TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радио МОФ

Невладините во Тетово бараат повеќе зеленило во градот

Радио МОФ - пред: 8 часа

Со зелен теписон на градскиот плоштад како и дрва и палми напарвени од отпадоци собрани од тетовските улици активистите од неколку невладини организации од Тетово со симболичен пикник на градскиот плоштад од локалната самоуправа побараа да го ...

8 поврзани вести »

Промоција на новиот албум на „Fighting Windmills“

Радио МОФ - пред: 9 часа

Скопскиот бенд „Fighting Windmills“ ја најави промоцијата на новиот албум „An Exercise in Surprise LP“, која ќе се одржи на 26 април, со почеток во 21.00 часот во барот Менада. „Fighting Windmills“ е музички колектив составен од пет високо ...

3 поврзани вести »

[Истражување] Нема конкурентност во тендерите на македонските средни училишта

Радио МОФ - пред: 10 часа

Една фирма најчесто се „натпреварува“ на јавните набавки на 103-те јавни средни училишта во Македонија, покажува анализата спроведена од Институтот за стратешки истражувања и едукација (ИСИЕ).

6 поврзани вести »

Следи ги своите соништа: мигрантска приказна на една млада Македонка

Радио МОФ - пред: 11 часа

Се викам Ерлин и сум 29-годишна Македонка која ја напуштила својата земја за да ги постигне своите професионални цели. Откако се стекнав со мастер надвор од земјата, се вратив во Македонија со цел да ја започнам мојата професионална кариера и да ...

„Грин бич“ ова лето се сели во Струга

Радио МОФ - пред: 11 часа

Фестивалот „Грин бич“ ова лето ќе се одржува на нова локација на крајбрежјето на Охридското Езеро – во Струга. „Со поддршка од локалната самоуправа во Струга, градот и Фестивалот ја добиваат новата „Грин бич“ брендирана плажа која се наоѓа во ...

4 поврзани вести »

Студентските домови должат 5 милиони евра

Радио МОФ - пред: 11 часа

Состојбите во студентските и ученичките домови беа главната тема на дискусија на средбата меѓу министерката за образование и наука Рената Дескоска и Дарио Николовски, директорот на Државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје, и со претставници на ...

17 поврзани вести »

Со „Јулие Цезар“ на Вилијам Шекспир почнува новиот репертоар на Битолскиот театар

Радио МОФ - пред: 13 часа

Мотото „Ако ви е добро, тогаш ништо“ на познатиот српски медиум „Пешчаник“, годинава е мото и на Битолскиот народен театар од каде најавија нова сезона на претстави кои ќе се занимаваат со општествени ангажирани теми.

Одбележување на Меѓународниот ден на друштвените игри на Машинскиот факултет и во бараките на ФИНКИ

Радио МОФ - пред: 13 часа

По повод Меѓународниот ден на друштвените игри, 28 април, Boardgames.mk во соработка со Гоблин Друштвени Игри организираат целодневно дружење, кое ќе се одржи во сабота во бараките 2 и 3 на ФИНКИ и во дворот на Машинскиот факултет.

Македонското еколошко друштво нуди бесплатно годишно зачленување до 22 мај

Радио МОФ - пред: 13 часа

Од 22 април – Денот на планетата Земја, па сè до 22 мај – Светскиот ден на биолошката разновидност, годишното зачленување во Македонското еколошко друштво ќе биде бесплатно. Со зачленувањето во ова друштво, станувате поддржувачи на најстарата ...

Со проектот „Чудна шума“ во кој учествуваат студентите на ФМУ ќе се одбележи Меѓународниот ден на танцот

Радио МОФ - пред: 14 часа

Искра Шукарова, кореограф и професор на Факултетот за музичка уметност и Урсула Еагли, кореограф од САД, заедно со студентите од катедрата за современ танц при ФМУ (Факултетот за музичка уметност) во недела (на 29 април), со современ танцов ...

6 поврзани вести »

Турскиот „Столб од сол“ вечерва на Скопје филм фестивал

Радио МОФ - пред: 14 часа

Филмот „Столб од сол“ на турскиот режисер Бурак Чевик ќе може да се погледне вечер во киното „Фросина“ во рамки на програмата на 21. Скопје филм фестивал. За филмот снимен 2018 година, се вели дека е повеќе концептуален отколку наративен филм, но го ...

6 поврзани вести »

[Анализа] Без политичка волја – нема реформи во администрацијата

Радио МОФ - пред: 14 часа

Без силна политичка волја, нема професионална администрација. Оваа порака испорачана во новиот Извештај на Европската комисја е упатен во пакет со препораката за зголемување на капацитетот на Министерството за информатичко општество, наделжно за ...

7 поврзани вести »

Изложба на студентска графика „Драгутин Аврамовски – Гуте“

Радио МОФ - пред: 15 часа

Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, студиската програма по графика и Фондацијата „Драгутин Аврамовски-Гуте“, по 31 -ти пат ја организираат изложбата на студентска графика.

Премиера на претставата „Дух“ вечерва во МНТ

Радио МОФ - пред: 15 часа

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ вечерва премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар. Гораст Цветковски ја толкува главната улога Александар Мара, а покрај него играат и Никола Ацески, Емил Рубен, ...

10 поврзани вести »

Карпош ќе дава субвенции за велосипеди до 3000 денари

Радио МОФ - пред: 16 часа

Жителите на Општина Карпош ќе добијат субвенции за купување нови велосипеди, одлучија советниците. Консензуално, на вчерашната деветта седница на Советот, тие ја изласаа предлог-одлуката за согласност за распишување на Јавен оглас и спроведување ...

17 поврзани вести »

Прва Регионална конференција за формирање младински совети

Радио МОФ - 23.04.2018

Од 11 општини во Источниот регион, само во Штип има активен и функционален Младински совет. Неколку други општини формирале совети, но тие не работат, а останатите воопшто ни не спровеле иницијатива за нивно формирање.

Евростат: Французите читаат најмалку книги, Естонците на врвот на листата

Радио МОФ - 23.04.2018

Французите во просек читаат книги само две минути дневно, Италијанците, Австријците и Романците пет минути, објави Европската статистичка служба по повод Светскиот ден на книгата. На другата страна на листата се Естонците кои читаат во просек по 13 ...

7 поврзани вести »

Повик за волонтери на Скопскиот маратон

Радио МОФ - 23.04.2018

Волонтерски Центар Скопје, како поддржувач на Виз Ер Скопски маратон, распиша повик за волонтери кои ќе помагаат на 6 мај (недела) 2018. Виз Ер Скопски Маратон, претставува најмасовна спортска манифестација во регионот од меѓународен карактер, со ...

9 поврзани вести »

Албанскиот режисер Елтон Баџаку е првиот говорник на ENGAGE 2018

Радио МОФ - 23.04.2018

На 12-ти мај во Музејот на современа уметност во Скопје ќе се одржи седмото издание на ENGAGE конференцијата на друштвен активизам. На овогодинешната конференција организирана од Радио МОФ и Младинскиот образовен форум, ќе учествуваат осуммина ...

Интернационална премиера на „Година на мајмунот“ на Московскиот филмски фестивал

Радио МОФ - 23.04.2018

По успешната домашна премиера, македонската комедија „Година на мајмунот“, по режија и сценарио на Владимир Блажевски, денес ќе ја има својата интернационална премиера на еден од најреномираните и најстари светски филмски фестивали – Московскиот ...

54 поврзани вести »