TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопско Ехо

Кривата на починати и заразени оди нагоре: 13 починати и 582 нови случаи со коронавирус во 24 часа

Скопско Ехо - пред: 11 часа

Во изминатите 4 часа 13 лица починаа како последица на ковид-19. Од нив најмногу се од Скопје – 6, три лица од Прилеп и по еден смртен случај е пријавен од Штип, Охрид, Крива Паланка и Пробиштип, сите се починати во болнички услови.

80 поврзани вести »

Закана од Ковакс до Сараево: Нема вакцини ни во март, немате фрижидери

Скопско Ехо - пред: 11 часа

Механизмот Ковакс ипрати писмо до Министерството за цивилни работи на Босна и Херцеговина во кое ги известува властите дека нема да добијат вакцини против ковид ни во март, бидејќи, како што тврдат, оваа држава не ги исполнила условите за нивно ...

339 поврзани вести »

Утре протест за „Монструм„ – повеќе улици ќе бидат затворени

Скопско Ехо - пред: 11 часа

Утре, поради најавените протести за пресудите во случајот „Монструм“, од 13 часот во Скопје ќе има посебен сообраќаен режим. Протестот е најавен за 13 часот, а ќе почне во парк Чаир на булевар „Христијан Тодоровски-Карпош“, а ќе продолжи кон Основен ...

36 поврзани вести »

Заев до Николоски: Се плашевте името да му го изговорите на Мијалков

Скопско Ехо - пред: 12 часа

Сашо Мијалков бил во Скопје, во некое од маалата во близина на домот. Вака премиерот Зоран Заев му одговори на пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој праша каде се криел Сашо Мијалков кој два дена не беше достапен да му се врачи решение ...

243 поврзани вести »

ЕУ ќе мора да увезе 11 милиони здравствени работници до 2030 година

Скопско Ехо - пред: 12 часа

На Европската унија до 2030 година, ќе и бидат потребни дополнителни 11 милиони здравствени работници и вработени за нега на стари лица, поради стареење на населението, се констатира во извештајот на Заедничкиот истражувачки центар на Европската ...

12 поврзани вести »

МАНУ се избори да си го сочува името и придавката „македонска“

Скопско Ехо - пред: 13 часа

Македонската академија на науките и уметностите го сочува своето изворно име откако академиците не прифатија негова промена со додавање на кованицата „Северна“. Промената ја предложила Владата, врз основа на Преспанскиот договор потпишан со Грција, ...

18 поврзани вести »

Конечно: Обвинение за кумановците уапсени лани – планирале терористички напади како ИСИС

Скопско Ехо - пред: 13 часа

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против три лица од Куманово за „терористичка организација“ и „тероризам“. Тројцата на возраст од 22, 26 и 28 години, според обвинението биле дел од ...

33 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ праша дали има договор со Мијалков – СДСМ со контрапрашање: За да избега или за да се врати?

Скопско Ехо - пред: 14 часа

Ако некој со некого се договарал, за што се договарал, да избега или да се врати повторно пред лицето на правдата, кој е тој договор што е правен и со кого бил правен? Вака министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со контра прашање, му ...

42 поврзани вести »

Шилегов ќе поставува паметни рампи на Кејот кај ГТЦ

Скопско Ехо - пред: 14 часа

Ограничен број на возила и само во два периода дневно ќе може да се движи по сообраќајницата на кејот „13 Ноември“, објасни денеска скопскиот градоначалник Петре Шилегов во одговор на советничко прашање.

22 поврзани вести »

Интернет-кафе во Бутел работело и после 21 часот, сите што биле внатре се приведени

Скопско Ехо - пред: 15 часа

Интернет – кафе во скопската населба Бутел вчера е затворено и десет лица се приведени кои биле затекнати внатре при полициска контрола во 22 часот. Тие биле приведени во Полициската станица Чаир и по целосно документирање на случајот ќе биде ...

16 поврзани вести »

Со казни против несовесните посетители – од викендов во Зоолошката градина ќе се казнува

Скопско Ехо - пред: 15 часа

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во скопската Зоолошка градина, но и оние кои ќе фрлаат отпадоци во живеалиштата на животните и по патеките.

36 поврзани вести »

Ако патувате низ Србија: Поскапеа патарините

Скопско Ехо - пред: 16 часа

Поскапеа патарините во Србија за сите категории возила во просек за 1,8 отсто, во согласност со растот на инфлацијата. Тоа би значело дека за автомобилите ќе се плаќаат патарини поскапи за 10 до 30 динари, додека за камионите зголемувањето е меѓу 50 ...

11 поврзани вести »

Ковид-центри во Скопје: Нови 24 пациенти за 24 часа, вкупно се 248

Скопско Ехо - пред: 16 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 24 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 248 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, што е една третина ...

80 поврзани вести »

не им доаѓа памет: Поради фалц ПЦР – тестови, добија условна казна и протерување од земјава

Скопско Ехо - пред: 16 часа

Маж и жена, државјани на Германија по потекло од Косово добија условна казна од две години затвор, ако за време од пет години не сторат ново кривично дело и се протерани од земјава во траење од пет години, бидејќи на 22 февруари сакале да ја ...

34 поврзани вести »

Три термини за локалните избори: 3, 10 и 17 октомври

Скопско Ехо - пред: 17 часа

Има три термини во кои може да се закаже првиот круг на локалните избори: 3, 10 и 17 октомври, изјави денеска Талат Џафери, претседател на македонскиот парламент. Тој објасни дека согласно уставните рокови за распишување редовни избори во рок од 70 ...

38 поврзани вести »

Стана секојдневие: Од 193 казнети возачи 29 возеле без дозвола

Скопско Ехо - пред: 17 часа

Возењето без возачка дозвола никако да се искорени од скопските сообраќајници. Полициските патроли во изминативе недели при редовните контроли постојано откриваат и по десетина вакви прекршители но нивниот број никако да се намали.

21 поврзани вести »

Претседателот на Кривичен суд Скопје за Мијалков: За притворот одлучивме за 3,5 часа, а можевме до понеделник

Скопско Ехо - пред: 17 часа

Од моментот кога во судот пристигна барањето за домашен притвор на Сашо Мијалков до издавањето на судското решение поминаа само три и пол часа и тоа е најбрз можен рок во кој Кривичниот суд одлучлил, изјави денеска претседателот на Скопска единица ...

243 поврзани вести »

Што сакал и правел Гоце Делчев – денеска ќе одлучуваат на мешовитата комисија со Бугарија

Скопско Ехо - пред: 18 часа

Пак ќе заседаваат членовите на мешовитата историска комисија која треба да разгледаат историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија. Според најавите се очекува учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на големиот ...

29 поврзани вести »

Колку трае кинеската Нова година или пак некој документ ни фали за вакцините?

Скопско Ехо - пред: 18 часа

Февруари полека завршува, а вакцините ветени за овој месец ги нема во Македонија. До каде е работава, ќе дојдат ли? Уверувањата дека ќе дојдат беа лично од премиерот Зоран Заев. Тој дури и кажа пред две недели дека малку само треба да се почека ...

339 поврзани вести »

Талат Џафери: Не е моја одговорност да обезбедувам мнозинство во парламентот

Скопско Ехо - пред: 18 часа

Не е моја одговорност да обезбедувам мнозинство туку пратениците треба да дојдат на работа, изјави денеска Талат Џафери, претседател на македонскиот парламент. Тој одговори на критиките на опозицијата дека цел месец нема седница бидејќи владеечкото ...

41 поврзани вести »