TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

Лозановска: СДСМ продолжува да потценува И да се однесува со ароганција

Тера - пред: 7 часа

Од битолската ВМРО ДПМНЕ денеска на прес конференција рекоа дека СДСМ и натаму продолжува да потценува и да се однесува со ароганција, така што ни помалку ни повеќе организираа во Битола – трибина за здравство.

2 поврзани вести »

Задоволни од ланската рекордна откупна цена, сега заради инфлацијата очекуваат повисока

Тера - пред: 8 часа

Муамер Дуракоски е зејмоделец од селото Дебреште, прилепко. Скоро 40 години е со тутунот. И тој бара да се најде заеднички јазик меѓу страните за предавањето на тутунот, односно неговата откупна цена, затоа што вели имаат обврски и кон држвата.

24 поврзани вести »

Мишковиќ по повод 1 декември светскиот ден за борба против хив/сида

Тера - пред: 9 часа

Утрешниот 1 декември е Светски ден за борба против ХИД/СИДА. И годинава Хепар центарот од Битола заедно со Центарот за јавно здравје-Битола организираат активности во рамките на започнатата кампања по повод Европската недела за тестирање против ...

Лавров: ОБСЕ им служи на интересите на НАТО и ЕУ

Тера - пред: 10 часа

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Скопје во обраќањето на 30. Министерски состанок на ОБСЕ изјави дека ова што моментално се случува во Организацијата не е вистинскиот начин на кој треба да се третираат европските безбедносни ...

400 поврзани вести »

Ковачевски: Народот на Украина заслужува мир и војната мора да запре

Тера - пред: 10 часа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се обрати и го отвори 30-от Министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во Скопје. Македонија 2023 година е земја претседавач со најголемата светска регионална безбедносна организација.

85 поврзани вести »

Битолските суперлигаши добија прволигашки ривали во купот на Македонија

Тера - пред: 14 часа

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беше одржана ждрепката за елиминациското коло во ракометниот Куп на Македонија за оваа сезона. Познати се сите петнаесет двојки, а победниците и бранителот на трофејот Вардар 196 ќе ...

69 поврзани вести »

Мицкоски: Македонија е предолго надвор од ЕУ поради неразумни пречки

Тера - пред: 21 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и Тимчо Муцунски оствари средба со министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сјарто.

59 поврзани вести »

Битолскиот дувачки оркестар утревечер со нов концерт

Тера - пред: 21 часа

Утре со почеток во 20:00 часот во Центар за култура – Битола, Битолскиот дувачки оркестар со голем концерт насловен „LATIN JAZZ GROOVES” -Big Band Edition. Од Битолскиот дувачки оркестар Ве покануваат да уживате во латино звуците со прекрасниот ...

2 поврзани вести »

Поради дефект, прекин на водоснабдување на дел од улицата „Партизанска“

Тера - пред: 21 часа

Јавното претпријатие „Водовод“ Битола информира дека во текот на денешниот ден 30.11.2023 (четврток), поради дефект на водоводната мрежа, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од улица “Партизанска”, потегот од “Бадо” до “ШИК”, ул.

2 поврзани вести »

Лавров пристигна во македонија преку Турција и Грција

Тера - пред: 21 часа

Авионот со кој рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров допатува во Скопје на Министерскито совет на ОБСЕ, прелетал преку воздушното пространство на Турција и на Грција, а не и на Бугарија, јавија руските медиуми, а пренесува МИА.

109 поврзани вести »

Денеска потопло време, во Битола до 12 степени

Тера - пред: 21 часа

Утрово -4 степени на Попова Шапка, -3 Крива Паланка, Лазарополе, -1 Битола, Прилеп, Струмица, Берово, Маврови Анови, 0 Тетово, Куманово, Штип, 1 Дебар, Крушево, 2 Охрид Претор, Виница, Гевгелија, Скопје – Петровец, 3 Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, ...

55 поврзани вести »

Дујовски: средбата на самитот ОБСЕ е неспоредлива со ниедна претходна

Тера - пред: 21 часа

„ Реално беше стравувањето дека ОБСЕ може да згасне и среќа е што Малта се согласи да биде претседател на организацијата во следниот период. Нашата држава има огромна корист од ОБСЕ и таа добила повеќе средства отколку што ќе потроши на организација ...

Ковачевски: в понеделник ќе организираме лидерска средба

Тера - 29.11.2023

„Ве информирам дека утре, ќе биде испратена покана за лидерска средба до сите претседатели на парламентарните политички партии како и до Претседателот на Собранието. Средбата ќе биде закажана за понеделник и на истата ќе се разговараме за ...

91 поврзани вести »

Видео: едукативна трибина на СДСМ во Битола

Тера - 29.11.2023

Во Битола беше караванот насловен „Не чекај, превенирај“, а составен од македонските доктори, професори и специјалисти кои со своите обраќања дадоа придонес, стручни совети и препораки и кои беа на располагање за сите важни прашања.

3 поврзани вести »

Коњановски: 80 проценти од жителите на Битола не знаат за праведната транзиција

Тера - 29.11.2023

Енергетската транзиција од јаглен кон обновливи извори на енергија, мора да се спроведе преку транспарентен процес, со активна вклученост на граѓаните, невладините организации и локалната самоуправа, рече градоначалникот на Битола, Тони Коњановски ...

Спектакуларен концерт на Лајбах во Битола

Тера - 29.11.2023

Фестивалот на музика од светот, кој се одржа од 23. до 25. ноември под мотото „Една сцена, звук на светот“, заврши со спектакуларниот концерт на Лајбах, оставајќи неизбришлива трага на културниот пејзаж на Битола.

Пакетот на мерки на Владата е поткуп пред избори

Тера - 29.11.2023

Пакетот на мерки кои спреми Владата на Ковачевски и Ахмети не е ништо друго туку пакет за евтин предизборен поткуп кој доаѓа на само неколку месеци пред двојните парламентарни и претседателски избори, рече на прес конференција Ивица Томовски, член ...

55 поврзани вести »

Борел го поздрави успешното претседавање на Македонија со ОБСЕ

Тера - 29.11.2023

Премиерот Димитар Ковачевски го пречека потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на Европска Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел кој во пресрет на одржувањето на 30-тиот Министерски состанок на ОБСЕ е во ...

91 поврзани вести »

Јанушев на состанокот на Бирото на Парламентарното собрание на ОБСЕ

Тера - 29.11.2023

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Игор Јанушев присуствуваше на состанокот на Бирото на Парламентарното собрание на ОБСЕ кој се одржа во Собранието на Република Македонија, во рамките на 30-от Министерски совет.

88 поврзани вести »

Средба на премиерот Ковачевски со американскиот државен секретар Блинкен

Тера - 29.11.2023

Премиерот Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. Како што соопштија од Влдата, на средбата, Ковачевски и Блинкен уште еднаш ги истакнаа одличните односи меѓу двете земји и разговараа за ...

220 поврзани вести »