TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спортманија

Има нешто поважно од парите: ги одби Ал Наср и Виган, за да брани на Светското клупско првенство

Спортманија - пред: 43 мин

Голманот и капитен на египетскиот гигант Ал Ахли, Мохамед Ел Шанави, има 34 години, и со новиот потег си го зацементира статусот на легенда во клубот. Ел Шенави имаше прилика во зимскиот преоден рок да се пресели во англиски Виган или во саудиски Ал ...

Најјаките цитати на Ќиро во кои се спомнуваа Просинечки, Мурињо, Марадона…

Спортманија - пред: 1 час

Пред 35 години, кога дозволи тогаш талентираниот и недокажан Роберт Просинечки да си замине од Динамо Загреб и да премине во Црвена ѕвезда, Мирослав Ќиро Блажевиќ ја даде една од неговите најлегендарни изјави: „Ако тој стане играч, јас ќе си ја ...

82 поврзани вести »

Раул го одби Лидс затоа што чека да стане наследник на Анчелоти во Реал!

Спортманија - пред: 2 часа

Легендата и долгогодишен капитен на Реал Мадрид, Раул Гонзалес, верува дека е главен кандидат за наследник на Карло Анчелоти на клупата на најтрофејниот шпански клуб, па затоа ја одбил понудата од премиерлигашот Лидс.

4 поврзани вести »

Збогум Ќиро, почина хрватскиот тренер над тренерите!

Спортманија - пред: 3 часа

Тажен ден за фудбалот, почина Мирослав Ќиро Блажевиќ, хрватскиот тренер над тренерите, како што го нарекуваа во својата земја. Блажевиќ долго време се бореше со карциномот, а почина на два дена пред 88-миот роденден.

82 поврзани вести »

Синот на Роналдињо оди по неговите стапки, ќе потпише за Барселона

Спортманија - пред: 3 часа

Синот на легендарниот бразилски фудбалер, Роналдињо, Жоао Мендеш, ќе потпише професионален договор со Барселона, клубот во кој неговиот татко ги помина најдобрите денови од кариерата. Мендеш кој на 22 февруари ќе наполни 18 години, успешно ја помина ...

13 поврзани вести »

Васко да Гама со серија твитови го провоцираше Фламенго за поразот од Ал-Хилал (Фото)

Спортманија - пред: 3 часа

Навивачите на Васко да Гама вечерва мирно спијат, и имаат две причини за тоа. Тимот од Рио де Жанеиро победи против Нова Игуасу со 2-0, а нешто порано, нивниот смртен спортски непријател Фламенго, загуби во полуфиналето на Светското клупско ...

31 поврзани вести »

Џабар го препушти престолот, НБА има нов крунисан крал на стрелците: Леброн Џејмс! (Видео)

Спортманија - пред: 4 часа

Кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс, стана прв стрелец во историјата на НБА лигата, откако рано утрово постигна 38 поени и го надмина легендарниот Карим Абдул Џабар, кој 39 години го држеше рекордот за кој многумина мислеа дека никогаш нема да ...

50 поврзани вести »

Од ФА купот испадна тимот чиј сопственик е холивудска ѕвезда

Спортманија - пред: 12 часа

Екипите на Барнли, Флитвуд, Гримзби и Шефилд јунајтед обезбедија пласман во осминафиналето на најстарото англиско клупско натпреварување, ФА Купот. Шефилд јунајтед со 3:1 го совлада тимот на Рексам, чиј сопственик е познатиот холивудски актер, Рајан ...

5 поврзани вести »

Шампионот на Азија, а не на Јужна Америка ќе го чека Реал во финалето на Светското клупско првенство (Видео)

Спортманија - пред: 12 часа

Фудбалерите на Ал Хилал се првите финалисти на Светското клупско првенство откако во полуфиналето приредија изненадуње и го совладаа шампионот на Јужна Америка. Азискиот шампион со 3:2 го совлада Фламенго.

31 поврзани вести »

Со враќањето на Влаховиќ во првиот тим, се вратија и победите на Јувентус во Серија А (Видео)

Спортманија - пред: 12 часа

Фудбалерите на Јувентус славеа со 0:3 на гостувањето кај Салернитана во последниот натпревар од 21-то коло во Серија А. Херој на Старата дама беше српскиот репрезентативец Душан Влаховиќ кој постигна два гола, првиот во 26-та минута од пенал, а ...

20 поврзани вести »

На руски лизгач и олимписки шампион му се ампутирани стапалата на двете нозе

Спортманија - пред: 12 часа

На олимпискиот шампион во уметничко лизгање, Роман Костомаров му беа ампутирани стапалата на двете нозе, објави руската новинска агенција ТАСС. Еден од најпознатите руски лизгачи на почетокот на годината беше примен на одделението за интензивна ...

5 поврзани вести »

Кајри Ирвинг го одработи првиот тренинг како играч на Далас (Видео)

Спортманија - пред: 12 часа

Ол стар бекот, Кајри Ирвинг, веќе и официјално стана член на Далас маверикс, а вечерва го одработи првиот тренинг со новите соиграчи. „Секогаш работам напорно и никој никогаш не зборувал за мојата работна етика, туку сите зборуваат за тоа што го ...

8 поврзани вести »

Манчестер сити повлече нога, отворена е истрага и против ПСЖ за финансиски малверзации

Спортманија - пред: 14 часа

Париското јавно обвинителство денеска отвори истрага против претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи и Светците, поради наводни финансиски малверзации, пишува весникот „Лекип“. Обвинителството ја започна истрагата по пријавата на поранешниот советник ...

10 поврзани вести »

Заработи милиони играјќи за Ајакс и Барселона, а сега го остави сопственото бебе во болница поради 1.200 евра

Спортманија - пред: 14 часа

Поранешниот голман на холандската репрезентација, Јаспер Силесен, заработи тужба од поранешната сопруга поради „напуштање на семејството“, поточно сопственото бебе. Тереза Буејес, адвокатката на поранешната сопруга на Силесен, на холандските медиуми ...

2 поврзани вести »

Продолжува црната серија на Е. Пелистер, по двата порази во СЕХА, вечерва пораз и во Лигата на Европа

Спортманија - пред: 14 часа

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се наоѓаат во резултатска криза, забележувајќи го третиот пораз по ред во меѓународните натпреварувања во рок од седум дена, овој пат загубија во Лигата на Европа.

47 поврзани вести »

Неверојатен натпревар во АБА: Борац играше само со седуммина играчи, два пресврти во последните три секунди и поени со ...

Спортманија - пред: 14 часа

Вечерва се комплетира 18-то коло во АБА лигата и тоа со фантастичниот натпревар меѓу Борац Чачак и Цибона кој им припадна на гостите со 84:83. Самата увертира за овој натпревар беше бурна бидејќи средбата беше одложена за 24 часа.

4 поврзани вести »

Рекордот на Сините кратко ќе трае, Манчестер јунајтед ќе плати богатство за ѕвездата на Наполи

Спортманија - пред: 14 часа

Управата на Челзи точно пред седум дена го собори рекордот на Премиер лигата и за 121 милион евра го донесе Енцо Фернандес од Бенфика, а според италијанските медиуми, тој рекорд ќе биде соборен налето од страна на Манчестер јунајтед.

16 поврзани вести »

Турска водителка во емисија во живо дозна за смртта на голманот на Јени Малатијаспор, па заплака заедно со директорот ...

Спортманија - пред: 14 часа

Техничкиот директор на Јени Малатијаспор, Јилмаз Вурал, во емисија во живо на турска телевизија потврди дека голманот Ахмед Ејуп Туркаслан е една од жртвите во стравичниот земјотрес што ја погоди земјата и ја расплака водителката.

13 поврзани вести »

Ноќ за историја? На Џејмс му фалат 36 поени, а границата во Sport Life е на 33.5, убава е квотата за плус (Фото)

Спортманија - пред: 16 часа

Љубителите на НБА кошарката се во исчекување дали утре рано изутрина Леброн Џејмс ќе го надмине Карим Абдул Џабар на вечната листа на стрелци. За да стане прв стрелец во историјата, Џејмс мора да даде барем 36 поени за Лос Анџелес лејкерс на дуелот ...

50 поврзани вести »

Трагичен крај, Малатијаспор потврди дека нивниот голман е мртов!

Спортманија - пред: 16 часа

Голманот на Јени Малатијаспор, Ахмет Ејуп Туркаслан, кој се водеше за исчезнат, го загубил животот во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Турција. Клубот од Малатија ја потврди лошата вест откако телото на Туркаслан било најдено под урнатините.

13 поврзани вести »