ниами и Мишел Павловски.

6 поврзани вести »