TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Арна Шијак задржана на Клиника за пластична хирургија на лекување (видео)

Република - пред: 2 часа

Во синоќешните протести пред Собраниетот на Република Македонија, беше повредена актерката Арна Шијак. Таа беше примена во болница со повреди на двете нозе. Повредите на Арна се најверојатно поголеми бидејќи таа и денеска е задржана на Клиниката за ...

12 поврзани вести »

Се монтираат камери околу Собранието: Црните тефтери ќе ги полни окото на „демократијата на Заев и Спасовски“

Република - пред: 2 часа

Будното око на демократијата на Зоран Заев и Оливер Спасовски ќе ги демне граѓаните кои ќе сакаат да го искажат својот став за политиките на власта пред Собранието на Република Македонија.

Чашуле: Во деталите на договорот има многу сомнителни формулации, со длабоки последици

Република - пред: 2 часа

Професорот Илија Чашуле преку статус објавен на социјалнитем мрежи вели дека не може да им се изначуди на некои интелектуалци кои го поддржуваат договорот потпишан со Грција, а за кој вели дека има многу сомнителни формулации.

2 поврзани вести »

Маја Коцијанчич: За официјална комуникација ќе продолжиме да ја нарекуваме ПЈРМ

Република - пред: 2 часа

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, прецизираше дека сѐ додека не е целосно имплементиран договорот постигнат помеѓу Грција и Македонија за спорот со името, Европската Унија ќе продолжи да ја нарекува земјата според привременото ...

21 поврзани вести »

Му поставил незгодно прашање на премиерот: Стоилковиќ уапсен по наредба на Заев? (ВИДЕО)

Република - пред: 2 часа

На вчерашните протести пред Собранието на Република Македонија против промена на уставното име и штетниот договор со Грција, кои беа организирани од навивачката група “Комити ” , уапсен од страна на полицијата беше новинарот на Инфомакс, Борислав ...

22 поврзани вести »

Граѓански организации бараат да се повлече службената регистрација на физички лица како ДДВ обврзници

Република - пред: 2 часа

Тринаесет граѓански организации бараат од Владата да ја повлече законската обврска со која Управата за јавни приходи треба да врши службена регистрација на физичките лица како обврзници на ДДВ.

15 поврзани вести »

Скопјанка се обидела да прошверцува хероин во затворот во Штип

Република - пред: 2 часа

Во саботата во 12.05 часот од командирот на смена во Казнено-поправната установа Затвор-Штип, било пријавено дека при претрес на 39-годишно женско лице од Скопје, кое дошло на посета кај осуденик, биле пронајдени две најлонски пакувања со хероин, ...

13 поврзани вести »

Година и три месеци затвор за син на судијка за насилството врз Заев на 27 април

Република - пред: 2 часа

Уште две затворски пресуди за упад и насилничко однесување во Собранието на 27 април лани изрече Основниот суд Скопје 1. За насилство врз премиерот Зоран Заев осуден на една година и три месеци затвор е Васко Цунгаревски, кој ја признал вината.

28 поврзани вести »

Приведено 28-годишно лице: Апсење вчера на скопскиот аеродром

Република - пред: 2 часа

Вчера во 19.30 часот на Граничен премин Аеродром Скопје, при пасошка контрола, било констатирано дека лицето А.Х. (28) од с. Вејце, тетовско, се наоѓа на листата со мерка „А” – апси по наредба од Основен Суд-Тетово.

8 поврзани вести »

Пет тима се во игра: Шкендија утре ќе го добие противниот во првото квалификационо коло од Лигата на шампионите

Република - пред: 2 часа

Утре во 12 часот во Нион ќе почне ждрепката за квалификациите од Лигата на шампионите, оваа година Шкендија е македонскиот претставник. Македонскиот шампион за противник ќе добие некој од АПОЕЛ (Кипар), Карабах (Азербејџан), Шериф (Молдавија), Њу ...

16 поврзани вести »

Синиша Михајловиќ ќе биде новиот тренер на Спортинг Лисабон

Република - пред: 2 часа

Српскиот фудбалски стручњак, Синиша Михајловиќ се наоѓа во Лисабон каде се очекува најдоцна до утре да биде промовиран како нов тренер на Спортинг. Поранешниот тренер на Торино и на српската репрезентација се договорил со португалскиот клуб на ...

15 поврзани вести »

Анѓушев: Референдумот ќе се одржи во законскиот рок

Република - пред: 4 часа

Референдумот за името ќе се одржи во законски утврдениот рок, соопшти денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев, одговарајќи на новинарски прашања. Анѓушев не прецизира ништо конкретно, само рече дека тоа што е зацртано, ќе биде спроведено.

58 поврзани вести »

Претседателот, Уставниот суд, референдумот и грчкиот парламент: Договорот за капитулација исправен пред правни пречки

Република - пред: 4 часа

Професорот по право од Штипскиот универзитет Димитар Апасиев анализира пред кои правни пречки ќе биде исправен капитулантскиот договор што го потпишаа Заев и Ципрас, а со кој на Република Македонија ѝ се нанесува понижувачки тежок пораз.

72 поврзани вести »

Јоци меѓу повредените пред Собрание: Пораз на „триумфот“ на Зоран Заев

Република - пред: 4 часа

Новинарката Јорданка Ивановска Јоци на својот Фејсбук профил сподели неколку статуси во кои се изјасни по повод насилното однесување на полицијата врз демонстрантите. И самата била дел од народот кој протестираше синоќа, така што изворно ги ...

5 поврзани вести »

27 април станува пракса на Заeв: Јанко Бачев уфрлен како Тројански коњ за да го скрши пркосот на народот

Република - пред: 4 часа

Власта во спрега со матни ликови и провокатори се обидува на граѓанските простести против промена на уставното име на државата да им даде проруски призвук и со тоа да ги делегитимира пред Европа и НАТО.

17 поврзани вести »

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Република - пред: 4 часа

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната седница. „Владата на Република Македонија го разгледа и усвои Предлог – закон за ратификација на ...

72 поврзани вести »

За „Би-Би-Си“ историскиот договор е во наводници: Личеше на свадба, едната страна се согласи да си го смени името!

Република - пред: 4 часа

Новинарот на Би Би Си , Гај де Лони опишувајќи ја ситуацијата во грчкото село Нивици каде што вчера беше потпишан договорот за името меѓу Македонија и Грција вели дека наликувала на свадба.

73 поврзани вести »

Внимание: Поради сообраќајна несреќа кај Росоман од утринава затворен е овој патен правец

Република - пред: 4 часа

Патниот правец од мотел „Дреново“ до Росоман од 9:20 часот е во целосен прекин поради сообраќајна несреќа. Сообраќајот, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, се одвива преку Кавадарци. Засега нема информации за евентуални штети.

36 поврзани вести »

Автобус, „Сеат Ибица“ и два мотори се судриле на патот Гостивар – Кичево, мотоциклист итно пренесен на скопските ...

Република - пред: 4 часа

Вчера околу 14.40 часот на магистралниот пат Гостивар – Кичево дошло до судир помеѓу автобус непозната марка, патичко возило „Сеат Ибица“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Р.Ч., мотоцикл „Јамаха“ со словенечка национална ознака, управуван ...

11 поврзани вести »

Синоќа во Прилеп запален автомобилот на Хари Локвенец

Република - пред: 4 часа

Синоќа бил запален автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Тој вчера беше на потпишувањето на договорот во Преспа и објави фотографија со премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. – Вчера во 23.05 часот во СВР-Битола, Х.Л.

45 поврзани вести »