TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

Модните куќи ги палат непродадените производи за да спречат фалсификување

Сакам да кажам - пред: 7 часа

„Бурбери“, луксузната британска модна куќа, уништила непродадени облека, модни додатоци и парфеми во вредност од над 28 милиони фунти, за да си го заштити брендот. Според годишниот извештај на компанијата, вкупната вредност на изгорената стока е ...

9 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 400 амандмани на измените на Изборниот законик

Сакам да кажам - пред: 7 часа

По завршување на лидерската средба, во Собранието доцна попладнево се одржа седница на собраниската Комисија за европски прашања на која на дневен ред беа измените на Изборниот законик по скратена постапка.

37 поврзани вести »

Да не се замајуваат граѓаните со повеќесмислени прашања на референдумот, рече Мицкоски по лидерската средба

Сакам да кажам - пред: 9 часа

За ВМРО-ДПМНЕ е спорна предлог-формулацијата на референдумското прашање, најави лидерот Христијан Мицкоски, кој по премиерот Зоран Заев излезе последен од денешната средба на четворицата партиски лидери во Клубот на пратеници.

226 поврзани вести »

Компромис нема за стратешките цели ЕУ и НАТО, Амнестија ќе нема, рече Заев, лидерската продолжува в недела

Сакам да кажам - пред: 10 часа

Сакам да потсетам дека стратешките цели на сите парламентарни партии се полноправните членства во ЕУ и НАТО, изјави премиерот Зоран Заев по лидерската средба што во скратен формат од само четворица претседатели на партии се одржа во Скопје.

23 поврзани вести »

Илчо Ѓорѓиоски се повлече од претседател на ФФМ заради ангажман во УЕФА

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Илчо Ѓорѓиоски објави дека заминува од позицијата претседател на Фудбалската федерација на Македонија и дека неговиот следен ангажман ќе биде во УЕФА. Тој на кормилото на македонскиот фудбал го наследи Хари Хаџи-Ристески во 2012 година, како четврти ...

48 поврзани вести »

Стразбур пресуди во корист на Макрадули кој беше осуден за клевета на Мијалков дека прислушувал

Сакам да кажам - пред: 11 часа

Европскиот суд за човекови права денес донел пресуда по тужба од Јани Макрадули, кој во 2012 година беше осуден за клевета во спор покренат од тогашниот директор на УБК Сашо Мијалков. Макрадули беше осуден на парична казна од 8.500 евра зашто како ...

27 поврзани вести »

Владата жали за инцидентот со фоторепортерите на лидерската средба

Сакам да кажам - пред: 12 часа

Владата жали за инцидентот пред вчерашната лидерска средба, кога на фоторепортерите и снимателите не им беше дозволено да ги снимаат лидерите додека влегуваат во Клубот на пратеници во Скопје, по што тие во знак на протест ги оставија камерите пред ...

56 поврзани вести »

Театар комедија со премиера на „Мизантроп“ на Охридско лето

Сакам да кажам - пред: 12 часа

Вечерва во 21 часот, во центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, во рамките на Охридско лето, премиерно ќе се изведе претставата „Мизантроп“ од Молиер, во режија на Ана Вукотиќ од Црна Гора, во продукција на Театар Комедија од Скопје.

9 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ гласаше за Декларацијата за поддршка на членството во НАТО

Сакам да кажам - пред: 12 часа

Со 76 гласа „за“, вклучувајќи ѝ пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието на денешното продолжение на 53. седница ја усвои Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Република Македонија во НАТО.

39 поврзани вести »

Семејство од Флорида може да го задржи муралот од ван Гог на својата куќа насликан за аутистичниот син

Сакам да кажам - пред: 13 часа

Семејството од Флорида, кое ги ослика фасадата и оградата на својата куќа во стилот на Винсент ван Гог како патоказ за аутистичниот син, доби извинување од градоначалникот по едногодишна правна битка.

„Првиот човек“ на оскаровецот Шазел ја отвора Венеција

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Филмот на оскаровецот Демиен Шазел за Нил Армстронг, „Првиот човек“ ќе го отвори 75. издание на филмскиот фестивал во Венеција, кој ќе се одржи од 29 август до 8 септември. Првиот човек кој стапнал на Mесечината го игра Рајан Гослинг, а неговата ...

Вртелешката од пред МНР преместена во градски парк

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Вртелешката која стоеше пред зградата на Министерството за надворешни работи денеска е преместена во Градскиот парк. Град Скопје планираше вториот карусел да го постави во населбата Топаанско поле но бидејќи жителите на околните згради не ја сакаа, ...

2 поврзани вести »

Верица Недеска го снима краткиот филм „Вера“

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Режисерката и актерка Верица Недеска почна да го снима краткиот филм „Вера“, по нејзино сценарио. Филмот е поддржан од Агенцијата за филм и е копродукција помеѓу „Стори скоп“, „Фокус покус филмс“ и филмската академија ФИОФА од Охрид.

10 поврзани вести »

Касами дојде на лидерската средба како претставник на албанската опозиција

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Лидерот на тетовското крило на Движењето Беса Билал Касами дојде на денешната лидерска средба во Клубот на пратеници како претставник на албанската опозиција. Денешната лидерска средба се одржува во скусен формат на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

159 поврзани вести »

ПО ТРИ ГОДИНИ ПАУЗА, ФЕСТИВАЛОТ НА АНТИЧКА ДРАМА СЕ ВРАТИ ВО СТОБИ

Сакам да кажам - пред: 15 часа

Вечерва во Велес, по 17. пат почнува Фестивалот на античка драма „Стоби“. По три години пауза, фестивалот се враќа во автентичниот амбиент на археолошкиот локалитет Стоби, кадешто пред безмалку две децении започна.

12 поврзани вести »

Стаклените телефони добиваат нов, уште покул изглед

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Дали сте подготвени за проѕирни или можеби дрвени телефони? Тие само така ќе изгледаат, а, всушност, ќе бидат од стакло. Станува збор за најновата, шеста генерација на „горила глас“, иновацијата на технолошката компанија „Корнинг“, која веќе се ...

Шилегов ќе им одредува на скопските градоначалници што да вцртуваат во деталните планови за да спречи нехумани градби

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Град Скопје преку интервенции во Генералниот урбанистички план (ГУП) ќе им одредува на Општините што може да вцртуваат во деталните урбанистички планови. По налог на градоначалникот Петре Шилегов ќе се донесат 23 регулациски планови на Генералниот ...

3 поврзани вести »

Работници од ФЗЦ Куманово ќе останат без работа оти побарале поголеми плати

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Стотина работници од Фабриката за заварени цевки и профили (ФЗЦ) „11 Октомври“ од Куманово, добиле отказни решенија затоа што не сакале да го потпишат анексот на колективниот договор со коефициент по кој и досега им се пресметувала основната плата, ...

19 поврзани вести »

Работам ама не сакам да се сликам, вели градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Работиме, поголем број од проектите кои ги ветив во кампањата за оваа година се исполнети. Не сакам да се сликам на секој завршен проект, вели градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски.

Турција ја укина вонредната состојба по две години

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Турската влада донесе одлука да ја укине вонредната состојба во државата, што беше воведена пред две години по неуспешниот државен удар. Во такви услови, десетици илјади луѓе беа уапсени и отпуштени од работа.

28 поврзани вести »