TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Ова е херојот на денот: Вработен во „Макпетрол” самиот спречи пожар и експлозија

Сител - пред: 9 часа

Вистинска катастрофа беше избегната во центарот на Скопје, на бензинската пумпа која се наоѓа наспроти соборниот храм. На бензинската пумпа избувнал пожар, по што се вклучиле алармите и сите од околината побегнале.

9 поврзани вести »

Мицкоски: Вистинската метла е потребна за оној во чии раце се наоѓа!

Сител - пред: 10 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска го посети ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Македонски Брод , каде оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата. – Денеска гледаме дека деспотот ќе ги распушти сите општински комитети, но не ...

11 поврзани вести »

ФК Вардар не доби лиценца за Лига Европа

Сител - пред: 10 часа

ФФМ денеска објави дека ФК Вардар останува без лиценца за настап во европските купови и покрај освоеното второ место во домашното првенство поради неисполнување на финансиските услови. Одлуката ја потврди комисијата за лиценцирање на ФФМ, врз основа ...

41 поврзани вести »

Богоевски: Вредностите се над функцијата

Сител - пред: 11 часа

– Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, попладнево се огласи и на својот Фејсбук профил, нагласувајќи дека вредностите се над ...

189 поврзани вести »

Здравко Чолиќ ретко зборува за неговата најголема љубов: Таа му била прва љубов, а и посветил и песна

Сител - пред: 11 часа

Најголемиот завотник на балканот Здравко Чолиќ, сега е брак со Александра и тоа веќе две децении, но неговата сопруга ретко се појавува во јавноста. Чолиќ открил дека со актерката Јасна Орнели Бери му била прва љубов, но ретко зборува за неа, па ...

15 поврзани вести »

Охридската локална самоуправа се мобилизира по сериозните закани од УНЕСКО

Сител - пред: 11 часа

По препораките на Унеско природното и културното наследство на охридскиот регион да се стави на листата на загрозено светско наследство Охрид од денеска се мобилизира.Градоначалникот Георгиески најнапред започна со отстранување на палмите долж кејот ...

119 поврзани вести »

Работниците од „Еурокомпозит“ повторно на протест пред општина Прилеп

Сител - пред: 12 часа

Поранешните вработени во Еурокомпозит со нови протести пред зградата на Општина Прилеп. Повторно обвинија дека власта 2 години ги лажела дека ќе го реши нивниот проблем за неисплатените 18 плати, придонесите кои не им се платени од 2012 година и ...

21 поврзани вести »

Светот се подготвува за 5г технологијата - ВИП со нови инвестиции за примена на новата технологија

Сител - пред: 12 часа

Светот се подготвува за дигитална револуција. Следната година треба да почне широката примена на 5г технологијата. Ќе донесе побрз интернет, поголема безбендост, батерии кои ќе траат подолго, а ќе стави крај и на гломазните предаватели кои ќе бидат ...

3 поврзани вести »

Бизнисмените со предлог со 78 мерки до владата за подобрување на економскиот раст

Сител - пред: 12 часа

Решавање на сивата економија, дигитализација на инситуциите и намалување на парафискалните давачки за поголем економски раст. На традиционалниот деловен појадок со ССК бизнисмените до премиерот испорача барање со 80 мерки.

40 поврзани вести »

Герешхајмер официјално ќе инвестира десетици милиони евра и ќе вработи 400 лица

Сител - пред: 12 часа

Германски Герешхајмер инвестира неколку десетици милиони евра во земјава. Новиот странски инвеститор потпиша договор за закуп на 14 хектари земјиште во Бунарџик. Менаџментот очекува фабриката да се изгради до крајот на годинава, а на почетокот ќе ...

Некаде сонце, некаде дожд: На овие места невремето веќе започна

Сител - пред: 12 часа

Времето денеска е сончево со умерена облачност, додека попладнево во некои делови нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а на некои места невреме веќе започна. Погледнете каква е моменталната состојба по ...

58 поврзани вести »

Работнички – Блокотехна и МЗТ Скопје А. Гостивар ќе разигруваат во плејофот

Сител - пред: 12 часа

Со одигрувањето на натпреварите од последното 10.коло во Супер лигата, заврши регуларниот дел од сезоната во кошаркарскиот шампионат. Веќе претстојниот викенд започнува и разигрувањето за титулата, па така во плеј-офот односно полуфиналето ќе се ...

15 поврзани вести »

Србинка и нејзините ќерки близначки пронајдени мртви, полицијата најде стравична глетка

Сител - пред: 13 часа

Полицијата во еден стан во Виена пронашла три тела, на жена и две ќерки близначки, пишува ОЕ24. Во станот живееле 45-годишната Весна со потекло од Србија и нејзините 18-годишни ќерки близначки.

17 поврзани вести »

Со нова опрема вардарци ќе атакуваат на фајнал-форот во Келн

Сител - пред: 13 часа

Со нови дресови ракометарите на Вардар ќе атакуваат на нова круна во Лигата на шампионите Под мотото „НОВ ДРЕС, ИСТА ЦЕЛ – ПОБЕДА ВО КЕЛН“, денеска беа промовирани новите дресови кои ракометарите на Вардар ќе ги носат на завршниот Фанјал-фор во ...

56 поврзани вести »

Ангеловски го објави списокот за дуелите против Полска и Австрија

Сител - пред: 13 часа

Селекторот на најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски, го објави поширокиот список за дуелите против Полска и Австрија. По победата над Летонија и нерешениот резултат со Словенија на гостински терен, во квалификациите за ...

38 поврзани вести »

Македонија нема зрели услови за легализација на марихуаната во рекреативни цели

Сител - пред: 14 часа

Во Македонија нема зрели услови за легализација на марихуаната во рекреативни цели. Ова е ставот на првиот човек во здравството, откако минатата недела од пратеничката група на ЛДП најавија дека ќе бараат канабисот законски да биде дозволен не само ...

Конференција „Поглавје 23: Македонското сидро или едро?“: Земјава е подготвена за преговори со ЕУ

Сител - пред: 14 часа

Министерството за правда е подготвено за почеток на преговорите со ЕУ, вели министерката Десковска. Сеопфатните реформи кои се во тек даваат резултати. Пример за тоа е електорнскиот систем за доделување на предмети познат како АКМИС, чија што ...

36 поврзани вести »

Османи: Датум за преговори ќе го подобри капацитетот на администрацијата за преговарање

Сител - пред: 14 часа

Вицепремиерот за евроинтеграции се надева дека капацитетот на институциите ке се компензира со ентузијазам, откако на Македонија ке и се додели датумот за прегвори. Османи побара експерстка помош од сите што можат да ја понудат, вклучувајки ја и ...

18 поврзани вести »

ДУИ бара преразгледување на одлуката за Муслиу како директор на АР – Пендаровски останува на ставот

Сител - пред: 14 часа

ДУИ бара од Претседателот Пендаровски да ја преиспита одлуката за новиот директор на Агенцијата за разузнавање.. Од партијата велат дека назначувањето на Еролд Муслиу е избрзано.. Од кабинетот на Пендаровски одговорија дека Муслиу е најдобриот ...

83 поврзани вести »

Јовески: Нема законски основи за ,,Ветинг‘‘ меѓу судиите и обвинителите

Сител - пред: 14 часа

Можен ли е ветинг процес во македонскиот правосуден систем. Првиот човек на државното јавно обвинителство вели дека во фелата се почнати дискусии на оваа тема, но дека во моментов нема никакви законски основи за вакви проверки на обвинителите и ...

38 поврзани вести »