TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Кајак Кану Клуб Арка-Борец Велес е апсолутен победник на „Завидовичи Опен 2023“

Слободен Печат - 21.03.2023

Велешкиот Кајак кану клуб „Арка-Борец“ е севкупен победник во сите категории со најмногу освоени бодови, од млади пионери, па сè до сениори на меѓународниот натпревар на кајак на диви води во дисциплината спуст на 4,5 километри што се одржа на ...

3 поврзани вести »

„Мојот роденден не е причина за славење“: Позната актерка објави криптична порака

Слободен Печат - 20.03.2023

Актерката Руби Роуз ги загрижи своите следбеници откако денеска на својот 37 роденден објави криптична порака на својот инстаграм – профил. Не е познато зошто Руби одлучила да не го слави роденденот оваа година, но се шпекулира дека причината би ...

4 поврзани вести »

Млади битолски музичари наградени во Белград

Слободен Печат - 20.03.2023

Од 14 до 20 март во Белград се одржа 20-от меѓународен музички натпревар „Даворин Јенко”. Натпреварувачите беа поделени во различни категории во зависност од нивната возраст. На овој натпревар во дисциплината Клавир Соло учествуваа и ученици од ...

2 поврзани вести »

Италијанскиот менаџер Антонио Конте ќе го напушти Тотенхем!

Слободен Печат - 20.03.2023

Антонио Конте ќе добие отказ од Тотенхем до крајот на неделата, пренесува британскиот медиум „ Телеграф “. По коментарите по натпреварот со Саутемптон на прес-конференцијата на која ги критикуваше своите играчи и го дефинираше Тотенхем како „клуб ...

44 поврзани вести »

ВИДЕО | Сејдини: Идолите на младите генерации го почнуваат походот кон ново Европско првенство

Слободен Печат - 20.03.2023

Македонската А репрезентација на 23 март во Скопје против Малта (20.45 часот) ќе ги започне квалификациите за пласман на Европското првенство 2024 . Потсетување дека билетите за овој дуел се веќе во продажба.

Дачиќ повтори: Договорот од Охрид Србија ќе го спроведе до своите црвени линии

Слободен Печат - 20.03.2023

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави дека неговата земја е подготвена да го спроведе договорот постигнат во Охрид, но до црвените линии. Шефот на српската дипломатија рече дека во Охрид се зачувани српските национални ...

235 поврзани вести »

Англија без Рашфорд и Маунт против Италија и Украина

Слободен Печат - 20.03.2023

Манчестер јунајтед објави дека Маркус Рашфорд , кој беше на теренот до 83 минута, доби удар во акцијата која му претходела на водечкиот гол на Фулам во 50 минута во рамките од ФА купот. Напаѓачот на „црвените ѓаволи“ поради повреда ќе го пропушти ...

13 поврзани вести »

ВИДЕО | Снуп Дог на аеродром во Шкотска го пречекаа со гајди

Слободен Печат - 20.03.2023

Американскиот рапер Снуп Дог неодамна слетал во Глазгов, Шкотска, а на аеродромот се погрижиле ова доаѓање да му остане во сеќавањето. Имено, во текот на излегувањето од авионот, еден музичар на гајда го отсвирел еден од најголемите хитови „Still ...

2 поврзани вести »

Џајиќ: Убеден сум дека Србија е најквалитетна фудбалска репрезентација во регионот

Слободен Печат - 20.03.2023

Репрезентацијата на Србија во Стара Пазова ги започна подготовките за првите квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство 2024 против Литванија и Црна Гора. Новиот претседател на Српската фудбалска федерација, Драган Џајиќ на ...

ВИДЕО | Ужас во Бугарија: Масовна крвава тепачка на пазар со секири и мотики, еден човек загина

Слободен Печат - 20.03.2023

Инцидент кој се случил попладнево во бугарскиот град Казанлак го потресе регионов. Во масовна тепачка, група мажи користеле секири и мотики. Еден починал од здобиените рани попладнево нешто по 17 часот, четворица се во критична состојба.

13 поврзани вести »

Маричиќ: Подготвени сме да ѝ овозможиме на опозицијата да ги формулира уставните амандмани

Слободен Печат - 20.03.2023

Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија.

24 поврзани вести »

Борел: Договорот во Охрид не беше потпишан, но е правно обврзувачки

Слободен Печат - 20.03.2023

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид, станал правно обврзувачки во моментот кога Европската унија излезе со соопштение.

235 поврзани вести »

Мала изложба на црно-бели фотографии и графички дизајн ќе биде поставена во МКЦ

Слободен Печат - 20.03.2023

Во просторот на бифето во Младинскиот културен центар во Скопје се подготвува поставката на мала изложба на црно-бели фотографии и графички дизајн на авторите Слободан Циклевски и Гордана Каракашевска, насловена „B&W Freestyle photography“.

4 поврзани вести »

Битиќи: Минималната плата ќе расте секоја година и тоа е најголема победа на македонскиот работник

Слободен Печат - 20.03.2023

Ова е прва година кога за висината на минимална плата не се преговара, нема преговори и уцени, туку таа е дефинирана согласно закон и методологија донесени минатата година и од сега согласно закон минималната плата ќе расте секоја година и тоа е ...

77 поврзани вести »

ФОТО | Милан Станковиќ сцената ја замени со манастир: Српскиот пејач стана искушеник меѓу монасите

Слободен Печат - 20.03.2023

Јавноста беше изненадена кога познатиот спрпски пејач Милан Станковиќ донесе одлука да се повлече од јавниот живот и да ја замени сцената со манастир.Новиот начин на живот на Станковиќ постојано ја заинтригира јавноста, а се шпекулираше дека станал ...

13 поврзани вести »

Блумберг: Унгарија го блокира заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин

Слободен Печат - 20.03.2023

Унгарија ја блокираше заедничката изјава на земјите-членки на ЕУ за потерницата на Меѓународниот кривичен суд за апсење на претседателот на Руската Федерација Владимир Путин. Порталот Блумберг, повикувајќи се на добро информирани извори во ЕУ, ...

113 поврзани вести »

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропагандата кон Артан – ние не сме воз, туку незапирлив ураган

Слободен Печат - 20.03.2023

Дваесет години работевеме луѓето да бидат заедно, и вечерва дојдов во Чаир како продолжение на средбите што ги имавме од Полог до Скопје. Во последно време некои се лутат, но кај мене нема враќање назад! Ги почитувам одлуките на мнозинството од ...

248 поврзани вести »

Македонскиот репрезентативец Мекиќ имаше одличен учинок во дебито за Задар

Слободен Печат - 20.03.2023

Во дербито од првото коло во најсилната кошаркарска лига на Хрватска во трката за шампионската титула составот на Задар загуби минимално со 83:84 од Сплит . Задар водеше во текот на целиот натпревар, но во самиот финиш од мечот Сплит успеа да дојде ...

6 поврзани вести »

Димитриевски за снимката на распеаниот Ахмети: Македонските граѓани не се чуствуваат среќни, а политичарите им пејат

Слободен Печат - 20.03.2023

Максим Димитриевски Градоначалникот на Општина Куманово во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека ДУИ со државава владее, а СДСМ е нивен привезок. Тој ја искоментира и видео снимката на која Ахмети пееше заедно со косовниот пејач Илир Шаќири.

248 поврзани вести »

ВИДЕО | Орландо Блум се распеал во паб за Свети Патрик

Слободен Печат - 20.03.2023

Холивудската ѕвезда Орландо Блум успеа да ги изненади сите гости во еден паб во Велика Британија. Актерот бил на прославата на Денот на Свети Патрик, а потоа ги изненадил сите присутни кога испеал многу тешка ирска песна.

6 поврзани вести »