TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје1

Бизнисмени вие сте на ред: Државата крена раце од Марианчо познат по „Идол“, остана без кров над глава, роднини и ...

Скопје1 - тукушто објавено

Марианчо Костовски е суперхерој од Прилеп-познат по видеото од Идол. Сега, се бара претприемач кој ќе му овозможи достојни услови за работа, како и примања, но и сместување. Неговиот сограѓанин, Даниел Кочоски, објави за состојбата на Марианчо.

Бајден: Не грижете се, мајмунските сипаници не треба да предизвикуваат пандемија како Ковид

Скопје1 - тукушто објавено

Американскиот претседател Џо Бајден им порача на граѓаните дека сегашната епидемија на мајмунски сипаници веројатно нема да предизвика пандемија како што беше со Ковид-19. „Едноставно, мислам дека не треба да се грижиме за тоа како за ковидот.

155 поврзани вести »

Ковачевски и СДСМ со молкот ја превзедоа вината, срамот и одговорноста од поведението на Талат Џафери, смета Ковачки

Скопје1 - тукушто објавено

„Денес е работен ден во Собранието на Република Македонија и ако имаше барем грам доблест Талат Џафери денес ќе си поднесеше оставка од позицијата Претседател на Собранието. Прво тоа ќе го направеше заради примитивното и вулгарно однесување кое го ...

35 поврзани вести »

Полска го раскина договорот за гас со Русија

Скопје1 - тукушто објавено

Полската министерката за клима и животна средина Ана Москва објави дека Полска одлучила да го раскине договорот со Русија за гасоводот Јамал. „Полска го раскина меѓудржавниот договор Јамал од 1993 година.

3 поврзани вести »

Поранешен шеф на британската армија: Еве зошто Русите толку жестоко напаѓаат во Донбас

Скопје1 - тукушто објавено

Поранешниот командант на британската армија, пензионираниот генерал Ричард Данат во интервју за Sky News ја коментираше ситуацијата во Украина. Тој вели дека решавачката борба во моментов се води во областа Донбас во источна Украина, додавајќи дека ...

11 поврзани вести »

(ФОТО) Скопје во една слика: Коњот заврзан на тераса во напуштен објект во Дебар Маало е спасен

Скопје1 - тукушто објавено

Коњ бил заврзан во напуштена зграда во Дебар Маало. Според информациите на спасувачите, тој бил оставен дехидриран, без храна и вода. За него јавија случајни минувачи и медиуми, по што следеше акција за негово извлекување.

13 поврзани вести »

„Додека владее тешка криза за граѓаните, службеници на Владата се луксузираат под прикритие како новинари“, обвинува ...

Скопје1 - пред: 30 мин

„Вработени во службата за општи и заеднички работи при Владата, како новинари, на државен трошок престојувале во Софија, Бугарија три дена од 24 до 26 јануари. Кај ги прикривале како новинари, па и скапо го плаќале нивниот престој.

12 поврзани вести »

Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија, бугарските барања не смее да влезат во ...

Скопје1 - пред: 14 часа

Имајќи предвид дека владата води попустлива политика во делот на надворешната политика, граѓаните се загрижени кој и што преговара со Бугарија, изјави Тимчо Муцунски потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на општина Аеродром при посетата во ...

14 поврзани вести »

(ВИДЕО) Сакал да види како ќе му изгледа погребот, па платил работници да плачат за него

Скопје1 - пред: 14 часа

Миладин Јелиќ од Бања Лука стана хит на социјалните мрежи, откако се снимил како лежи на својот гроб. Тој сакал да види како тоа ќе изгледа и направил проба. Во видеото се слушаат луѓе кои плачат за него.

2 поврзани вести »

„Кај нас мајмунските сипаници ќе си ги викаме прилепски?“, Македонците ја коментираа новата инфекција

Скопје1 - пред: 17 часа

Околу 80 случаи на инфицирани од мајмунски сипаници се потврдени во 11 земји, објави Светската здравствена организација на крајот на мај 2022 година. Од таму предупредија дека најверојатно ќе бидат пријавени уште случаи.

155 поврзани вести »

Објавена агендата како ќе се одбележи Денот на Светите Кирил и Методиј: Ковачевски со ќерка му во Ватикан, а средба има ...

Скопје1 - пред: 18 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија во Италија и Ватикан во официјална и работна посета во рамките ...

112 поврзани вести »

Полицијата со детали за пожарот во скопскиот хотел „Буши“

Скопје1 - пред: 18 часа

На 21.05.2022 во 17,45 часот во СВР Скопје, Ќ.Б. пријавил дека во Старата скопска чаршија, на ул.„Самоилова“, во Скопје настанал пожар во кујна од хотел. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје, а на седум лица, според до сега ...

32 поврзани вести »

Скопјанец натепан во Карпош

Скопје1 - пред: 18 часа

На 21.05.2022 во 21.45 часот во Полициска станица Карпош Б.Ј.(33) пријавил дека на паркинг на подрачје на Карпош во близина на маркет, по претходна расправија, бил физички нападнат од едно лице.

4 поврзани вести »

Скопјанец си ја бара жена му, пријавил дека се оддалечила од дома

Скопје1 - пред: 18 часа

На 21.05.2022 во 18,30 часот во Полициска станица Гази Баба Б.И.(30) од Скопје пријавил дека од дома се оддалечила неговата сопруга И.Б.И.(29) од Р.Косово. Се преземаат мерки за пронаоѓање на ...

2 поврзани вести »

Татко пријавил дека син му бил прегазен од автомобил, па нападнат во Гази Баба

Скопје1 - пред: 18 часа

На 22.05.2022 во 01.50 часот во Полициска станица Гази Баба В.Ј.(44) од Скопје пријавил дека на 21.05.2022 околу 22.00 часот пред банка на подрачје на Гази Баба неговиот син бил удрен со возило и потоа физички нападнат од едно лице.

4 поврзани вести »

Пензионерка од Ѓорче ја бара сестра си, која исчезнала

Скопје1 - пред: 18 часа

На 21.05.2022 во 22.00 часот во Полициска станица Ѓорче Петров С.А.(72) од Скопје пријавил дека се оддалечила од нејзиниот дом неговата сестра Г.О.(81) која имала здравствени проблеми. Се преземаат мерки за пронаоѓање на ...

21 поврзани вести »

Помалиот раст за 1,4% ќе значи дека за толку дополнително Македонија ќе се задолжи со оваа неспособна власт на СДСМ и ...

Скопје1 - пред: 20 часа

„Ребалансот на буџетот кој го направи власта на СДСМ и ДУи е само обичен список на желби кој нема апсолутно никаква реална основа. Впрочем истата неспособна власт која го создаде нереалниот буџет за 2022, нема ништо да подобри во економијата ниту со ...

151 поврзани вести »

(ВИДЕО) Ечат тапани, матуранти се качуваат на ѕид, идни доктори од скопското медицинско училиште ја фрапираа јавноста

Скопје1 - пред: 20 часа

Снимка од прослава за матура стана вирална на социјалните мрежи. Истата наиде на низа негативни, но и позитивни критки. Според објавувачот, станува збор за матурска прослава на студенти по медицина. Се вијат ора, ечат тапани.

Арсовска незаконски постави Генерален секретар, Велковски да си поднесе оставка, бара Шутаров

Скопје1 - пред: 22 часа

„Покрај неработата како главна одлика во првите 6 месеци на новата градска администрација на ВМРО-ДПМНЕ, сведоци сме и на непочитување на законските пропис и норми. Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ незаконски го именуваат за Секретар на Градот Скопје, ...

17 поврзани вести »

Прегазен велосипедист во Охрид, однесен во болница со тешки повреди

Скопје1 - пред: 22 часа

На 21.05.2022 година во 10.50 часот на крстосницата од бул. Туристичка со ул. Аџи Мустафа во Охрид патничко моторно возило „фолксфаген артеон“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Ј.К.(42) од Охрид, удрило во велосипедист Х.А.(78) од Охрид.

10 поврзани вести »