TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таратур

Прегратка која „влева надеж“ – World Press Photo за 2021 година

Таратур - 16.04.2021

Данскиот фотограф Мадс Нисен е добитник на главната награда на престижниот натпревар World Press Photo за 2021 година, за снимка на постара жена во Бразил во прегратките на медицинска сестра.

Идни генерации без цигари – таа е визијата и планот на Нов Зеланд

Таратур - 16.04.2021

Нов Зеланд излезе со нови предлози за забрана за пушење, што ќе ја опфати следната генерација и ќе се приближи кон целта – држава без цигари од 2025 година, пишува „Гардијан”. Плановите вклучуваат постепено зголемување на законската возраст за ...

22 поврзани вести »

Вака треба!

Таратур - 16.04.2021

Не како на насловната фотографија горе, туку како на видеото ...