TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

Слободен Печат - пред: 20 часа

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 165 километри југозападно од Скопје, а потекнува од пограничното епицентрално подрачје Корча, Албанија, попладнево е почувствуван во земјава. Како што соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот ...

43 поврзани вести »

Гувернерот на Минесота најави целосна мобилизација на Националната гарда: Насилството нема да се толерира!

Слободен Печат - пред: 20 часа

Гувернерот на Минесота, Тим Волц, денеска соопшти дека целосно ќе ја мобилизира Националната гарда и полицијата на таа американска држава со цел да ги смири граѓанските немири по неколкудневните протести поради убиството на афроамериканецот Џорџ ...

215 поврзани вести »

Ѓоковиќ ја откри тајната во исхраната, појадокот мора да ја има оваа намирница

Слободен Печат - пред: 20 часа

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, огромен дел од успесите припишува и поради исхраната. Ѓоковиќ со години практикува вегетаријанска исхрана, неодамна откри која намирница мора да ја има за појадок.

26 поврзани вести »

Израелски полицајци убија невооружен Палестинец со посебни потреби

Слободен Печат - пред: 20 часа

Се работи за 30-годишен жител на Источен Ерусалим со посебни потреби, објави палестинската телевизија. Полицијата на Израел денеска застрела невооружен Палестинец во потера по Стариот град Ерусалим, соопшти израелската полиција.

11 поврзани вести »

Ахмедовски: МВР да преземе мерки против ширењето говор на омраза

Слободен Печат - пред: 21 часа

Со цел намалување на тензиите претседателот на партијата за демократски просперитет на Ромите (ПДПР), апелираше до припадниците на ромската заедница да бидат воздржани и да не потпаѓаат на ваквите провокации се со цел да не дојде до поголема ...

23 поврзани вести »

НФЛ играч помина повеќе време во затвор за убиство на куче отколку сите полицајци кои убија дури 493 Афроамериканци

Слободен Печат - пред: 21 часа

САД е на нозе поради убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец во Минеаполис. НБА ѕвездата Ајзеа Томас остана во шок кога ги виде споредбите помеѓу случајот на поранешниот НФЛ играч Мајкл Вик и тоа што се случува на улиците низ САД.

215 поврзани вести »

Северина молчи, ама Игор се огласи: На Инстаграм даде до знаење што мисли за проблемите во бракот

Слободен Печат - пред: 21 часа

Додека Северина молчи за наводните проблеми во бракот со Игор Којиќ, што последниве недели е топ тема во медиумите во регионот, нејзиниот сопруг реши да се огласи преку социјалните мрежи и на оригинален начин да навести што мисли за гласините што се ...

18 поврзани вести »

Веста која сите ја чекавме: Кина започнува со производство на вакцина до крајот на годината

Слободен Печат - пред: 21 часа

Повеќе од 2.000 луѓе веќе примија пробни вакцини. Една кинеска вакцина против коронавирусот би можела да биде подготвена на пазарот уште на крајот на оваа година, или почетокот на 2021 година.

22 поврзани вести »

Измамен гостиварец: „Kупил“ стан за осум илјади евра во Струга!

Слободен Печат - пред: 21 часа

Во Полициската станица Гостивар, Л.Д.(35) од Гостивар вчера пријавил дека бил измамен од лицето А.„Н“, кое ветувало дека поседува стан кој сакал да го продаде, информира МВР. Според пријавеното, на 14.08.2017 негов познаник го повикал кај него затоа ...

9 поврзани вести »

Јапонската шума на самоубиствата: Зеленото море на самотијата на стотина километри од Токио (ВИДЕО)

Слободен Печат - пред: 21 часа

Сместена во подножјето на планината Фуџи, шумата Аокигахара е позната под името Јукаи, или „море на стеблата“, но за жал и како „шумата на самоубиствата“. „Твојот живот е убав подарок од твоите родители.

Скопјанка го пријавила таткото во полиција за семејно насилство

Слободен Печат - пред: 21 часа

Мајка и ќерка од скопската населба Карпош биле физички нападнати во нивниот дом. Во СВР Скопје, С.П.(28) од Скопје, на 29.05.2020 во 02.40 часот, пријавила дека околу 00.00 часот во семејниот дом на ул.„Никола Тесла“ таа и нејзината мајка В.П.

19 поврзани вести »

Познат датумот кога стартува и Формула 1

Слободен Печат - пред: 21 часа

Сезоната во Формула 1 шампионатот ќе започне на патеката Ред Бул ринг во австрискиот Шпилберг, каде ќе се возат возат две трки за Големата награда на Австрија. Австриската влада даде зелено светло трките да се одржат на 5. и 12. јули.

18 поврзани вести »

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Слободен Печат - пред: 21 часа

Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи.

59 поврзани вести »

Шалке продолжува да тоне во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен Печат - пред: 22 часа

Седумкратниот германски шампион и еден од најпознатите тимови во Бундеслигата, Шалке продолжува со катастрофалните резултати по паузата од коронавирусот. Шалке во четирите натпревари по двомесечната пауза, доживеа четири порази и полека се лизга кон ...

30 поврзани вести »

Вучиќ критикуван за злоупотреба на малолетно дете во политички цели (ВИДЕО)

Слободен Печат - пред: 22 часа

Во видеото, Вучиќ и девојчето зборуваат за патишта, градинки и училишта, но и за заминувањето на српските граѓани во странство. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот профил на Инстаграм објави ново предизборно видео, поради кое ...

14 поврзани вести »

Млад жител на Делчево затворен во домот поради неисправниот лифт, му помагаат соседите (ФОТО)

Слободен Печат - пред: 22 часа

Во меѓувреме Далибор освен што не може да се симнува пред зградата е исправен и пред друг предизвик. Потребна му е операција, но заедно со неговата мајка не се во можност да ја обезбедат потребната сума.

4 поврзани вести »

Здравко Чолиќ слави роденден: Се имаше, се трошеше и никогаш не зажалив!

Слободен Печат - пред: 22 часа

Здравко Чолиќ денеска полни 69 години, а роденденот го слави со семејството и пријателите. Не крие дека е попустлив татко. Вели дека неговата сопруга Сандра е задолжена за строгост, а тој на ќерките Уна и Лара им ја исполнува секоја желба „Многу ...

Неколку илјади војници мобилизирани во САД по насилните протести (ВИДЕО)

Слободен Печат - пред: 22 часа

Демонстрантите игнорира полициски час и се судрија со полицијата четврта вечер по ред во Минеаполис, каде во пожари беа предизвикани, ограбувачи се шетаа слободно, а демонстрантите се судрија со полицијата.

215 поврзани вести »

Специјална честитка за 40. роденден на Џерард од Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен Печат - пред: 22 часа

Фудбалерите и стручниот штаб на Ливерпул на интересен начин денеска му го честитаа роденденот на легендарниот капитен, Стивен Џерард. Фудбалерите и тренерите го прекинаа тренингот за во Мелвуд, за да му испеат роденденска песна на Џерард.

15 поврзани вести »

Со асистенција на МВР ќе се прават епидемиолошки анкети на семејството каде имаше починат со ковид-19 кој не беше ...

Слободен Печат - пред: 22 часа

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска ќе направат акција да се земат епидемиолошки анкети од семејството на покојникот кој починал во приватна ...

53 поврзани вести »