TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје инфо

Снег во цела Македонија, во недела повторно промена на времето

Скопје инфо - пред: 14 часа

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните делови од дожд и снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд. Можна е изолирана појава на замрзнат дожд.

112 поврзани вести »

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Скопје инфо - пред: 23 часа

Откако на социјалните мрежи почна да се шират шпекулации дека вечерва ќе се отстранува споменикот „Воин на коњ“ на плоштадот Македонија, а за тоа наводно бил донесен и специјален кран од Бугарија, се јави Министерството за култура.

27 поврзани вести »

Твитер заедницата алармира за рушење на „Воинот на коњ“, граѓаните се мобилизираат

Скопје инфо - 21.03.2018

Целата македонска Твитер заедница алармира дека поради доаѓањето на Коѕијас, ноќва ќе биде направен обид да се сруши споменикот на Александар Македонски кој се наоѓа на плоштадот Македонија во центарот на Скопје.

27 поврзани вести »

Продолжете си го животот со овие 7 здрави навики

Скопје инфо - 21.03.2018

Овие 7 здрави навики доколку ги внесете редовно во вашиот живот, би можеле да ви го продолжат и за 11 години. Не е лесно, но сепак важи она дека “ Кога се сака, се може. “ На што треба да се навикнете? 1. Никогаш не го прескокнувајте појадокот.

Сигнали за бременост

Скопје инфо - 21.03.2018

За да бидете сигурни дали сте бремени, мора да направите тест или да го посетите својот гинеколог. Но, кои се симптомите по кои може да препознаете дали треба да се сомневате во својата моментална состојба? Ова се првите знаци на бременост: 1.

Разбудете се расположени!

Скопје инфо - 21.03.2018

Звукот на будилникот рано наутро е еден од најлошите моменти секој ден. За да не станувате од кревет мрзоволно секој ден, еве неколку трикови кои ќе ви го олеснат и разубават почетокот на денот.

Првите количества гас во општина Кисела Вода се очекува да протечат во октомври годинава

Скопје инфо - 21.03.2018

Првите количества гас во општина Кисела Вода се очекува да протечат во октомври годинава. Како што најавува градоначалникот Филип Темелковски, први корисници на овој енергенс ќе бидат индустриските капацитети околу поранешната фабрика Стаклара и ...

4 поврзани вести »

Општина Илинден продолжи со реализација на проектот „Со зеленило против загадувањето“

Скопје инфо - 21.03.2018

Со засадување на повеќе садници и уредување на просторот кај Спортско образовниот центар и пешачко велосипедската патека Марино-Кадино, општина Илинден продолжи со реализација на проектот „Со зеленило против загадувањето“.

6 поврзани вести »

Ќе се дислоцира ли споменикот на Александар Македонски од плоштадот Македонија?

Скопје инфо - 21.03.2018

Што ќе се случи со Александар? На социјалните мрежи се појавија фотографии од кранот кој пристигнал од Бугарија за со него да се дислоцира споменикот наречен „Воин на коњ“ од плоштадот „Македонија“, пренесе “Република”.

27 поврзани вести »

Скопјанка ја нападнало куче на мостот Гоце Делчев

Скопје инфо - 21.03.2018

Скопјанка вчера била касната од куче додека се движела на улица. Според полицијата, се работи за 33-годишната О.Д. која пријавила дека истиот ден околу 9 часот на мостот „Гоце Делчев“ била касната од куче скитник за левата нога. На О.Д.

12 поврзани вести »

Стевчо Јакимовски физички нападнат во Капиштец

Скопје инфо - 21.03.2018

Претседателот на ГРОМ и поранешен градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, вчера околу пладне бил физички нападнат во Капиштец, од човек кој се претставил дека е владин функционер, пренесува Република.

16 поврзани вести »

Проект на УСАИД за образование на Роми – еден од најопсежните и најдолгорочните проекти во Македонија за инклузија

Скопје инфо - 21.03.2018

УСАИД во партнерство со македонските граѓани, институции, здруженија и организации, во изминатите 25 години посветено работи за подобрување на квалитетот на живот во земјата преку различни проекти, допирајќи до речиси сите сегменти од општественото ...

12 поврзани вести »

Исчезнати две лица од Скопје: Се трага по девојка од Домот „Ранка Милановиќ“ и момче од Волково

Скопје инфо - 21.03.2018

Штитеничка од Домот „Ранка Милановиќ“ и момче од скопско Волково, вчера биле пријавени за исчезнати во две полициски станици во Скопје. Како што соопшти МВР, во Полициската станица Гази Баба, вчера во 11 часот раководителката на Домот пријавила дека ...

21 поврзани вести »

Македонија е многу назад во нудењето сервиси и можности за лицата со Даунов синдром

Скопје инфо - 21.03.2018

Да се формираат групи кои ќе понудат и медицински и психолошки сервиси за поддршка на лицата со даунов синдром, бараат од Центарот за даунов синдром. - Македонија е многу назад во нудењето сервиси и можности за лицата со даунов синдром, додека во ...

58 поврзани вести »

Дел од Водно утре без вода

Скопје инфо - 21.03.2018

ЈП Водовод и Канализација информира дека поради поврзување на нова водоводна линија од ф-80 мм на раскрсницата- ул.Ѓорѓи Абаџиев и ул.Бигла (Водно), прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од истите улици.

10 поврзани вести »

Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина - за најубаво уреден двор и најубав состав и цртеж ...

Скопје инфо - 21.03.2018

Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта – Денови на екологијата“, Градот Скопје денеска распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем придонес во областа на животната средина, за најубаво уреден двор на куќа, ...

8 поврзани вести »

Кој министер колку потрошил – најавен отчет за првите шест месеци

Скопје инфо - 21.03.2018

Колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен мандат – ваквата информација Влдата ќе ја објави на прес-конференција. „На 60. редовна седница Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за ...

Преку платформа граѓаните ќе го следат трошењето на државните пари

Скопје инфо - 21.03.2018

Министерството за финансии подготвува платформа со која јавноста ќе има увид во исплатите од Трезорот, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на дебатата за предизвиците во реформите на јавната администрација.

9 поврзани вести »

Лекарите апелираат за внимателност со строгите диети – сакајќи да изгледаат добро, луѓето го нарушуваат своето здравје

Скопје инфо - 21.03.2018

Внимателно со храната. Прејадувањето го зголемува ризикот од срцев удар и може да предизвика сериозни здравствени проблеми, тврдат експертите за исхрана. -Во периодот два часа веднаш по прејадувањето се зголемува и тоа двојно ризикот од срцев удар, ...

Розова „бубачка“ на четири тркала - урбана скопска легенда (фото)

Скопје инфо - 21.03.2018

Kолку пати сте ја виделе оваа розова „бубачка“ на четири тркала која претставува урбана легенда на Скопје? За некои нејзиното постоење е се' уште мистерија, но многумина знаат дека розовиот „фолксваген буба“ е дело и своевидно алтер его на ...