TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руска реч

Рубљата паѓа - Русите купуваат мачки: необјаснива причинско-последична врска

Руска реч - пред: 19 часа

Можеби галењето маче е сепак најдобриот лек за смирување? Падот на рубљата предизвика една сосем необична реакција на руското општество: Русите се впуштија во купување мачки! Тоа е некоја засега необјаснива причинско-последична врска.

Пчели во Москва оневозможија полетување на авион

Руска реч - пред: 20 часа

Лет од Москва до Симферопол на Крим е одложен поради пчели, објавија руските медиуми. Имено, случајно се отвори контејнер со пчели кој се наоѓаше во багажникот на авионот. Пчелите почнаа да влегуваат во делот на авионот наменет за патници.

Одврзете го ќесето: Се продава блиндираниот мерцедес на Путин!

Руска реч - пред: 20 часа

Некогашната прва „мечка“ на рускиот претседател е достапна за 8,5 милиони рубли (околу 137000 долари). Тимофей/Auto.ru Ако сакате да се повозите низ град како вистински шеф... на руската држава, одврзете го ќесето: блиндираниот Mercedes-Benz Pullman ...

Сплав-ресторан полн со луѓе се одвои од брегот на Волга и заедно со мразот отплови по реката

Руска реч - пред: 20 часа

Во Самара на Волга два сплава се откачија од брегот и заедно со мразот отпловија низводно. Како што се соопштува од филијалата на ЦСКА во Самара, едниот сплав припаѓа на ова спортско друштво, а другиот на ДОО „Ековолга“.

Во Москва завршена спектакуларна футуристичка „куќа од соништата“. Сакате да ѕирнете?

Руска реч - пред: 22 часа

Кралот на недвижнините Владислав Доронин, кого архитектот Заха Хадид го нарекуваше „рускиот Џејмс Бонд“, ја открива приказната што се крие зад неговото уникатно „гнездо“. Последниот проект на познатата Заха Хадид, ирачко-британски архитект, која ...

Путин се префрла на лимузината „Кортеж“ по инаугурацијата

Руска реч - пред: 1 ден

Новиот руски автомобил од премиум класата од проектот „Кортеж“ претседателот на Русија Владимир Путин ќе почне да го користи во извршувањето на секојдневните работни активност по стапувањето на должност, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

4 поврзани вести »

Дали во Русија е можно да се следат патниците во метрото преку вај-фај?

Руска реч - пред: 1 ден

Исто како во Њујорк и другите големи светски градови, станиците на Московското метро имаат бесплатен вај-фај. Московјаните беа особено горди на фактот дека интернет има дури и во возовите, сѐ додека програмерот Владимир Серов не ја откри слабата ...

Рускиот контингент ја блокираше сириска Дума: Со специјални возила „Тајфун“ К-53949 бараат мини

Руска реч - 18.04.2018

Воената полиција влезе во населбата со специјалните оклопни возила „Тајфун“ К-5394 кои се опремени со уредите за блокирање на радио-комуникација РП-377ВМ1. Овој уред е првенствено наменет за блокирање на радио-врската која денес масовно ја користат ...

Американски аналитичар: Рускиот „Терминатор“ ја менува тактиката на тенковската борба

Руска реч - 18.04.2018

Борбените машини за поддршка на тенкови „Терминатор“, кои влегоа во вооружувањето на руската војска, би можеле битно да ја променат тактиката на дејство на тенковите на боиштето. Тоа особено се однесува на борбата во услови на густо изградени урбани ...

Објавена панорама на Кримскиот мост „низ прозорец на воз”

Руска реч - 17.04.2018

На интернет е објавена панорамска фотографија на која е забележан поглед на Кримскиот мост „низ прозорец на воз”. Фотографијата ја објави информативниот центар „Кримски мост” . „Поставување на конструкциите на лакот на железничкиот дел од мостот“, ...

Како руските „црни дупки“ гонеа британска подморница покрај бреговите на Сирија

Руска реч - 17.04.2018

Руски подморници и воени бродови со денови следеле британска офанзивна подморница по Средоземното море, пишуваат британските медиуми, повикувајќи се на свој извор во воените кругови. Рускиот адмирал Владимир Валуев потврди дека оваа операција ...

15 поврзани вести »

„Објектот 765”: Легендарното борбено возило на советската пешадија ќе биде реставрирано

Руска реч - 17.04.2018

Легендарното прво сериско борбено возило на пешадијата или, како што го нарекуваат, „објект 765”, ќе биде реставрирано во фабриката „Уралвагонзавод”. Мајсторите веќе почнаа со работа над пробниот модел произведен 1974 година.

Сè што сте сакале да знаете за главните чекори на советската космонаутика

Руска реч - 17.04.2018

На 12 април се одбележува меѓународниот Ден на космонаутиката. На овој дена во 1961 година легендарниот советски космонаут Јуриј Гагарин како прв човек полета во вселената на бродот Восток-1.

Американските медиуми опишуваат хипотетичка борба помеѓу „Армата“ и „Абрамс“

Руска реч - 17.04.2018

Американските медиуми ги споредија борбените можности на најновите руски и американски тенкови. Станува збор за тенковите Т-14 „Армата“ и Абрамс M1A2 SEP v3. Новинарите се обидоа да дознаат кој победил во хипотетичката борба помеѓу овие две моќни ...

Зошто рускиот ПВО-систем „Антеј-2500” е еден од најдобрите на светот?

Руска реч - 17.04.2018

Рускиот мобилен повеќеканален противвоздушен систем „Антеј-2500” во моментов спаѓа меѓу најдобрите на светот. Ваквата репутација ја стекна благодарение на моќните радари, ракетите со голем дострел и гасеничната шасија за сите терени која му ...

„Објектот 279“: Американски новинари го анализираа тешкото советско оклопно „чудовиште“

Руска реч - 17.04.2018

Американскиот „Национален Интерес“ се занимаваше со експерименталниот советски тенк познат како „Објект 279“, а чиј единствен прототип се наоѓа во Музејот на оклопна техника во подмосковскиот град Кубинки.

Најскапата соба во Москва се продава за неверојатни 225000 долари

Руска реч - 17.04.2018

Да, добро прочитавте, тоа е само соба. Сакате да купите соба во рускиот главен град? Тоа задоволство може да ве чини неверојатни 14 милиони рубли (225000 долари). Соба на четвртиот кат на седумкатница на улицата „Нови Арбат“ во центарот на Москва, ...