TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Преброени половина гласови во ДИК: Силјановска со двојно повеќе гласови од Пендаровски

Точка - пред: 36 мин

Најнови податоци од ДИК, од обработени 53 отсто од избирачките места. Гордана Силјановска Давкова 171.264 | 37,07% Стево Пендаровски 84.523 | 18,29% Бујар Османи 75.438 | 16,33% Арбен Таравари 55.758 | 12,07% Максим Димитриевски 36.350 | 7,87% ...

215 поврзани вести »

Кузеска: Констатирани се мали прекршувања на изборниот процес, ги очекуваме резултатите и уверени сме дека граѓаните ќе ...

Точка - пред: 52 мин

Богданка Кузеска од Изборниот штаб на СДСМ, по затворањето на избирачките места изјави дека изборниот ден бил демократски, а гласањето се одвивало во фер и демократска атмосфера. „Граѓаните својата волја ја изразија слободно и достоинствено како што ...

29 поврзани вести »

Таравари: Земјотресот почна, се надевам дека на 8 мај ќе дојде промената ДУИ да биде опозиција

Точка - пред: 52 мин

Масовниот одѕив на гласачите на овие претседателски избори за Арбен Таравари, претседателски кандидат на коалицијата ВЛЕН, е показател дека промените се почнати. На првата прес-конференција по затворањето на избирачките места тој рече дека очекува ...

61 поврзани вести »

Европскиот фронт: Очекуваме голема, историска победа, тоа го потврдуваат информациите од терен

Точка - пред: 1 час

„Народот го кажа своето, имавме мирен изборен ден и слободни избори“, изјавија веднаш по изборниот молк од Европскиот фронт. „Покажавме демократска зрелост како што и доликува на земја членка на НАТО и земја преговарач со ЕУ.

49 поврзани вести »

Евидентирани 12 случаи на фотографирање гласачко ливче, шест пријави за нудење поткуп и 15 пријави за агитирање, ...

Точка - пред: 1 час

Според министерот за внатрешни работи Панче Тошковски денешниот изборен ден поминал во безбедна, мирна и демократска атмосфера. Како што рече, безбедните избори биле резултат на добрата соработка меѓу полицијата, Државната изборна комисија и сите ...

112 поврзани вести »

Претседателот на Ла Лига јавно кажа дека е навивач на Реал

Точка - пред: 1 час

Претседателот на шпанската Ла Лига, Хавиер Тебас отворено призна дека навива за Реал Мадрид во интервју за „Експансион“. Овој факт е познат од поодамна, но сега за прв пат е и јавно потврден.

12 поврзани вести »

ОЈО: Сите сомненија за кривични дела кои би можеле да го нарушат изборниот процес ќе бидат испитани

Точка - пред: 1 час

Во текот на изборниот ден до затворањето на избирачките места, на електронската адреса на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија не пристигнала ниту една пријава за кривично дело поврзано со изборите, информираат од оваа институција.

69 поврзани вести »

[ФОТО] Од 714 обработени избирачки места, 44 отсто од гласовите се за Силјановска-Давкова , 19 отсто за Пендаровски, ...

Точка - пред: 1 час

Според аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, на 20,53% од обработените гласови Гордана Силјановска-Давкова има освоено 44,63 проценти од гласовите или 66 482 гласа. Следен, со нешто над 19 отсто е актуелниот претседател и кандидат од СДСМ за втор ...

215 поврзани вести »

Одѕивот до 18.30 часот е 48,44 отсто, во Новаци на гласање излегле рекордни 71,07 отсто од гласачите

Точка - пред: 1 час

Одѕивот до 18.30 часот на седмите претседателски избори е 48,44 отсто од гласачите, според податоци од 3174 гласачки места. Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски соопшти дека гласале 801.074 граѓани.

261 поврзани вести »

„Нека победи подобриот“ – Таравари рече дека поседува видео снимки за купување на гласови

Точка - пред: 2 часа

Кандидатот за претседател, Арбен Таравари, гласаше со своето семејство, пришто порача изборите да бидат фер и демократски. „Нека победи подобриот. Ние секој резултат ќе го прифатиме. Атмосферата е добра, има ентузијазам, а граѓаните масовно ...

61 поврзани вести »

Ванковска: Необично е да гласаш за себе, но со тоа ја изразив убеденоста во она што го говорам

Точка - пред: 2 часа

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица го оствари своето право на глас на ИМ во ОУ „Јан Амос Коменски“ во Карпош. - Еве ме на 60 годишнината на моето основно училиште „Јан Амос Коменски“, каде прв пат зачекорив во школските клупи.

23 поврзани вести »

[ВИДЕО] Силјановска: Дојде време, дојде час, да си замине оваа власт

Точка - пред: 2 часа

Дојде време, дојде час, да си замине оваа власт, порача кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова по гласањето во првиот круг од претседателските избори. „Јас никогаш не агитирам за себе, граѓаните знаат за кого да гласаат, знаат да ...

215 поврзани вести »

[ВИДЕО] Османи: Овие избори се одлучувачки, граѓаните имаат две опции

Точка - пред: 2 часа

Кандидатот за претседател Бујар Османи посака изборите да бидат слободни, фер и демократски. „Граѓаните да излезат, масовно да гласаат, да гласаат според своето убедување, со цел и надеж за подобри денови на нашата држава во големата европска ...

49 поврзани вести »

Јакимовски: Најголема шета ѝ се прави на Македонија ако не се излегува да се гласа

Точка - пред: 2 часа

Кандидатот за претседател, Стевчо Јакимовски го оставри своето право на глас, порачувајќи дека најголема шета и’ се прави на Македонија ако не се излегува да се гласа. „Многу сум среќен дека денеска гласаме за наш претседател, ниту за српски, ниту ...

41 поврзани вести »

Максим Димитриевски: Народот одлучува за иднината на Македонија

Точка - пред: 2 часа

Народот одлучува за иднината на Македонија, порача кандидатот за претседател, Максим Димитриевски по гласањето. „Jас го остварив своето право и гласав. Народот одлучува за иднината на Македонија! Посакувам демократски избори и можност граѓаните ...

6 поврзани вести »

[ВИДЕО] Пендаровски: Држава што преговара со ЕУ не смее да си дозволи лош изборен процес

Точка - пред: 2 часа

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, денеска гласаше на првиот круг од претседателските избори. Во изјава за медиумите Пендаровски истакна дека очекува мирен изборен процес, не само денеска, туку и на 8 мај кога ќе се одржат вториот круг на ...

113 поврзани вести »

Кулеба: Неприфатливо е Украинците надвор од државата да седат во ресторани, додека други умираат

Точка - пред: 2 часа

Министерот за надворешни работи на Украина со ентузијазам ги пофали американските политичари за одобрувањето на долго одложуваниот пакет воена помош од 61 милијарда долари за Украина, но предупреди дека новите испораки нема веднаш да го свртат ...

10 поврзани вести »

Повеќе штедиме во денари отколку во евра – на што се должи ваквата промена?

Точка - пред: 3 часа

Сите апели и совети, сите мерки на градење доверба, но и сите стимулации изразени во поглед на повисока каматна стапка, изгледа дека конечно вродија со плод. Парите кои македонските граѓани ги чуваат во домашните банки успеаја да ја надминат ...

2 поврзани вести »

Словенечката опозиција бара истрага за случаите со крадење бебиња во Југославија: „Можеби се продадени повеќе од 20.000 ...

Точка - пред: 3 часа

Опозициските партии во Словенија поднесоа барање за парламентарна истрага за потенцијалното учество и одговорност на јавните службеници во случаите на кражба на деца во таа земја во периодот од 1965 до 1991 година, изјави денеска пратеничката на ...

13 поврзани вести »

[ВИДЕО] Одѕивот до 17 часот изнесува 44,18 отсто – за околу 9 проценти повеќе во споредба со претходните претседателски ...

Точка - пред: 3 часа

До 17 часот во првиот круг од претседателските избори, своето право на глас го оствариле 397.612 избирачи, или 44,18 отсто. Како што соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, засега најголема е излезноста во ...

261 поврзани вести »