TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеталиште

Моќен напиток: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Шеталиште - пред: 6 часа

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и ги топи маснотиите на критичните подрачја.

16 поврзани вести »

Утре премиера на театарската претстава „Пиреј“ во Прилеп

Шеталиште - пред: 6 часа

Утре со почеток од 20 часот на сцената на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински” премиерно ќе биде одиграна претставата “Пиреј” од Петре М. Андреевски. Режијата е на Љупчо Ѓоргиевски. Дел од актерската екипа се Марија Спиркоска Илиjеска, ...

7 поврзани вести »

(Фото+Видео) Битола на точак го прослави четвртиот роденден

Шеталиште - пред: 7 часа

Градската инцијатива БитолаНаТочак денеска го прослави својот четврт роденден, а по тој повод имаа интересна и богата критична маса под мотото “ПОДОБРИ ЗАКОНИ ЗА ПОУБАВИ ГРАДОВИ”. Настанот започна во 18:00ч од Аурум каде присутните ќе беа послужени ...

Вардар со најголема казна, санкции и за Победа, Шкендија и Пелистер

Шеталиште - пред: 7 часа

Фудбалската федерација на Македонија ги објави паричните казни на дел од клубовите против кои во изминатите два месеци беа покренати дисциплински постапки. Дисциплинската комисија на ФФМ изрече две казни од по 750 евра за Вардар, што значи дека ...

3 поврзани вести »

Еве како да ја убиете желбата за цигари

Шеталиште - пред: 7 часа

Секоја испушена цигара го скратува животот за околу 14 минути, а на лицата кои се во близина на лица кои пушат цигари им се скратува за 5 минути. Пушачите се изложени на ризик од срцеви болести, болести на крвните садови, како и мозочни удари.

5 поврзани вести »

МТСП: Со мерката за самовработување – во 2017 отворени 165 фирми, вработени 191 лица

Шеталиште - пред: 8 часа

Кристијан Трајковски, Марко Зарев и Симон Стојановски наскоро ќе ја промовираат својата прва видео игра. На почетокот на годинава го отвориле своето независно студио за изработка и издавање на видео игри ,,Дарк-1’’.

17 поврзани вести »

Николовски: Годинава извозот на зелки е зголемен за 34 отсто

Шеталиште - пред: 8 часа

Извозот на пролетната зелка оваа година во споредба со лани е зголемен за 34 отсто, изјави министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на денешните пратенички прашања, одговарајќи на прашањето на пратеникот Никола ...

7 поврзани вести »

Започнa исплатата за штетите од 2017, денеска исплатени 85 милиони денари за Ресен

Шеталиште - пред: 9 часа

Од денеска започна исплатата на обештетувањата од временските непогоди што се случија во 2017 година, објави Министерството за земјоделие. Денеска, Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, исплати близу 85 милиони ...

17 поврзани вести »

Подигнување на свеста кај родителите за вакцинирање на децата – се одбележува Европската недела на имунизација

Шеталиште - пред: 9 часа

Под мотото “Заштити, спречи, вакцинирај!” од 23-29 април, 2018 година Центарот за јавно здравје – Битола активно се вклучи во одбележувањето на Европската недела на имунизација. Вакцинацијата е најисплатлива јавна-здравствена мерка со која се ...

31 поврзани вести »

Во Ивањевци се одржа Меморијалниот турнир “Марјан Божиновски”

Шеталиште - пред: 9 часа

По повод помен за загинатиот борец Марјан Божиновски од с. Ивањевци во дворот на Основно училиште “Кочо Рацин” и фудбалското игралиште во с. Ивањевци традиционално секоја година се организира меморијален турнир.

РК Пелистер донираше спортска опрема и реквизити во Заводот за рехабилитација за деца со оштетен слух „Кочо Рацин“

Шеталиште - пред: 9 часа

Денес во просториите на Заводот за рехабилитација за деца со оштетен слух – Кочо Рацин го посетија извршниот директор , Сашо Шамбевски , техничкиот директор и секретар, Борче Корлевски и Ана Трифуновска како и тренерот на РК Пелистер , Томе Петрески ...

2 поврзани вести »

Битолскиот театар со нова премиера – Јулие Цезар (res publica или cosa nostra)

Шеталиште - пред: 10 часа

„Јулие Цезар (res publica или cosa nostra)“ од Вилијам Шекспир е новата премиерна претстава на Народен театар Битола која ќе биде изведена на 28 април, сабота во 20 часот. Ова е првата претстава за 2018-та година, а токму оваа сезона Народниот ...

5 поврзани вести »

Сумнал ги презентираше резултатите од проектот „Грижа за здравјето на Ромите“ во Општина Битола

Шеталиште - пред: 11 часа

„Сумнал“ – здружението за развој на Ромската заедница е дел од проектот “Roma health care“ – Грижа за здравјето на Ромите. Проектот “ Roma health care – Грижа за здравјето на Ромите“ е проект ЕРАЗМУС + кој ги анализира состојбите и потребите на ...

2 поврзани вести »

МНД-Битола го одбележа Денот на основањето – 25 април 1960

Шеталиште - пред: 11 часа

Македонско научно друштво-Битола, денот на основањето 25 април 1960 година го одбележа со промоција на Зборник „Образование на крстопат“ на англиски јазик, трудови од 91 автор од Шпанија, Португалија, Полска, Словенија, Бугарија, Србија, Босна и ...

3 поврзани вести »

Просечната плата – се намалува или расте?

Шеталиште - пред: 13 часа

Намалувањето на февруарската просечна плата е резултат на сезонски промени кои се вообичаени за мали економии, велат од Владата по обвинувањата на опозицијата за економско цунами. Експертите велат дека на долг рок, просечната плата ќе расте, но нема ...

27 поврзани вести »

Идентификувано телото што вчера беше пронајдено во Ресен

Шеталиште - пред: 14 часа

Во врска со настанот „пронајдено обесено лице“, кој беше даден во извадокот од дневни настани на 25.04.2018 година, истиот ден бил утврден идентитетот на лицето. Се работи за А.И. од Ресен, кој на 13.02.2018 година бил пријавен за исчезнат.

51 поврзани вести »

Дивее пожар во ресенско, гори борова и дабова шума

Шеталиште - пред: 14 часа

На 25.04.2018 година во 16.00 часот во Полициската станица Ресен било пријавено дека во атар на с.Лева Река, на место викано „Курјак“, на непристапен терен, од спој на електричен кабел настанал пожар при што била опожарена борова и дабова шума а ...

51 поврзани вести »

Сообраќајна несреќа во Прилеп – тешко повреден мотоциклист

Шеталиште - пред: 15 часа

На 25.04.2018 година во 11.35 часот на крстосницата од ул. „Сотка Ѓорѓиоска“ и ул. „Св.Наум Охридски“ во Прилеп дошло до судир помеѓу мопед „Хамачи“ со прилепски регистарски ознаки, управуван од В.В.

23 поврзани вести »

Необични модели за вашата матурска забава за оние посмелите и уникатните

Шеталиште - пред: 15 часа

Се ближи ноќта која ја заокружува вашата младост и ве потсетува на една друга страна од животот која треба да ја завртите. Ноќ, која секогаш ќе ја паметите. Доколку сте од оние похрабрите типови, уникатните и цел средношколски период чувствувате ...

Јанкулоска е на боледување, „Титаник“ одложен за 2 мај

Шеталиште - пред: 15 часа

Судот го одложи рочиштето за случајот „Титаник“ во кој се обвинети 21 лице за изборни измами, поради фактот што сè уште нема донесено одлука за изземање на судиите во овој ...

44 поврзани вести »