TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Smartportal

Volvo Care Key овозможува ограничување на брзината на возилото при позајмување на клучот

Smartportal - пред: 3 часа

По најавата дека ќе ја ограничи максималната брзина на сите свои возила на 180 km/h од 2020, Volvo излезе со уште една новина која е карактеристична за оваа компанија. Volvo отсекогаш се познати по вниманието кое го вложуваат во безбедноста на ...

25 поврзани вести »

Предлог на неделата: „Генијалноста на LinkedIn…“, од Џ. Такер

Smartportal - пред: 5 часа

После некој период разбираш дека и водењето портал и пишување колумни е trial-and-error пристап. Како се на пазарот, испитуваш што ја интересира публиката, ја тестираш дали и колку е заинтересирана за одредени теми и стил, и се прилагодуваш.

Неограничен мобилен интернет за омилените социјални мрежи

Smartportal - пред: 5 часа

Скопје, 21 март 2019г. – Земајќи ги предвид комуникациските потреби на корисниците за што повеќе интернет, телекомуникациската компанија Vip со задоволство ја најавува најновата промотивна понуда наменета за сите пост пејд корисници на мобилната ...

11 поврзани вести »

Google почна да ги прикажува Doodles на лентата за пребарување кај Pixel уредите

Smartportal - пред: 5 часа

Google Doodles, интересни цртежи и анимации кои Google ги прикажува на нивното лого на главната страна. Сигурно нема потреба од објаснување, а сите ги имате видено. Сега овие цртежи се прикажуваат на лентата за пребарување која е достапна кај Pixel ...

5 поврзани вести »

Facebook Messenger доби можност за цитирање и одговор на пораките

Smartportal - пред: 6 часа

Доколку направивте ажурирање на Facebook Messenger во текот на денешниот или вчерашниот ден, имате нова функција која можеби и не би ја забележиле ако не прочитате за истата. Се работи за можност за цитирање на порака и одговор на истата.

6 поврзани вести »

Intel прикажа слики од својата прва графичка картичка

Smartportal - пред: 6 часа

Intel најави дека влегува на пазарот на графички картички, на кој моментално ги има само познатите Nvidia и AMD. Се разбира тука збориме за посебни графички картички, а не тие кои се интегрирани со процесорот.

Which Face is Real? – Дали можете да препознаете кое лице е вистинско, а кое е направено од вештачка интелигенција

Smartportal - 20.03.2019

Двајца професори од Универзитетот на Вашингтон, Џевин Вест и Карл Бергстром, ја креираа веб страната whisfaceisreal.com , а истата ќе ви прикаже две лица, едното вистинско, а другото направено од вештачка интелигенција.

Samsung QLED телевизорите и нивниот нов “Амбиентален Режим“ го трансформираат домот во галерија

Smartportal - 20.03.2019

Сеул, Кореја – 20 март 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс ( Samsung Electronics Co., Ltd.) денес најави дека нивната серија “КуЛЕД“ ( QLED ) телевизори од 2019 година ќе понуди нов вид на “Амбиентален режим“ дизајниран да прикаже различна ...

7 поврзани вести »

Започна седмата сезона на интернационалниот проект “Фудбал за Пријателство”

Smartportal - 20.03.2019

Москва, Русија, 20 март 2019 година – Компанијата Газпром (Gazprom) , официјален партнер на УЕФА Лигата на Шампиони, ја започна седмата сезона на “Фудбал за Пријателство“, најголемиот општествено-одговорен проект во светот наменет за деца вклучени ...

5 поврзани вести »

Microsoft Excel може да креира документ преку скенирање на слика од табела

Smartportal - 20.03.2019

Microsoft Excel добива нова функција која може да се покаже како многу корисна, иако живееме во време кога скоро се е дигитализирано. Сепак, а ова сигурно важи за нашата земја, се’ уште голем дел од документите се чуваат и испраќаат во печатена ...

Како изгледало „сурфањето“ на првиот WorldWideWeb прелистувач од 1990

Smartportal - 20.03.2019

Интернет прелистувачите кои ги користиме денес се напредни апликации кои овозможуваат прикажување на сложена содржина составена од текст, слики, видеа, но и многу повеќе. Целата „приказна“ започнува при крајот на 80-тите, поточно во 1989 година кога ...

DigiGirlz ги отвори портите на соништата на девојките во Скопје

Smartportal - 20.03.2019

Скопје, (20.03.2019) DigiGirlz се организира низ цел свет како дел од YouthSpark иницијативата на Мајкрософт, но во Македонија зеде посебен замав кога минатата година во Скопје и Тетово стотици млади девојчиња ја имаа можноста да се запознаат со ...

11 поврзани вести »