TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

Слободен Печат - пред: 18 часа

Полицијата открила повеќе од 500 парчиња муниција, вклучително и шаржер за пиштол и куршуми за ловџиска пушка. Американската полиција во американската престолнина вчера уапсила лице кое наводно се обидело да помине контролен пункт во градот со ...

69 поврзани вести »

Мали трикови во кујната: Спречете го потемнувањето на јаболката

Слободен Печат - пред: 18 часа

Јаболката се преполни со витамини и сок, а често се една од најважните состојки во десертите. Кои и да ги користите – свежо набрани или купени на пазар, тие се еднакво вкусни, но имаат еден недостаток – еднаш пресечено јаболко во контакт со кислород ...

3 поврзани вести »

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

Слободен Печат - пред: 18 часа

Најголемата пречка за закрепнување на македонскиот воздушен сообраќај е забраната за патување поради КОВИД-19 воведена од земјите на ЕУ/Шенген за носителите на македонски пасош. Меѓународниот аеродром Скопје и аеродромот „Св.Апостол Павле” во Охрид” ...

25 поврзани вести »

ВИДЕО: Харден со деби од соништата, „трипл-дабл“ против Орландо Меџик!

Слободен Печат - пред: 18 часа

Џејмс Харден и Кевин Дурент се потсетија на деновите кога играа и блескаа заедно во редовите на Оклахома Сити Тандер. А откако ќе им се придружи и Кајри Ирвинг, тоа ќе биде страшна „тројка“.

38 поврзани вести »

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

Слободен Печат - пред: 19 часа

Во Бразил од почетокот на пандемијата се заразени вкупно 8.455.059 лица, а од нив 209.296 имале фатален крај. Во Бразил во последните 24 часа се пријавени нови 61.567 инфицирани лица со коронавирус, соопшти денеска бразилското Министерство за ...

55 поврзани вести »

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

Слободен Печат - пред: 19 часа

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала пред три дена го погоди островот Сулавеси, а потрагата по исчезнатите и натаму трае, пренесе агенцијата Кјодо. Бројот на жртви во неодамнешниот земјотрес во Индонезија се зголеми на 56, ...

31 поврзани вести »

Нуспојави од вакцината против ковид-19: Што треба да знаете и што да очекувате по примањето на првата и втората доза

Слободен Печат - пред: 19 часа

Вакцините против новиот коронавирус што ја предизвикува болеста ковид-19 се први што се произведуваат со помош на мРНА платформа. Тие вакцини се многу ефикасни, но се и „реактогени“, што значи дека веројатно ќе предизвикаат забележителен имунолошки ...

255 поврзани вести »

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

Слободен Печат - пред: 19 часа

Повеќе од 40 проценти од територијата на оваа републиката се наоѓаат зад Арктичкиот круг. Во рускиот регион Јакутија, област што се смета за најстудено место за живеење на планетата, температурата повторно достигна екстремни минус 47 степени ...

15 поврзани вести »

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

Слободен Печат - пред: 19 часа

Меѓу нив е и одлуката за повторно пристапување на САД кон Парискиот договор за климата и одлуката за укинување на забраната за влез на лица од доминантно муслиманските земји, може да се прочита во меморандумот на неговиот иден шеф на кабинет, Рон ...

69 поврзани вести »

Дневен хороскоп за 17 јануари: Трошите премногу време на неважни работи

Слободен Печат - пред: 19 часа

Овен Ќе се потрудите да бидете пристојни и со љубезниот однос да ја надминете празнината во личните односи. На мирен начин одлично ќе се поврзете со надредените, како и со подредените. Сите ќе изгледате како големо семејство.

Шпанската крајбрежна стража кај Канарските острови спасила 34 мигранти, едно дете настрадало

Слободен Печат - пред: 19 часа

Спасувачите соопштија дека малиот брод бил забележан минатата ноќ на околу 160 километри јужно од островот Гран Канарија. Шпанската крајбрежна стража во текот на ноќта спасила повеќе од 30 мигранти во близина на Канарските острови, кои тврделе дека ...

6 поврзани вести »

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

Слободен Печат - пред: 20 часа

УМХР за денеска најави сончево време со мала до умерена облачност и студено. Во текот на денот облачноста ќе се зголеми, особено во северните делови, каде во текот на ноќта ќе има услови на места да провејува слаб снег.

54 поврзани вести »

За последните шест недели во светот од ковид-19 умреле половина милион луѓе

Слободен Печат - пред: 20 часа

Во САД досега умреа 404.218 од коронавирус, а во Бразил над 208.000. Половина милион луѓе умреле од последиците на коронавирусот во светот само во последните шест недели, покажуваат последните податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс” во Вашингтон.

55 поврзани вести »

Железничкиот транспорт лани со загуби од 512 милиони денари и двојно помалку патници

Слободен Печат - пред: 20 часа

Во товарниот сообраќај претпријатието бележи загуби од 145 милиони денари, а во патничкиот од 45 милиони денари. Со ф изибилити студијата што ја најави Владата треба да се одредат следните чекори што ќе овозможат ефективно и ефикасно работење, како ...

13 поврзани вести »

Акцискиот план во фокусот на разговорите со Софија, ќе се споделат информации и со пратениците

Слободен Печат - пред: 20 часа

Владата најави дека е подготвена пред пратениците да презентира информации поврзани со преговорите со Бугарија. Во следниот период акцентот во разговорите меѓу Скопје и Софија ќе биде ставен на Акцискиот план, кој македонските претставници го ...

34 поврзани вести »

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Слободен Печат - пред: 20 часа

Во земјава првиот попис е одржан во 1948 година. Спроведени се осум пописи, а последниот во 2002 година. Во 2011 година почна да се релизира ваква статистичка операција, но, таа беше прекината.

102 поврзани вести »

Подготвен планот за вакцинација, првите вакцини од „Фајзер” и преку КОВАКС следниот месец

Слободен Печат - пред: 20 часа

Следниот месец, според здравствените власти, се очекува да пристигнат првите дози вакцини во државава од „Фајзер” и „КОВАКС” механизмот, а здравствениот систем, како што велат, е подготвен за вакцинација.

255 поврзани вести »

На денешен ден – 17 јануари

Слободен Печат - пред: 20 часа

395.- Умрел византискиот (римски) цар Теодосиј Први, наречен Теодосие Велики, кој владеел од 379 до 392 година, кога успеал да го обнови Царството во целосен обем. До смртта владеел со Рим како последен владетел на единствената империја. 1377.

Претрпеа големи маки од луѓето и демоните, денеска се празнуваат светите апостоли

Слободен Печат - пред: 21 часа

Денеска православните верници празнуваат Собор на Светите Седумдесет Апостоли. Освен дванаесетте големи апостоли Господ избра уште седумдесетмина други, помали апостоли и ги испрати на проповед на Евангелието, и тоа двајца по двајца пред лицето Свое ...

3 поврзани вести »

Денеска сончево и студено време

Слободен Печат - пред: 21 часа

Минималната температура ќе се движи од -13 до -4, а максималната ќе достигне од -7 до 3 степени. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено. Во северните делови променливо облачно, во текот на ноќта со услови на места да ...

54 поврзани вести »