TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Менаџерот на скопските дискотеки чомбе нов директор на зоолошка

Сакам да кажам - пред: 1 час

Градоначалникот Петре Шилегов го постави Ѓорѓи Галетановски за нов директор на Зоолошката градина. Од кабинетот на градоначалникот Шилегов за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдуваат дека е сменет досегашниот директор Јорданчо Милошевски и на негово место е ...

5 поврзани вести »

Ги чекаат со голема радост како муштерии, а протестираат против нив, кажа Коѕијас за противниците на договорот за името

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека истите оние што сега протестираат во Грција против договорот за името ги пречекуваат со голема радост соседите како клиенти и муштерии и тогаш не им пречат.

60 поврзани вести »

Фирмите од денес може да бараат државна помош за инвестиции и нови вработувања

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Компаниите кои лани направиле нови инвестиции или имаат нови вработени со плата над 18.000 денари од денес ќе може да аплицираат за држава парична помош во рамки на владините мерки за развој на економијата.

58 поврзани вести »

Обвинителството го утврдува идентитетот на лицата од чии профили на социјалните мрежи биле објавени закани за ...

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека ја задолжило полицијата да го утврди идентитетот на лицата од чии профили на социјалните мрежи вчера биле објавени заканувачки пораки и слики за носители на јавни функции и други службени лица.

25 поврзани вести »

Исмеваната статуа на Кристијано Роналдо конечно сменета

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Статуата на Кристијано Роналдо, која беше поставена лани на аеродромот Мадеира, и која предизвика многу потсмев во јавноста, конечно е заменета. Аеродромот во Мадеира, што го носи името на најдобриот светски фудбалер, деновиве ја замени првичната ...

3 поврзани вести »

Демонстрантите искршиле кафуле и фрлиле солзавец врз гостите, а запалиле и комбе, велат од МВР

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Околу 50 демонстранти вчера искршиле кафуле на плоштадот Македонија во Скопје и фрлиле солзавец врз гостите, велат од Министерството за внатрешни работи. Како што стои во соопштението на МВР во текот на вчерашниот јавен собир, дел од демонстрантите, ...

38 поврзани вести »

Законот за укажувачи не е приоритет за Оваа влада, вели Ѓорѓи Лазаревски, кој го откри масовното прислушување во УБК

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Ексразузнавачот Ѓорѓи Лазаревски, кој извлече докази и копии за масовното незаконско прислушување од страна на УБК и кој беше во притвор како обвинет во измислениот предмет „Пуч“ на обвинителите Златко Биковски и Марко Зврлевски, денеска ги ...

11 поврзани вести »

Кога ќе го спасиме ГТЦ ќе го насликаме со графити, вели Филип Конески за галеријата на отворено

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Идејата бетонскиот ѕид на Градскиот трговски центар (ГТЦ) во Скопје да биде насликан со графити, се роди пред три години, кога се боревме да го спасиме, вели младиот архитект Филип Конески, благодарение на кого од вчера Скопје ја доби првата ...

7 поврзани вести »

Година и три месеци затвор за син на судијка за насилство врз Заев на 27 април

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Уште две затворски пресуди за упад и насилничко однесување во Собранието на 27 април лани изрече Основниот суд Скопје 1. За насилство врз премиерот Зоран Заев осуден на една година и три месеци затвор е Васко Цунгаревски, кој ја признал вината.

28 поврзани вести »

Владата го усвои предлог-законот за ратификација на договорот со Грција и ќе го испрати до собрание

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Владата на денешната 74 седница го усвои предлог – законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

74 поврзани вести »

„Неверојатните 2“ го сруши рекордот на „Убавицата и ѕверот“

Сакам да кажам - пред: 5 часа

Комбинираната моќ на суперхероите и брендот „Пиксар“ му помогна на филмот „Неверојатните 2“ да стане анимиран филм со најголема заработка во првиот викенд на сите времиња. „Дизни“ проценува дека филмот заработил 180 милиони долари во првиот викенд ...

Запален автомобил на Пратеникот на СДСМ Хари Локвенец

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Пратеникот на СДСМ од Прилеп Хари Локвенец синоќа пријавил во полиција дека му бил запален автомобил „Мини купер“. Локвенец вчера беше во Преспа на потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција.

45 поврзани вести »

Силен земјотрес во јапонија, Најмалку тројца мртви

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во силниот земјотрес што утрово во 7 часот го погоди јапонскиот град Осака. Земјотресот бил со јачина од 6.1 степени и длабочина од 13 километри, при што оштетени се згради и куќи.

38 поврзани вести »

Еден загинат, тројца повредени откако комбе удри во нив по концерт на Бруно Марс во Холандија

Сакам да кажам - пред: 8 часа

Едно лице загина, а тројца се повредени откако рано утрово во нив удри комбе во Холандија, неколку часа по завршување на концертот на ар-ен-би ѕвездата Бруно Марс. Инцидентот се случил за време на музичкиот фестивал „Пинк поп“, кој се одржува во ...

12 поврзани вести »

Ќе им донесеме среќа на скопјани, велат кандидатите за оџачари на првата обука на Град Скопје

Сакам да кажам - пред: 9 часа

Како се чистат оџаци, која опрема се користи, како најбезбедно треба да се постават оџачарите, каква е конструкцијата на оџаците, е само дел од теоријата која деновиве ја учат кандидатите за оџачари на обуката која за првпат ја организира Град ...

2 поврзани вести »

Поздрава водата за пиење од градскиот водовод отколку онаа во Подпелистерието

Сакам да кажам - пред: 9 часа

Битолчани веќе не полнат здрава и студена вода од чешмите во Подпелистерието како порано. Сега водата од градскиот водовод е поисправна за пиење отколку онаа што извира и се користи во подеплистерските села Трново, Дихово, Магарево, Ниже Поле, ...

Полицијата тврди дека спречила упад во Собранието по потпишувањето на договорот во Преспа

Сакам да кажам - пред: 12 часа

Полицајци и цивили беа повредени за време на синоќешниот протест пред Собранието во Скопје по потпишувањето договорот со Грција за конечно решавање на спорот за името во Преспа. Од МВР велат дека употребиле солзавец на протестот со цел да се спречи ...

94 поврзани вести »

Ријана снима реге албум инспириран од Боб Марли

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Поп ѕвездата Ријана потврди дека работи на својот нов албум. Пејачката гостуваше во шоуто на Греам Нортон, заедно со Сандра Булок, Кејт Бланшет, Сара Полсон и Хелена Бонам Картер, со кои заедно го промовираа новиот филм „Осумте на Оушн“.

5 поврзани вести »

Македонија и Грција потпишаа договор за крај на спорот за името, насилни протести во двете држави

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Македонија и Грција го направија првиот голем чекор кон решавање на спорот што ги оптоваруваше односите помеѓу двете земји во последните 27 години. Во селото Псарадес (Нивици), што се наоѓа на грчката страна од Преспанското Езеро, тие потпишаа ...

73 поврзани вести »

Полицијата приведе 25 лица и употреби солзавец за да спречи упад во Собранието, велат од МВР

Сакам да кажам - пред: 17 часа

Полицијата употреби солзавец на протестите со цел да се спречи ескалирање на ситуацијата и насилен упад во Собранието, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Од МВР велат дека досега се приведени 25 лица кои учествувале во нередите пред ...

94 поврзани вести »