TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Да не ја изградевме салата „Борис Трајковски“, ќе немаше каде да се одржи настанот, порача Груевски на Фејсбук

Скопје инфо - тукушто објавено

Експремиерот Никола Груевски преку објава на својто фејсбук профил нагласи дека да не го изграделе СЦ Борис Трајковски, Филхармонијата и да не овозможиле градба на спортската сала Јане Сандански во општина Аеродором, ќе немаше каде да се одржи ...

5 поврзани вести »

Меџити: Обединетото Кралство ќе даде поддршка за изградба на нов Клинички центар

Скопје инфо - тукушто објавено

Министерот за здравство Фатмир Меџити во рамки на работната посета на Обединетото Кралство се сретна со министерот за извоз, оддел за бизнис и трговија Лорд Малколм Офорд од Гарвел, на којашто беше искажана подготвеност од нивна страна за поддршка ...

10 поврзани вести »

Многу наскоро - еве кога ќе се исплаќа помошта за учениците и пензионерите

Скопје инфо - пред: 42 мин

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од последниот пакет антикризни мерки на Владата. Од Министерството за труд социјала за „Макфакс“ велат дека исплатата на ...

162 поврзани вести »

Аеродром и Центар ќе светнат пред Нова Година, остатокот од Скопје веројатно ќе остане во мрак

Скопје инфо - пред: 8 часа

Додека соседните градови блеснуваат во предноводишната атмосфера, а дел од скопските општини ги прават плановите за почеток на новогодишната декорација, Градот Скопје и понатаму молчи за своите планови за празничната прослава.

5 поврзани вести »

Двајца странски државјани уапсени на Табановце

Скопје инфо - пред: 15 часа

Грузиец и Украинец, во одделни случаи, уапсени на граничниот премин Табановце. Регионалниот центар за гранични работи Север поднесе кривична пријава против С.В.(37) од Грузија ,поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

4 поврзани вести »

Синдромот на „воспалени бели дробови“ стигна до Европа, најпогодени децата

Скопје инфо - пред: 15 часа

Данска е погодена од бран од ист тип на пневмонија што ја потресе Кина и предизвика страв од нова пандемија, пишуваат локалните медиуми. Данските здравствени власти соопштија дека стапката на микоплазма пневмонија, бактериска инфекција за која некои ...

19 поврзани вести »

Разбиен маркет во Карпош, извршена е кражба на производи

Скопје инфо - пред: 15 часа

Кражба во маркет на подрачјето на една скопска општина. Денеска (30.11.2023) во 04.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во периодот од 21.30 часот на 29.11.2023 до 04.10 часот на 30.11.2023 со употреба на тврд предмет е влезено во маркет на ...

Возило се запали по полноќ во Скопје

Скопје инфо - пред: 15 часа

Неколки минути по полноќ се запали возило во Скопје. Денеска (30.11.2023) во СВР Скопје било пријавено дека во 00.16 часот на ул.„Владимир Полежиновски“ настанал пожар во патничко возило „алфа ромео“ со битолски регистарски ознаки, сопственост на ...

2 поврзани вести »

Фрлале дрва од товарното возило за да ги спречат и да им побегнат на полицајците: кривична за дрвокрадци од Штип

Скопје инфо - пред: 15 часа

СВР Штип поднесе кривична пријава против Љ.Д.(44) и Б.Џ.(45), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“.

10 поврзани вести »

Вработен на Клиника пријавил дека бил нападнат од друг вработен

Скопје инфо - пред: 16 часа

Скопјанец вработен на Клиника пријавил дека бил нападнат од друг вработен во истата клиника. Како што соопшти полицијата, вчера во 14.00 часот во СВР Скопје, Ј.Н.(55) од Скопје пријавил дека на 28.11.2023 околу 10.40 часот на работното место во една ...

5 поврзани вести »

Внимавајте! Серија физички напади во Скопје

Скопје инфо - пред: 16 часа

Вчера и завчера серија инциденти на пдодрачјето на Скопје. Денеска (30.11.2023) во 03.30 часот во СВР Скопје, Ј.Ф.С.(18) од Република Турција пријавил дека околу 02.00 часот пред угостителски објект на подрачјето на Центар бил физички нападнат од ...

7 поврзани вести »

Полицаец тешко повреден во центарот на Скопје, со службен „мерцедес“ се судрил со „голф“

Скопје инфо - пред: 16 часа

Тешко повреден полицаец во сообраќајна несреќа во центарот на Скопје. На 29.11.2023 во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница од ул.„Љубљанска“ со бул. „Илинден“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ ...

41 поврзани вести »

„Знаеме дека приоритет на Ковачевски му се винските средби, но сепак лидерските се важна работа, која не се договара ...

Скопје инфо - пред: 16 часа

„СДС продолжува да се однесува незрело и неодговорно за крупни прашања за државата, но сепак благодариме за разбирањето што го имаат за агендата на претседателот Мицкоски“, реагира ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

6 поврзани вести »

Фото: СЦ „Јане Сандански“ се подготвува за вечерашниот МЕГАнастан „99 Мегастарс“

Скопје инфо - пред: 17 часа

Во спортскиот центар „Јане Сандански“ течат подготовките на за најголемиот настан на деценијата во организација на Државната Лотарија, ќе биде промовирана новата интернет платформа megawin.мк.

36 поврзани вести »

dm и д-р Ивица Стојаноски низ разговор откриваат: Колку и зошто се важни уролошките прегледи?

Скопје инфо - пред: 17 часа

Месецот на машкото здравје во dm дрогериите беше одбележан со различни активности, започнувајќи со поткаст-епизоди на оваа тема, вклучување во живо со психологот Бојана Петровска, хуманитарна велосипедска рута од 100 км во форма на брк, како и други ...

4 поврзани вести »

Младо момче уапсено на скопскиот аеродром

Скопје инфо - пред: 17 часа

19-годишник вчера бил уапсен на скопскиот аеродром. На 29.11.2023 во 14.30 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, полициски службеници го лишиле од слобода А.Б.(19), со шведска патна исправа, затоа што при извршена проверка било ...

2 поврзани вести »

Провокации и тензии: Оставена порака на местото за Лавров на самитот на ОБСЕ (Фото)

Скопје инфо - пред: 17 часа

Тензичната атмосфера на релација Русија-ЕУ на Самитот на ОБСЕ и натаму трае. Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, објави фотографија за која тврди дека е направена во салата „Борис Трајковски“ во Скопје.

403 поврзани вести »

Косово беше украдено од Србија, а НАТО изврши брутална агресија врз Југославија, порача Лавров од Скопје

Скопје инфо - пред: 17 часа

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) е пред колапс и дека Западот ги убива шансите за заживување на таа организација.

403 поврзани вести »

„Музика и поезија – вечер со музиката на Шопен“ со Дино и Дијана Имери

Скопје инфо - пред: 17 часа

По блескавите концерти во Лондон, Тбилиси, Загреб и во Ленгерих, нашите реномирани уметници, пијанистот Дино Имери и маестро Дијана Имери-Илкоска ќе приредат вистинско музичко доживување и во Скопје.

7 поврзани вести »

Школи, болници, патишта од времето на Југославија, денес не можат да ги одржуваат - Вирален статус на Божо

Скопје инфо - пред: 17 часа

Вчера беше денот кога многумина со посебна носталгија се сеќаваа на некогашната Југославија! Оние кои живееле во некогашниот сојуз велат дека тоа време никогаш нема да се врати. Се градело, имало за сите, било безбедно и мирно..