TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сакам да кажам

„На зајдисонце” по седми пат почнува Утре во Трпејца

Сакам да кажам - пред: 16 часа

Утре во Трпејца ќе почне седмото издание на културно-забавната манифестација „На зајдисонце“. До 28 јули, организаторот, здружението „За Трпејца со љубов“, најавува богата програма. На свеченото отворање на веќе познатата сцена „Кај Бунарот“ ќе се ...

5 поврзани вести »

Билал Касами или Зијадин Села треба да одлучат кој ќе ја претставува албанската опозиција на стеснетата лидерска средба ...

Сакам да кажам - пред: 18 часа

Движењето Беса, од тетовското крило предводена од Билал Касами или Алијансата за Албанците чиј лидер е Зијадин Села треба да одлучат која ќе биде опозициска партија на Албанците што ќе оди на лидерската средба во скусен формат што ја закажа ...

159 поврзани вести »

Социјалистите на Ѕинго заедно со СДСМ и ДУИ ќе работат за успешен референдум за ЕУ и НАТО

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Социјалистичката партија чиј лидер е Љубисав Иванов-Ѕинго заедно со СДСМ ќе работи за влез на Република Македонија во Европската унија и во НАТО. Претставниците на социјалистите, пратениците Владанка Авировиќ и Љупчо Димовски, кои беа на вчерашната ...

226 поврзани вести »

Нова лидерска средба напладне според барањата на Мицкоски

Сакам да кажам - пред: 21 часа

Премиерот Зоран Заев закажа нова лидерска средба во Клубот на пратеници за 12 часот според барањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, но не прецизираше кои партии ќе присуствуваат на средбата.

159 поврзани вести »

Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа Заев

Сакам да кажам - 18.07.2018

Дали сте за членство во Европската унија и НАТО со прифаќање на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа вечерва по завршување на лидерската средба премиерот Зоран Заев.

159 поврзани вести »

Мицкоски ја напушти лидерската средба оти му бил чуден форматот, побара нова до понеделник

Сакам да кажам - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба во Клубот на пратеници бидејќи, според него, била организирана во чуден формат и побара од премиерот Зоран Заев до понеделник да организира, како што кажа, вистинска лидерска ...

159 поврзани вести »

Во Мајами претставени костими за капење од самолепливи ленти

Сакам да кажам - 18.07.2018

Модните писти станаа сѐ пошокантни изминативе години, но фотографот Хоел Алварес стапна на уште поризична територија кога ги „облече“ моделите само во самолепливи ленти. Ваквиот изглед беше креиран од модната куќа „Блек тејп проџект“ и претставен на ...

Преспанската спогодба за името не е уставна, вели Русија

Сакам да кажам - 18.07.2018

Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус и беспрекорна уставна основа. Преспанската спогодба не е таков случај. Таа само предизвика дополнителен раскол и во Грција и во Република Македонија, изјави Марија Захарова, ...

31 поврзани вести »

„11 години ве газеа, сега најдовте да зборите“, на фоторепортерите им е забрането да  ги сликаат лидерите како ...

Сакам да кажам - 18.07.2018

Владината служба за информации не дозволува фоторепортерите и снимателите да ги снимаат лидерите кога влегуваат на состанок во Клубот на пратеници попладнево во Скопје, по што тие во знак на протест ги оставија камерите пред влезот.

56 поврзани вести »

Водата во езерото „Младост“ е исправна, итно треба да се направи канализација и санитарни јазли

Сакам да кажам - 18.07.2018

Водата на вештачка акумулација „Младост“, која велешани и гостите од Скопје и Свети Николе ја користат за капење и рекреација, е исправна, покажале резултатите од испитувањата кои ги извршиле стручните лица од ЈЗУ Центар за јавно здравје Велес.

6 поврзани вести »

Од Центарот за декубити на геријатрија само пациенти со отворени рани се препраќаат на клиниките за кожни болести и ...

Сакам да кажам - 18.07.2018

Третман на отворени рани или декубити во Геронтолошкиот завод во Скопје добиваат само пациенти кои се сместени во оваа јавна здравствена установа, како и пациентите кои претходно добивале ваква нега во домашни услови од вработените во Заводот.

8 поврзани вести »

Нови 30 дена притвор за градоначалникот на Ново Село за шверцот со цигари

Сакам да кажам - 18.07.2018

Градоначалникот на Ново Село Боро Стојчев, кој пред недела дена беше фатен при шверц на цигари на македонско-бугарската граница, доби дополнителни 30 дена мерка притвор. Освен Стојчев, во притвор остануваат неговиот син и други двајца соучесници ...

37 поврзани вести »

Избори не се решение, Ако некој има друга алтернатива за ЕУ И НАТО нека ја каже, рече Ахмети на приемот за поканата од ...

Сакам да кажам - 18.07.2018

Предвремени избори не се решение за излез од политичката криза, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети. „Политичките партии треба да најдат енергија за да се доближат ставовите на власта и опозицијата. Недоразбирањето е околу договорот со Грција.

46 поврзани вести »

Српската порно ѕвезда Стоја промовира научно-фантастичен филм на фестивал во Охрид

Сакам да кажам - 18.07.2018

Американската порно ѕвезда со српско потекло Стоја ќе биде гостинка на првото издание на нов европски филм „Бич филм фестивал“ во Охрид, чии проекции ќе се одржуваат на плажа. Фестивалот се отвора утре и ќе трае до 22 јули.

Фановите ми го скршија срцето – Кејти Пери говори за депресијата

Сакам да кажам - 18.07.2018

Американската пејачка Кејти Пери откри дека била „скршена и повредена“ од реакциите на публиката на нејзиниот последен албум, „Сведок“, од 2017 година. „Имав моментална депресија. Вложив толку многу, а јавноста не реагираше на начинот на којшто ...

2 поврзани вести »

Бугаринот Петков со четирифазно дишење ќе руши Гинисов рекорд во Охридското езеро

Сакам да кажам - 18.07.2018

64-годишниот Јане Петков од Бугарија синоќа на трибина на охриѓани им објаснуваше како ќе се обиде на 24 јули да плива во Охридското езеро врзан со ланци и во вреќа. „Користам техники на трифазно и четирифазно дишење, како и вештини на користење на ...

3 поврзани вести »

„Пуцко Петрол“ од Пласница добил 3 милиони евра на општински тендери во изборната 2017 година

Сакам да кажам - 18.07.2018

Нафтениот дистрибутер „Пуцко Петрол“ од Пласница, со добиени 29 тендери од општините во Македонија, во вредност од три милиони евра, е на врвот на извештајот на невладиниот Центар за граѓански комуникации, за компании и фирми кои во 2017 година ...

30 поврзани вести »

Апелација ја потврди условната затворска казна на Ивона, има рок од година дена да го плати затаениот данок

Сакам да кажам - 18.07.2018

Апелациониот суд Скопје ѝ ја потврди условната затворска казна на Ивона Талевска, новинарка од ТВ „Сител“ и бизнисменка. „Апелациониот суд во врска со предметот познат во јавноста како „Тифани“, по одржана јавна седница, донесе одлука со која ги ...

Радовиш доби пречистителна станица од европски пари

Сакам да кажам - 18.07.2018

Нема да се загадува Радовишка река, а нивите од радовишкото поле нема да се наводнуваат со нечиста вода, рече премиерот Зоран Заев кој заедно со евроамбасадорот Самуел ја стави во функција пречистителната станица во Радовиш.

24 поврзани вести »

Терасата на хотелот „Епинал“ – ново место за чалам на битолчани

Сакам да кажам - 18.07.2018

Битола ја краси Широк Сокак, а Широк Сокак од вчера го краси реновираната тераса на хотелот „Епинал“, екстравагантно место за чалам на битолчани и за туристите што доаѓаат во градот. Битолчани едвај дочекаа повторно да проработи терасата за да можат ...

3 поврзани вести »