TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Суетата, злобата и потценувањето се предворје на садистичкиот режим

Слободен Печат - пред: 12 часа

Јас не сум политичар и немам намера да бидам. Надобудните пци на лажната совест во наплив на суета или притаени политички амбиции го избираат погрешниот начин. Јас и луѓето како мене сме им погрешна мета.

3 поврзани вести »

Валмир Азири за конкурсот на Министерството за култура: Секој конкурс има свои недостатоци

Слободен Печат - пред: 12 часа

Во своето излагање Азири, истакна дека за овој период комплетно е завршена реконструкција на Албанскиот театар во Скопје, основан е Албанскиот ансамбл за песни и ора во Република Северна Македонија, како и театар во Гостивар.

13 поврзани вести »

Двајцата најлоши напаѓачи во Европа играат во ист клуб

Слободен Печат - пред: 12 часа

Шефилд јунајтед претставува пријатно изненадување во Премиер лигата, но во своите редови има двајца напаѓачи кои се меѓу најлошите во Европа според ефикасноста. Екипата која се врати во Премиер лигата, пред почетокот беше еден од главните кандидати ...

Елена Велевска се РАЗВЕДЕ и со насмевка кажа: Мажи има насекаде низ светот! (ВИДЕО)

Слободен Печат - пред: 12 часа

После подолга пауза познатата пејачка Елена Велевска повторно се враќа на музичката сцена и тоа со нов провокативен видеоспот. Велевска реши баладата „Говорот на телото“ која ја испеа во 2003 година да ја екранизира, а премиерно за естрадниот ...

13 поврзани вести »

Песков: Русија не се меша во внатрешните работи на САД

Слободен Печат - пред: 12 часа

Москва не се меша во внатрешните работи на САД и силно се спротивставува на надворешното мешање во внатрешните работи на Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја изјавата на руската амбасада во Вашингтон дека антируската ...

12 поврзани вести »

Поради гостин од Италија позитивен на Ковид-19 во карантин цел хотел на Тенерифе

Слободен Печат - пред: 12 часа

Гостинот е лекар од италијанскиот регион Ломбардија, каде локалните власти се справуваат со растечката епидемија. Еден хотел на Тенерифе, најголемиот остров на шпанските Канарски Острови денеска е ставен во карантин и на гостите им е забрането да го ...

1179 поврзани вести »

Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

Слободен Печат - пред: 12 часа

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 1.447 лица исплати 11,3 милиони денари. Парите ги добија фармери кои имаат мали земјоделски стопанства со големина од 0,2 до еден хектар.

26 поврзани вести »

Кичево прогласен за град на културата во 2020 година

Слободен Печат - пред: 12 часа

Врз основа на распишаниот конкурс на Министерството за култура, титулата Град на културата во 2020 година ќе ја има Кичево. Општина Кичево изготви формулар за проекти од областа на културата што ги разгледа комисија.

13 поврзани вести »

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен Печат - пред: 12 часа

Вдовицата на трагично починатиот кошаркар Коби Брајант, Ванеса, одлучи да ја тужи компанијата „Island Express Helicopters“, бидејќи поради пилотот кој управуваше со нивниот хеликоптер во непогодни временски услови, починаа нејзиниот сопруг Коби, ...

119 поврзани вести »

Намален бројот на туристи во Франција, стравуваат од коронавирусот

Слободен Печат - пред: 12 часа

Франција секоја година ја посетуваат приближно 2,7 милиони туристи од Кина. Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер изјави дека бројот на туристи е намален од 30 до 40 проценти од очекуваното поради новиот коронавирус.

1179 поврзани вести »

„Македонски Телеком” ќе ги автоматизира системите за наплата во соработка со „Стоунбренч”

Слободен Печат - пред: 12 часа

Потпретседателот на „Стоунбренч”, Себастиојано Мион за порталот изјави дека се задоволни поради тоа што како свој партнер ќе го имаат тимот на „Македонскиот телеком”. Еден од водечките светски провајдери на динамички решенија за автоматизација во ИТ ...

6 поврзани вести »

Во третиот квартал од 2019 најкористен превоз бил градско-приградскиот

Слободен Печат - пред: 12 часа

Во последното тримесечје од 2019 година градско-приградски превоз користеле 19.191.000 лица, со железница се возеле 148.000, додека со авион патувале 623.546 лица. Според Државниот завод за статистика , во патниот патнички превоз бројот на ...

18 поврзани вести »

Плинска боца за кафе предизвика пожар во стан во Ново Лисиче

Слободен Печат - пред: 12 часа

Пожарот го гаселе 18 пожарникари со пет возила, а пристигнале и две возила на Итна помош. Од запалениот стан во Ново Лисиче, каде попладнево изби пожар, пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не можел да ...

23 поврзани вести »

Отворена нова веб-страница за достапност на Националните црвени листи

Слободен Печат - пред: 13 часа

Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) ја отвори новата веб-страница за Национални црвени листи, достапна на „http://redlist.moepp.gov.mk/pocetna/ “. Националните црвените листи, како што соопштува МЖСПП, се изработени во ...

7 поврзани вести »

Во Риека хоспитализирани девет лица под сомнение дека се заразени со коронавирус

Слободен Печат - пред: 13 часа

Веднаш по пристигнувањето во Хрватска, а поради престојот во ризично подрачје, работниците се ставени во изолација. Поради сомнение дека можеби се заразени со коронавирус во Риека се хоспитализирани девет лица кои се вратиле од работа во Италија, ...

1179 поврзани вести »

Моди-Трамп: Зајакнување на билатералните односи со глобално партнерство меѓу Индија и САД

Слободен Печат - пред: 13 часа

Индија и САД решија да ги зајакнат билатералните односи со глобално партнерство, изјави индискиот премиер Нарендра Моди на заедничката конференција со американскиот претседател Доналд Трамп во Њу Делхи.

105 поврзани вести »

Зошто невестите носат превез: Кога ќе ја слушните причината, ќе се запрепрастите!

Слободен Печат - пред: 13 часа

Постојат разни свадбени обичаи, но причината како настанал превезот и зошто невестите го носат е далеку од романтична. Свадбата треба да претставува најсреќен ден во животот на невестата и младоженецот.

„Лешинарите“ не пропуштија да заработат на Коби и Џиана: 800 долари за маичка од комеморацијата

Слободен Печат - пред: 13 часа

Комеморацијата во „Стејплс“ центарот на која се оддаваше почит на трагично загинатите Коби Брајант, неговата ќерка Џиана уште седум лица, многумина ја искористија за да заработат од продажба на сувенирите кои се добиваа заедно со влезницата.

119 поврзани вести »

Премиерот на Северна Рајна најави кандидатура за лидер на партијата на Меркел

Слободен Печат - пред: 13 часа

Главни кандидати за лидер на ЦДУ се Армин Лашет, Фридрих Мерц и Норберт Ретген. Премиерот на германската покраина Северна Рајна Вестфалија Армин Лашет денеска најави дека е подготвен да се кандидира за шеф на ЦДУ на партискиот конгрес закажан за 25 ...

43 поврзани вести »

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен Печат - пред: 13 часа

Мартин Филиповски од дуетот „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење. Тој и неговата сакана – ракометарката Андреа Белеска слават пет години од нивната љубовна врска. Познатиот музичар објави фотка на која тој позира заедно со Андреа, а она ...

4 поврзани вести »