TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

ВИДЕО I Ретка природна појава, но не и невозможна: Падна снег во Сахара, температурата во С. Арабија падна до -2 ...

Слободен Печат - пред: 6 часа

Јануари во многу делови во светот носи снег, меѓу нив оваа година и во Сахара што не е невообичаено и во Саудиска Арабија каде температурата падна до -2 степена целзиусови. На снимките што се „закачени“ на Твитер може да се виси како снегот ги ...

6 поврзани вести »

ВИДЕО: Сите зборуваат за сцените со секс на оскаровката Кејт Винслент и нејзината колешка Сирша Ронан

Слободен Печат - пред: 6 часа

Од кога се појави трејлерот за филмот „ Ammonite“, целиот свет не престанува да зборува за секс сцените на оскаровката Кејт Винсент и нејзината помлада колешка Сирша Ронан. Винсент за американските медиуми изјави дека не ја разбира причината за ...

2 поврзани вести »

Поради двајца позитивни кошаркари на ковид-19: Работнички не отпатува во Бања Лука на турнир во АБА 2 лигата

Слободен Печат - пред: 7 часа

Кошаркарите на Работнички не отпатуваа во Бања Лука на вториот турнир во АБА 2 лигата што почнува во понеделник (18 јануари). Причина се двајцата позитивни играчи на ковид-19 во тимот од Градски парк .

6 поврзани вести »

ВИДЕО: Јуве разбиен на „Меаца“, Интер целосно го надигра шампионот!

Слободен Печат - пред: 7 часа

Во дербито на 18 коло во Серија А вечерва на стадионот „Џузепе Меаца“ со резултат 2:0 Интер беше подобар од актуелниот шампион Јувентус. Стрелци на головите за „неро-аѕурите“ беа Видал во 12 минута, како и асистентот на тој погодок Барела (52`) по ...

76 поврзани вести »

Има ли крај: Нов земјотрес во Хрватска на 14 километри од Сисак

Слободен Печат - пред: 7 часа

Хрватските медиуми јавуваат дека југозападното подрачје од Сисак вечерва околу 21:36 часот го погоди земјотрес со јачина од 3,3 степени по Рихтеровата скала . Како што наведува „Вечерњи лист“, епицентарот на потресот бил на 14 километри од Сисак на ...

7 поврзани вести »

Данска и Унгарија без проблеми, драма со среќен крај за Шпанија!

Слободен Печат - пред: 7 часа

Се одиграа уште три натпревари вечерва на Светското првенство во Египет, во најинтересниот дуел од групата „Б“, Шпанија со 27:26 славеше против Полска. Константно во позитива беа Шпанците, иако нивните ривали во еден краток период од вториот дел ...

7 поврзани вести »

По приведувањето на Навални: Сајтот на руската Федерална служба веќе два часа е мета на хакерски напади

Слободен Печат - пред: 7 часа

Официјалната интернет страница на руската Федерална служба за извршување на затворски санкции (ФСИЗС) стана мета на хакерски напади, откако нејзини припадници вечерва на аеродромот „Шереметјево“ во Москва го уапсија опозицискиот лидер Алексеј ...

120 поврзани вести »

Познатата Есмералда позитивна на коронавирусот: Итно е хоспитализирана!

Слободен Печат - пред: 7 часа

Во 1999 година во точно одредено време на јавниот сервис се емитуваше една од најпопуларните мексикански теленовели „Есмералда“. Мексиканската актерка Летиција Калдерон, која се прослави со улогата на Есмералда во истоимената серија, беше итно ...

Под притисок на зголемениот број на случаи со ковид-19: Португалија пред колапс на здравствениот систем

Слободен Печат - пред: 8 часа

Здравствениот систем на Португалија е пред колапс, бидејќи болничките одделенија на интензивна нега се преполни во областите во кои дојде до загрижувачки пораст на бројот на заболени со ковид-19 . – Нашиот здравствен систем е под екстремен притисок.

2 поврзани вести »

Бугарски тајкун од егзил ќе го руши Борисов – Бугарско лето на пролет излегува на изборите, бегалецот ќе го разоткрие ...

Слободен Печат - пред: 8 часа

Васил Божков е бугарски тајкун кој е во егзил одлучи да му конкурира на Борисов на престојните парламентарни избори на пролет така што регистираше своја политичка партија под името Бугарско лето. -Ние сме сила.

„Живи мртовци“: Омилените зомби од малиот екран се враќаат со нова сезона

Слободен Печат - пред: 8 часа

Речиси е невозможно да се објасни како тоа серија, во која протагонистите се борат со зомби, може да биде лесно гледлива и многу возбудлива. Но, сензационалниот успех на „Живи мртовци“ многумина сметаат дека е резултат на тоа дека авторите се ...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел лут на Кремљ: Веднаш да го ослободите Навални

Слободен Печат - пред: 8 часа

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел вечерва повика на итно ослободување на опозицискиот лидер Алексеј Навални кој по слетувањето од Германија беше уапсен на аеродромот „Шереметјево“ во Москва .

120 поврзани вести »

Црна Гора пријави 357 нови случаи на ковид-19 и две починати лица за последните 24 часа

Слободен Печат - пред: 9 часа

Во Црна Гора во последните 24 часа се тестирани 1.362 лица, а 357 од нив добие позитиве наод на ковид-19. Тамошниот Институт за јавно здравје пријави и два смртни случаја кај пациенти од Никшиќ на возраст од 69 години, односно 75 .

55 поврзани вести »

Скопјани за една година фрлиле 158.476 тони ѓубре

Слободен Печат - пред: 9 часа

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ во текот на изминатите 12 месеци собрале и транспортирале вкупно 158.476 тони комунален отпад, што е за 4.713 тони или 3,07 проценти повеќе во однос на 2019 година.

4 поврзани вести »

Филаделфија: Уапсени се осомничените лица за убиството на Милан Лончар

Слободен Печат - пред: 9 часа

Полицијата во Филаделфија соопшти дека се уапсени лицата кои се осомничени за убиство на 25-годишниот Милан Лончар кој во средата беше усмртен со истрел од пиштол додека го шеташе своето куче во Пенсилванија, пренесе РТС цитирајќи локални медиуми во ...

10 поврзани вести »

ВИДЕО: Зидан сигурно се чуди, Јовиќ двоен стрелец за Ајнтрахт!

Слободен Печат - пред: 9 часа

Само што се врати во поранешниот клуб Ајнтрахт Франкфурт, веднаш блеска српскиот интернационалец Лука Јовиќ. Потсетување дека во бундеслигашката екипа дојде како позајмица (до крајот на сезоната) од Реал Мадрид каде што не успеа да се избори за ...

49 поврзани вести »

Сè се остварило: За време на подемот на нацизмот новинарка ги запишувала соништата на пријателите. Резултатите биле ...

Слободен Печат - пред: 9 часа

Откако Хитлер ја освоил власта, берлинската новинарка Шарлот Берад секоја ноќ ја измачувале страотни ноќни мори од кои се будела препотена. Една ноќ, откако се разбудила од сонот во кој бегала од германските војници, ѝ дошла на ум една идеја.

2 поврзани вести »

Ќе го пукне ли Русија гасоводниот балон на Борисов?

Слободен Печат - пред: 9 часа

Скоро сите точки за влез и излез на гасоводната мрежа во Бугарија се блокирани од „Газпром“ во наредните години „Гасот ќе може да доаѓа од каде било и да оди каде било“, постојано повторуваше премиерот Бојко Борисов последниве неколку недели.

Заскитан куршум со фатални последици: Прилепчанец загина при лов во Мариово

Слободен Печат - пред: 9 часа

Дваесет и петгодишен прилепчанец денеска им подлегнал на повредите, откако бил погоден со куршум од ловечка пушка во атарот на селото Витолиште, Мариово. Според Сања Стаматова, портпаролка на СВР Битола, прилепчанецот со иницијали Ѓ.Х.

30 поврзани вести »

ФОТО: Роберт Орданоски објави фотографија со Агнеса од нивниот свадбен ден на неговиот профил

Слободен Печат - пред: 9 часа

Поранешниот директор на Агенцијата за електронски комуникации, Роберт Орданоски повторно е во центарот на вниманието по скандалот кој ја потресе македонската јавност. По неговата одлука да објави јавно интимен момент од животот – развод од сопругата ...

19 поврзани вести »