TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Ново истражување: Супстанции штетни за здравјето во 83 отсто од мастилото за тетоважи во Америка

Слободен Печат - пред: 20 часа

Дури 83 отсто од сите мастила за тетоважи достапни на американскиот пазар содржат канцерогени или други супстанции штетни за здравјето, покажа истражувањето спроведено на Хемискиот оддел на Универзитетот Бингамтон, кое опфати 54 видови мастила кои ...

2 поврзани вести »

Медведев: Прислушкуваниот разговор покажува дека Германија се подготвува за војна со Русија

Слободен Печат - пред: 20 часа

Заменик претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, денеска оцени дека прислушкуваниот разговор на офицерите на Бундесверот за можен напад на мостот на Крим укажува дека Германија се подготвува за војна со Русија.

79 поврзани вести »

Нино Васев и Нехат Нухи уште не се викнати да дадат исказ во Обвинителството

Слободен Печат - пред: 20 часа

Фондот за здравство извршил нов вонреден надзор на Клиниката за радиотерапија и онкологија, во врска со истрагата за набавка на лекови на реверс и препишување на вишок терапии, информираше државниот обвинител Љупчо Коцевски за Телма.

7 поврзани вести »

ФОТО | Хрватски тренер во Серија А испрати смртни закани кон колега, па се извинуваше

Слободен Печат - пред: 20 часа

Хрватскиот тренер Иван Јуриќ кој важи за еден од најтемпераментните во Серија А повторно ја помина границата во вчерашниот натпревар на Торино против Фиорентина и би можел да добие сериозна казна од раководството на лигата.

7 поврзани вести »

Швајцарците на референдум го изгласаа воведувањето 13-та пензија

Слободен Печат - пред: 20 часа

Швајцарците денеска на референдум се изјаснија за воведување на 13-та пензија, покажуваат првичните проекции на јавната телевизија СРФ. Анкетата на СРФ покажа дека за дополнителната пензија гласале 58 отсто од гласачите, а против биле 42 отсто.

35 поврзани вести »

Србин починал во сместувачки објект во Кисела Вода, телото предадено за обдукција

Слободен Печат - пред: 20 часа

Во Полициската станица Кисела Вода вчера во 11 часот и 20 минути било пријавено дека во сместувачки објект на подрачје на Кисела Вода бил пронајден починат Д.Х.(43) од Република Србија. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи ...

20 поврзани вести »

Четири жени изминатото деноноќие пријавиле семејно насилство во полиција

Слободен Печат - пред: 20 часа

Четири жени изминатото деноноќие во четири изолирани случаи пријавиле семејно насилство во полиција. Во полициската станица Гостивар, 36-годишна жена од Гостивар вчера во 16 часот и 30 минути пријавила дека во семејниот дом била физички нападната од ...

15 поврзани вести »

Жител на Долно Оризари предизвикал пожар во казино во Битола

Слободен Печат - пред: 20 часа

Полициски службеници од СВР Битола ноќеска го лишиле од слобода 35 годишниот Т.Т. од селото Долно Оризари Битолско. Тој се сомничи дека вчера околу 22 часот и 30 минути со запаллива течност предизвикал пожар во казино на ул.„Лазо Трповски” во Битола.

35 поврзани вести »

За два месеца од визната либерализација, 116 илјади Косовци поднеле барање за пасош

Слободен Печат - пред: 20 часа

Извршниот директор на Агенцијата за граѓанска регистрација на Косово (АРЦ), Блерим Цамај, вели дека 116 илјади граѓани поднеле барање до АРЦ за да добијат пасош во изминатите два месеци, од стапувањето во сила на визната либерализација за граѓаните ...

10 поврзани вести »

Мицкоски: Очекувам убедлива победа на Силјановска Давкова во првиот круг со предност поголема од 100 илјади гласови

Слободен Печат - пред: 20 часа

Очекувам убедлива победа во првиот круг со предност поголема од 100.000 гласови во однос на второпласираниот Стево Пендаровски, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по потпишувањето за кандидатурата за претседател на државата на ...

334 поврзани вести »

Франција во Уставот го воведува правото на абортус

Слободен Печат - пред: 20 часа

Франција се подготвува да стане првата земја во светот што ќе го вклучи правото на абортус во својот устав, објави денеска Би-Би-Си. Претставници на Долниот дом и Сенатот на францускиот Парламент утре ќе се сретнат на специјална седница во Версај, ...

15 поврзани вести »

Интервју со Дарко Јан Спасов, директор на Театар Комедија: Актерот е темелник на една театарска куќа

Слободен Печат - пред: 20 часа

Драматургот Дарко Јан Спасов веќе две години е на раководната позиција во Театар Комедија и тоа е период кога театарот прави видлив исчекор во подготовката на претставите и во жанровска и во естетска смисла.

5 поврзани вести »

ВИДЕО | ПМФЛ: Вардар немоќен во дербито против Шкендија во Тетово

Слободен Печат - пред: 21 часа

Без разлика на позициите на табелата, натпреварот помеѓу Шкендија и Вардар секогаш ќе привлекува посебно внимание и ќе се смета за дерби. Во денешното во Тетово во рамките од 21. коло Шкендија ја оправда фаворитската улога и славеше победа со 3:0.

39 поврзани вести »

ВИДЕО | Били Ајлиш раскинала со своето момче поради Кристијан Бејл

Слободен Печат - пред: 21 часа

Популарната пејачка Били Ајлиш (22) го откри сонот што го сонувала за актерот Кристијан Бејл (50) во разговор со комичарката и водителка Амелија Димолденберг пред доделувањето на Оскарите.

2 поврзани вести »

Папата Франциск повика на населението од Газа да му се гарантира безбеден пристап до хуманитарна помош

Слободен Печат - пред: 21 часа

Папата Франциск повика на населението од Појасот Газа да му се гарантира „безбеден пристап“ до хуманитарна помош. „Секој ден со тага во срцето го носам страдањето на жителите во Палестина и во Израел, поради тековните непријателства“, рече папата по ...

226 поврзани вести »

Таравари: Ќе бидам претседател на сите етникуми во државата и ќе се залагам за отстранување на формулацијата „20 отсто“ ...

Слободен Печат - пред: 21 часа

Арбен Таравари, кандидатот за шеф на државата на коалицијата СЕСП во Гостивар порача дека ќе биде претседател на народот и ќе се залага да биде претседател на Македонците, Албанците, Турците и на сите етникуми во државата.

26 поврзани вести »

Винисиус удрил член на обезбедувањето, Рудигер и Чуамени скршиле камери, фудбалерите на Реал Мадрид беснееле и во ...

Слободен Печат - пред: 22 часа

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија и Реал Мадрид кој заврши без победник 2:2. Контроверзниот момент се случи во завршницата кога судијата Хесус Хил Манзано означи крај на натпреварот неколку ...

86 поврзани вести »

Паркот со десетици илјади шарени лалиња наскоро ги отвора вратите: 75 различни видови од сите бои и форми

Слободен Печат - пред: 22 часа

Паркови , изложби на цвеќиња или само ливади полни со шарени цвеќиња се места со посебна убавина . Според календарот на нивното цветање, многу љубители на ботаниката дури и ги планираат своите патувања.

Шехбаз Шариф е избран за премиер на Пакистан

Слободен Печат - пред: 22 часа

Шехбаз Шариф денеска е избран за премиер на Пакистан. Тој беше избран од Националното собрание формирано по парламентарните избори, чии резултати ги оспоруваат приврзаниците на поранешниот премиер Имран Кан.

9 поврзани вести »

Ковачевски на осмомартовскиот марш на СДСМ: Жените се олицетворение на посветена работа, пожртвуваност, храброст

Слободен Печат - пред: 22 часа

Тука денес со нас имаме силни и храбри жени, работнички, наставнички и професорки, новинарки, докторки, земјоделки, уметници, инженери, жени кои активно и секојдневно се вклучуваат во општествениот живот и придонесуваат оваа наша земја да биде ...

53 поврзани вести »