TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

Путин во Ерусалим откри споменик на хероите на Ленинград и прозборе на хебрејски (ВИДЕО)

Руска реч - пред: 3 часа

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин денес во Ерусалим го откри споменикот „Свеќа на сеќавањето“, посветен на жителите и бранителите на Ленинград под блокадата за време на Втората светска војна.

„Калашников” провери дали може резервоар со бензин да експлодира од куршум (ВИДЕО)

Руска реч - пред: 4 часа

Рускиот концерн покажа колку се реалистични таквите сцени во филмовите. Рускиот концерн „Калашников” изведе сопствен експеримент за да провери дали може во реалниот живот резервоар со бензин да експлодира од куршуми како во холивудските филмови.

Во Екатеринбург слон избега од циркус и јурна во снегот (ВИДЕО)

Руска реч - пред: 5 часа

Луѓето не се единствените кои му се радуваат на снегот оваа зима. Еден слон во Екатеринбург му избега на дресерот за време на транспортот. Излезе на патот, колку што му беше ќеф се валкаше во навевите и никако не даваше да го фатат.

Руска копија на Tesla Cybertruck, направена врз база на УАЗ, тестирана во беспаќе (ВИДЕО)

Руска реч - пред: 6 часа

Руски блогери поставија на интернет снимка од првото возење на домашната копија на камионетот на Илон Маск. На YouTube каналот „Гараж-54“ е објавена снимка од првото возење на рускиот Tesla Cybertruck, направен врз база на советскиот теренец УАЗ-469.

Менаџер: „Меѓу Хабиб и Конор ништо не е сменето и конфликтот не е решен“

Руска реч - пред: 8 часа

Менаџерот на шампионот во борбите без правила во лесна категорија во УФЦ Хабиб Нурмагомедов рече што мисли за веројатноста Конор Мекгрегор и Хабиб Нурмагомедов да се најдат во ист „кафез“ на 18 април во Њујорк.

24 поврзани вести »

Рускиот Арктик го покриваат радари од новата генерација

Руска реч - пред: 9 часа

Арктичката зона на Русија станува недостапна за сите средства за воздушен напад, без разлика дали станува збор за туѓи авиони, хеликоптери, беспилотни летала или разни видови ракети. Сето тоа ќе биде навремено откриено и, во случај на потреба, ...

Министерството за одбрана откри колку време ѝ е потребно на Москва да се одбрани од ракетен удар

Руска реч - 22.01.2020

Актуелниот систем за противракетна одбрана ѝ дава можност на Москва да се одбрани од ракетен удар за неколку десетици минути. Ова го изјави генерал-мајор Сергеј Грапчук во разговор за „Црвена ѕвезда“.

На Путин му предложија да изгради Голем руски ѕид, а тој вети дека ќе размисли

Руска реч - 22.01.2020

Археолог од Липецк му предложи на рускиот претседателот на Русија да изгради Голем руски ѕид, како што е Кинескиот, кој би поминувал низ четири руски региони. Всушност, таков ѕид некогаш навистина постоел. На Путин му се допадна идејата.

51 поврзани вести »

„Секоја чест за мажот”: Путин се пошегува на тема зголемување на наталитетот во Русија

Руска реч - 22.01.2020

Претседателот на Русија Владимир Путин на состанокот со претставници на граѓанските организации во Липецката област „подобрување на демографската слика“. Една од учесничките во настанот на шега рече дека шефот на државата малку „претерал“ со мерките ...

51 поврзани вести »

Русинка со четири деца прогласена за најубава жена на планетата (ФОТО)

Руска реч - 22.01.2020

Ксенија Вербицкаја од Санкт Петербург победи на натпреварот во убавина Mrs Universal Classic што се одржа во Бугарија. Натпреварот во убавина Mrs Universal Classic се одржа во Софија (Бугарија) и на него победи 43-годишната Ксенија Вербицкаја од ...

6 поврзани вести »

Руски свештеници го воодушевија француското жири и испаднаа од шоуто „Глас”

Руска реч - 22.01.2020

Во шоуто „Глас“ ја составија групата Schola Fratrum и ја отпеаја песната „О, душо моја“. Уште во текот на настапот членовите на жирито изразија сомнеж дека би можеле да научат на нешто пејачи со такво ниво.

Лесна и модуларна: Во Русија претставена потполно нова ракета од класата „воздух-земја“

Руска реч - 22.01.2020

Во вооружувањето на руската армија наскоро може да се појави перспективна ракета од класата „воздух-земја“ од лесна категорија. Нејзиниот дизајн неодамна беше претставен во Севастопол. Ќе се одликува со висок спепен на модуларност, така што врз ...

Руски научници се залагаат за чистење на вселенскиот отпад со помош на падобран

Руска реч - 22.01.2020

Уредот на надувување ќе ги забавува сателитите кои веќе не се во употреба и ќе помага во рециклирањето на другиот вселенски отпад. Руските научници предложија нов начин за борба со вселенското ѓубре.

7 поврзани вести »