TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таратур

Човекот кој се осмелил да го предизвика Бетовен на музички дуел во Виена

Таратур - пред: 1 час

Берлинецот Даниел Штејбелт (1765 – 1823) своевремено бил еден од најпрочуените и најпризнати пијано виртуози во Европа. Во 1800 година заминал во Виена со цел да ја развива и зголемува неговата музичка репутација.

Нова романса на повидок: Џоли вљубена во зафатен телохранител?

Таратур - пред: 2 часа

Во американските медиуми како бомба одена веста дека во приватниот живот на Анџелина Џоли постои нов маж. Наводно станува збор за телохранител кој е во љубовна врска со друга девојка, а кого Џоли го запознала на снимањето на филмот „Those Who Wish ...

12 поврзани вести »

Откриени детали: Реал нуди 90 милиони и Бејл за Нејмар!

Таратур - пред: 3 часа

Сагата околу евентуалниот трансфре на Нејмар е главна тема откако Бразилецот јавно потврди дека сака да си замине од Пари Сент Жермен. Барселона сака да го врати Нејмар на „Камп Ноу“ и веќе работи на трансферот, но никако не може да најде заеднички ...

95 поврзани вести »

За ова зборува цела Италија: Расправија меѓу Сари и Роналдо уште на првиот меч (видео)

Таратур - пред: 3 часа

Јувентус вчера го одигра првиот пријателски меч во претсезоната против Тотенхем, а за еден детал денес зборува цела Италија. Резултатот е секако во втор план, но се случи нешто што ги загрижи сите навивачи на „старата дама“.

25 поврзани вести »

Крвнички старт на пријателски меч: Играч на Севиља го згрози целиот свет (видео)

Таратур - пред: 3 часа

Севиља славеше на пријателскиот натпревар против Ливерпул со 2-1 како дел од турнеата во САД, но мечот ќе остане запаметен по еден брутален старт. Имено, играчот на Севиља Јорис Њањон крвнички стартуваше врз младиот Јасер Ларуси.

24 поврзани вести »

Ѓоковиќ е „песнарија“: Мерачи на Корчула и си го потпевнува Драгојевиќ

Таратур - пред: 3 часа

Српскиот тенисер и моментално најдобар светски рекет, Новак Ѓоковиќ, после топлата Шпанија, ужива во убавините на Хрватска, каде уште еднаш докажа дека е мераклија за пеење. Во друштво на сопругата Јелена Ноле се опушта и се забавува во Корчула.

20 поврзани вести »

Елмас денес потпишува, Анчелоти го чека со раширени раце

Таратур - пред: 4 часа

Трансферот на Елиф Елмас во Наполи е само прашање на време, а според последните информации треба да биде комплетиран денес. Познатиот италијански новинар Џанлука Ди Марцио денес објави нови детали за трансферот на македонскиот бисер.

33 поврзани вести »

ПСЖ на Реал му нуди трампа која ќе предизвика „земјотрес“ во Европа

Таратур - пред: 4 часа

Сагата околу евентуалниот трансфре на Нејмар е главна тема откако Бразилецот јавно потврди дека сака да си замине од Пари Сент Жермен. Барселона сака да го врати Нејмар на „Камп Ноу“ и веќе работи на трансферот, но никако не може да најде заеднички ...

95 поврзани вести »

Дали конечно се договорија?

Таратур - пред: 7 часа

Судската „битка“ меѓу своевремено најпознатиот холивудски брачен пар – Анџелина Џоли и Бред Пит, која со месеци се водеше на судските парници, изгледа дојде до својот крај откако веројатно холивудските ѕвезди успеаја да се договорат околу ...

12 поврзани вести »

„Шошана“ стана турбо-фолк химна на Вардар

Таратур - пред: 7 часа

Фолк пејачот Влатко Алексовски сметаше дека ракометниот европски првак Вардар е достоен да му ја препее познатата фолк песна „Шошана“ во своевидна химна на клубот – од него за шампионот. Познатата мелодија од песната „Шошана” која навивачите на ...

12 поврзани вести »

Адреналинско „возење“ со 170 км/час: Најдолгата „зиплинија“ на светот

Таратур - пред: 8 часа

Најдолгиот „зиплајн“ на планетарно ниво е поставен на планината Јебел Јаис во Обединетите Арапски Емирати. Адреналинското „возење“ е долго речиси три километри. На овој „зиплајн“ можете да достигнете брзина од дури 170 Км/ч, погледнете во видеото ...

2 поврзани вести »

Теона Стругар се закити со „Златна арена“ за најдобра режија за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Таратур - пред: 23 часа

Режисерката Теона Стругар Митевска ја освои престижната „Златна арена“ за најдобра режија на филмскиот фестивал во Пула. Теона Стругар Митевска доби Златна арена за најдобар режисер за филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“.

41 поврзани вести »

Позитивна енергија и фантастична музика – одлична трета вечер на Пивофест 2019

Таратур - 21.07.2019

Позитивна енергија, разиграна и одлична атмосфера поттикната од добрата музика и супер забава – во таков амбиент помина третата, саботна вечер на Пивофест 2019. „The Hounds“, „Фрајле“, „Влатко Стефановски Трио“ и „Нокаут“, како и програмата од ...

33 поврзани вести »

Агентот на Бејл го возврати ударот: Зидан е срам!

Таратур - 21.07.2019

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан го „понижи“ Герет Бејл после пријателскиот дуел со Баерн Минхен. Бејл не беше повикан за тој меч, а Зидан изјави дека се надева дека Велшанецот наскоро ќе замине бидејќи тоа е најдобро за сите.

95 поврзани вести »

Милан се договори со ѕвездата на Атлетико Мадрид

Таратур - 21.07.2019

Раководството на Милан покажува сериозен интерес за напаѓачот на Атлетико Мадрид, Анхел Кореа, пренесуваат италијанските медиуми. „Росонерите“ веќе започнале преговори со неговиот агент Жорге Мендеш и веќе прават план како да го донесат Аргентинецот ...

Азар ги изненади сите со бројот на дресот, но има добра причина за тоа (ФОТО)

Таратур - 21.07.2019

Баерн Минхен со 3-1 го победи Реал Мадрид на пријателскиот турнир „Интернационален шампионски куп“, во меч во кој дебитираше Еден Азар. Навивачите со недели го чекаат Азар да избере број на дресот.

Солскјер најде замена за Лукаку: Пристигнува ѕвезда која ја сака цела Европа

Таратур - 21.07.2019

Англиските медиуми лансираа „бомба“ и тврдат дека Манчестер Јунајтед е на добар пат да го договори трансферот на Николас Пепе од Лил. Пепе минатата сезона беше сензација во француското првенство и за него силен интерес покажуваат многу европски ...

6 поврзани вести »

Зидан: Најдобро за сите ќе биде Бејл да си замине!

Таратур - 21.07.2019

Во подготвителниот меч за новата сезона Реал Мадрид загуби со 1-3 од Баерн Минхен, а тренерот Зинедин Зидан не го повика Герет Бејл за мечот. Ако може да се суди според изјавата на францускиот тренер не постои никаква шанса Бејл да остане следната ...

95 поврзани вести »

Хакирана руската Федерална служба за безбедност – нервоза во официјална Москва

Таратур - 21.07.2019

Нервоза и револт во официјална Москва овој викенд, откако хакери успешно нападналер и хакирале една од компаниите изведувачи на рската Федерална служба за безбедност. Сајтек, хакнатата компанија, работела на истражувачки проекти за ФСБ, а хакерите ...

10 поврзани вести »

„Ѕвездени патеки: Пикард“ – прв трејлер за долгоочекуваната серија од култната франшиза

Таратур - 21.07.2019

Вчера, во рамки на „Сан Диего Комик-кон“, CBS ја промовираше интегралната верзија на првиот трејлер заСи-би-ес го прикажа целиот трејлер за својата најавена и долгоочекувана серија, „Ѕвездени патеки: Пикард“, со постара верзија на ликот на Патрик ...

4 поврзани вести »