TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Таткото на Вања вечерва ќе биде спроведен во Шутка – одреден 48-часовен притвор за Александар Ѓорчевски

Телма - пред: 9 часа

Таткото на свирепо убиената 14-годишна Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски вечерва оди во истражниот затвор во Шуто Оризари. Кривичниот суд го прифати барањето на обвинителството за 48-часовен притвор.

321 поврзани вести »

(Видео) Хронологија: Последниот ден на Вања

Телма - пред: 9 часа

Реконструкција 27.11.2023 (Според изјави објавени на медиумите) -7:27 часот – Вања излегла од домот. -7:28 часот – Киднаперите ја фатиле во приземје, и ги врзале рацете и ја ставиле во вреќа за спиење.

53 поврзани вести »

МВР распиша меѓународна потерница за Љупчо Палевски

Телма - пред: 10 часа

Министерството за внатрешни работи (МВР) вечерва објави дека е распишана меѓународна потерница за Љупчо Палевски, кој првоосомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот бербер од Велес, Панче Жежовски.

243 поврзани вести »

(Видео) Таткото на Вања спроведен во Кривичен

Телма - пред: 10 часа

Пред малку во Кривичниот суд беше спроведен таткото на Вања, Александар Ѓорчевски, кој според МВР и според Обвинителството ги информирал киднаперите за дневните рутини на неговата ќерка. На заедничката прес-конференција утринава објавија дека Вања ...

321 поврзани вести »

И политичарите со сочувство за убиените Вања и Панче – опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Евролпски сојуз бараат оставка од ...

Телма - пред: 11 часа

Со пораки на сочувство и политичарите. Бараат најстрога казна за убијците. Опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Европски сојуз за промени сметаат дека МВР не постапило доволно брзо и темелно и затоа бараат оставка од министерот ...

Избори на 8 мај

Телма - пред: 11 часа

Нема договор за уставни измени, Изборниот законик ќе се менува само во однос на препораките на ОБСЕ/ОДИХР, а изборите ќе бидат споени. Ова е епилогот од денешната лидерска средба, што се одржа во Собранието.

198 поврзани вести »

Бензините поевтинуват за еден, а дизелот за половина денар

Телма - пред: 12 часа

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, од полноќ се намалуваат за еден, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство за за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

31 поврзани вести »

Обвинителството бара притвор и за таткото на Вања, се чека да биде спроведен во Кривичен

Телма - пред: 12 часа

Поради алчноста за пари од продаден стан, прерано згасна животот на 14-годишната Вања. На киднаперите им помогнал нејзиниот татко, со тоа што ги информирал за нејзините дневни ...

321 поврзани вести »

Жежовски бил закопан во триметарска длабока јама меѓу грмушки и дрвја крај велешкото село Рудник

Телма - пред: 13 часа

Затскриена зад грмушки и дрвја, на тешко пристапен терен и далеку од сѐ, е дупката каде што бил закопан Панче Жежовски. Се наоѓа надвор од Велес, но е во близина на село. Сѐ уште има остатоци и предмети од активностите кои се случувале на ова место.

217 поврзани вести »

Кој е Љупчо Палевски – од дебармаалски градежник и медиумски сопственик, преку опскурен политички лик до осомничен за ...

Телма - пред: 13 часа

Првоосомничениот дека ги организирал грабнувањата и дека лично со пиштол ги убил 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски викан Палчо излегол од Македонија на 30 ноември.

243 поврзани вести »

Обвинетиот полицаец се чувствува невин за случајот со смртта на мигрантката Фатмата Камара, а нејзиниот сопруг очекува ...

Телма - пред: 14 часа

Не се чувствува виновен и не се согласува со обвинението. Вака се произнесе на прашањето за вина полицаецот Игор Марков, кој одговара за тешки дела против општата сигурност на судењето за смртта на 23-годишната мигрантка Фатмата Камара од Сиера ...

Бугарското МВР нема информации дали Палевски е на нивна територија

Телма - пред: 14 часа

Во моментов нема податоци дека се наоѓа на бугарска територија соопштија од бугарското МВР во одговор на прашањето „дали во Бугарија се наоѓа маж за којшто се тврди дека е поврзан со киднапирањето и убиството на 14 годишното девојче во РСМ“.

243 поврзани вести »

Македонија тагува по прерано згаснатиот детски живот, последни пораки од нејзините соученици во книгата на жалост

Телма - пред: 14 часа

„Се потпишав во книгата, ама цвеќе немав и затоа бев да купам. Напишав да почива во мир. Вакво нешто може никогаш повеќе нема да се случи. Учителките ги учат децата да сакаат со љубов, ама не ги научија дека има и монструми и нелуѓе“ , вели баба на ...

186 поврзани вести »

МВР на Бугарија: Нема податоци дека лицето се ноаѓа на бугарска територија

Телма - пред: 14 часа

Во моментов нема податоци дека се наоѓа на бугарска територија соопштија од бугарското Министерство за внатрешни работи во одговор на прашањето од тамошните медиуми „дали во Бугарија се наоѓа маж за којшто се тврди дека е поврзан со киднапирањето и ...

2 поврзани вести »

МНТ ги откажа вечерашната и утрешната претстава поради свирепите убиства на Ѓорчевска и Жежовски

Телма - пред: 14 часа

Поради свирепите убиства од користољубие на 14- годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74 годишниот фризер од Велес, Панче Жежовски, кои длабоко ја потресоа целата македонска јавност, Македонскиот народен театар ги одложува претставите, закажани за ...

217 поврзани вести »

Можен мотив изнуда на пари од мајката по продажба на стан – таткото открил кога излегува Вања од дома, ќе се бара ...

Телма - пред: 16 часа

„Во влезот од зградата го земаат и го ставаат со врзани раце и нозе и во една вреќа за спиење и го изнесуваат и го ставаат во гепек во возилото. Пред возилото Цитроен се наоѓа возилото Рено Канго кое што цело време се движи пред нив и е однесено на ...

53 поврзани вести »

Палевски избегал во Белград, па во Бугарија, тројцата приведени признале

Телма - пред: 16 часа

Првоосомничениот дека ги организирал грабнувањата и дека лично со пиштол ги убил 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски Палчо излегол од Македонија на 30 ноември.

243 поврзани вести »

Телма во куќата на убиениот Панче Жежовски- Велешани изразуваат сочувство

Телма - пред: 16 часа

74- годишниот Панче Жежовски од Велес кој беше исчезнат на 24-ти ноември бил убиен за долг од 500-тини евра. Велешани изразуваат сочувство, велат дека бил мирен и тивок човек. Петар Догов се јави во Вестите на Телма во ...

217 поврзани вести »

Започна лидерската средба: Очекување за одговорен пристап и заеднички одлуки за доброто на граѓаните и државата

Телма - пред: 16 часа

Започна лидерската средба којашто се одржува на покана на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во Собранието на Република Северна Македонија. На средбата присуствуваат претседателот на Собранието, Талат ...

198 поврзани вести »

(фото+видео)Соучениците и родителите оставаат последна порака во Книгата на жалост за Вања

Телма - пред: 17 часа

Со солзи во очите и цвеќиња во рацете учениците и нивните родители отидоа во основното училиште „Песталоци“ во центарот на Скопје да запалат свеќа за Вања. Пред училиштето редица сите ја напишаа последната порака во книгата на жалост за Вања.

186 поврзани вести »