TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Слободен Печат

Јавноста е шокирана, принцот Вилијам ги прекрши правилата: Ја бакна Рита Ора пред очите на сите! (ФОТО)

Слободен Печат - пред: 19 часа

Го прекршил правилото на поздравување, според кое не е дозволено бакнување или прегрнување со кралското семејство. Принцот Вилијам синоќа присуствувал на добротворна вечера и се сретнал со пејачката Рита Ора, со која се поздравил со бакнеж.

8 поврзани вести »

Договорот од Преспа не е во опасност, смета Ципрас

Слободен Печат - пред: 19 часа

Одлуката на Европа не е вечна, вели лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас. Сакам да верувам дека Европа многу брзо ќе ја сфати грешката што ја направи со Северна Македонија и сакам да верувам дека многу брзо ќе се смени ...

По 3.000 денари за сите млади вработени во производна дејност

Слободен Печат - пред: 19 часа

Младински додаток може да користи младо лице кое е опфатено со задолжително социјално осигурување по основ на вработување кај работодавач или самовработување со претежна производствена дејност.

41 поврзани вести »

Претседателските избори во Хрватска закажани за 22 декември

Слободен Печат - пред: 19 часа

Хрватската Влада на денешната седница ќе донесе одлука за распишување на претседателските избори, а „Индекс.хр“ дознава дека првиот груг од изборите ќе се одржи на 22 декември, додека вториот на 5 јануари следната година.

16 поврзани вести »

Вистината за „нападнатите новинари“

Слободен Печат - пред: 19 часа

Еве јас го прашав еден од нападнатите, Дејан Андоновиќ, што всушност се случило синоќа. Дали викале „Уа Влада“ во кафана? Андоновиќ ми е колега во „Слободен печат“ и ме информираше дека целата приказна за напад на новинари, критичари, нема врска.

74 поврзани вести »

СЕКОЈ МЕСЕЦ НОВА ПОЗА: Пристигна новиот календар со Владимир Путин (ФОТО)

Слободен Печат - пред: 19 часа

Љубовта за претседателот може да се изразува на различни начини, а еден од нив е со купување на календар со негови фотографии. За секој месец од 2020 година, тие што ќе го купат календарот ќе можат да уживаат во нова поза од рускиот лидер.

ПРИМИРЈЕТО ПАДНА ВО ВОДА: Нови напади врз Израел

Слободен Печат - пред: 19 часа

Претходно медиумите јавија дека Израел и палестинските екстремисти од Исламски џихад успеале да се договорат за прекин на огнот за да се завршат двоеднвните тешки борби. Само неколку часа по договорениот прекин на огнот во Газа, од оваа територија ...

70 поврзани вести »

„Пријатели“ се враќаат на малите екрани!

Слободен Печат - пред: 19 часа

Освен актерската екипа, во преговорите се вклучени и креаторите на серијата - Дејвид Крејн и Марта Кауфман. Петнаесет години после емитување на последната епизода, легендарната шестка од „Пријатели“ е во преговори околу повторно обединување кое би ...

11 поврзани вести »

Марија Оршиќ, БОЖИЦАТА НА ЗЛОТО на Третиот рајх, која се допишувала со Никола Тесла (ФОТО)

Слободен Печат - пред: 19 часа

Се верува дека имала клучна улога во формирање на идеологијата на Третиот рајх и нивниот главен симбол – свастиката. Според податоците на луѓето кои се занимавале со оваа мистериозна жена, Марија уште од мала имала страст кон окултни работи , па ...

2 поврзани вести »

Пендаровски: На бизнис заедницата и на граѓаните им е доста од чекање

Слободен Печат - пред: 19 часа

На годинешниов самит „Македонија 2025" се собрани успешни менаџери, бизнисмени, претставници од државните институции, дипломати, членови на академската заедница. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, се обрати на ...

19 поврзани вести »

Повреден возач на „БМВ“

Слободен Печат - пред: 19 часа

Незгодата се случила на улицата „Филип Втори“ во Скопје. На улицата „Филип Втори“ вчера околу 12 часот во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „БМВ“ управувано од Н.Ч.(37) од скопското село Рашче и возило „фиат добло“ управувано од ...

6 поврзани вести »

Околу 25 факултети под опсада во Атина, за попладне најавен нов протест

Слободен Печат - пред: 19 часа

Студентите во изминатиот период одржаа и низа демонстрации против промените во постдипломските студии. „ Со полиција и насилство нема образование” е слоганот под кој студентите во Грција, преку социјалните мрежи се организираат за денешниот протест ...

33 поврзани вести »

„Специјалецот“ на Путин во Советот на Европа за Приштина претставува „безбедносна закана“

Слободен Печат - пред: 19 часа

Официјално, задачата на известувачот му е да го информира Советот на Европа за развојот на аледемократијата на косовската територија, а особено во спорот со Белград. Избраниот известувач, алепишува „Билд“, всушност ќе стане амбасадор на Советот на ...

Двајца повредени во сообраќајка кај Лојане

Слободен Печат - пред: 19 часа

Повредените се пренесени во болницата во Куманово каде им била укажана лекарска помош. Кумановската полиција извести дека вчера во атарот на селото Оризаре, на регионалниот пат Липково – Куманово, Е.Е.

10 поврзани вести »

Турција ја оспорува одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Слободен Печат - пред: 19 часа

Историчарите проценуват дека околу 1,5 милиона Ерменци се убиени меѓу 1915 и 1917 година, а многу научници тоа го гледаат како првиот геноцид во 20. век. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја е „длабоко повредена” од ...

98 поврзани вести »

НЕИНВЕНТИВНО ОРУЖЈЕ: САКСИИ И СТРЕЛИ летаа кон полицајците во Хонгконг (ВИДЕО)

Слободен Печат - пред: 19 часа

Овој град веќе четврти ден по ред се наоѓа во сообраќаен колапс, со масовни прекини на транзитот, бидејќи демонстрантите блокираа некои од поголемите улици и железнички линии. Хонгконшката полиција денеска соопшти дека демонстрантите со стрели ги ...

48 поврзани вести »

Стопанската комора на Македонија и Македонија 2025 ќе ја унапредуваат соработката

Слободен Печат - пред: 20 часа

Целта е со заеднички активности на Комората и „Македонија 2025", домашните компании да остваруваат подобри перформанси. Меморандум за соработка за зацрврстување на деловната комуникација помеѓу бизнис заедницата во земјава и македонските бизнисмени ...

26 поврзани вести »

Обложувалниците без дилеми – кој е фаворит меѓу Ѓоковиќ и Федерер? (ФОТО)

Слободен Печат - пред: 20 часа

Двајцата великани досега се сретнале 48 пати, а српскиот тенисер води со 26:22 во победи. На ред е нов епски дуел меѓу Новак Ѓоковиќ и Рожер Федерер. Лутите ривали и воедно големи пријатели по 49 пат ќе ги одмерат силите, а овојпат влогот е пласман ...

85 поврзани вести »

Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој во иднина нема да застаруваат кривичните дела на функционерите

Слободен Печат - пред: 20 часа

Како пратеник во Собранието Кирацовски пишува дека ќе бара поддршка од пратениците во македонскиот Парламент. Пратеникот Александар Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој кривичните дела сторени од избрани и именувани функционери нема во иднина ...

76 поврзани вести »

Денешна програма на 18. CINEDAYS

Слободен Печат - пред: 20 часа

Проверете какви филмови ни нуди 18.издание на CINEDAYS за четврток. КИНО МИЛЕНИУМ 20:00 СИНОНИМИ *ГАЛА премиера режија: Надав Лапид Јоав не наидува баш на најдобар почеток во Париз. Тропа на вратата од еден стан, но открива дека е празен и, додека ...

11 поврзани вести »