TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Солскјер по срамот против Барнли потврди дека клубот работи на неколку трансфери: Играчите се уморни…

Точка - пред: 11 часа

Оле Гунар Солскјер се обиде да го ублажи бесот по поразот од Барнли (0:2) со тоа што најави дека клубот работи на ангажман на нови засилувања. Вчерашниот натпревар и тоа како покажа дека на Манчестер Јунајтед му се потребни нови фудбалери на сите ...

110 поврзани вести »

Фердинанд сурово искрен: Има млади деца во училиштата…

Точка - пред: 11 часа

Манчестер Јунајтед вчера повторно беше блед и изрежира уште еден катастрофален резултат откако пред своите гледачи со 2:0 загуби од тимот на Барнли. „Ѓаволите“ ја играат најкатастрофалната сезона во последните 30 години, а раководството на клубот ...

110 поврзани вести »

Ова се петте најголеми американски донатори: Првиот на листата за 5 години поклонил над 14 милијарди долари

Точка - пред: 11 часа

Американскиот магазин Форбс истражувал кои се најголемите донатори во САД, земајќи ги предвид податоците за периодот од 2014-2018 година. Форбс напоменува дека ги пресметувал само парите кои стигнале до крајните корисници, а не оние ветените.

4 поврзани вести »

Рочиштето за „Рекет“ одложено по вторпат

Точка - пред: 11 часа

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува рочиштето за случајот „Рекет“, каде обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13 и Јанева.

106 поврзани вести »

По 20 дена ослободени киднапираните грчки морнари

Точка - пред: 11 часа

Осуммина членови на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на Камерун, западна Африка, соопшти денес Министерството за трговија на морнарицата.

9 поврзани вести »

Моника Белучи заблескала во елегантна комбинација: Воодушевува со природната убавина и во шестата деценија

Точка - пред: 12 часа

55-годишната Моника Белучи изгледала сензационално на ревијата “Alexandre Vauthier Fashion Show” за сезоната пролет/лето 2020 година на модната недела во Париз. Актерката носела црна свилена кошула во комбинација со црн блејзер и панталони во истата ...

5 поврзани вести »

Поддршка од холандското министерство за финансии за градење на човечкиот капитал

Точка - пред: 12 часа

Размената на искуства и знаења помеѓу министерствата за финансии на Република Северна Македонија и Кралството Холандија продолжува и следните две години во насока на градење на подобар систем на јавни финансии во земјава.

14 поврзани вести »

Протести поради Светскиот економски форум: Судир на полицијата и демонстрантите во Цирих, уапсени три лица

Точка - пред: 12 часа

Швајцарската полиција употреби солзавец, водени топови и гумени куршуми за време на пресметките со демонстрантите во Цирих откако на собирот против одржувањето на Светскиот економски форум во Давос, демонстрантите фрлале со шишиња кон полицијата и ...

10 поврзани вести »

Трамп ќе биде првиот претседател кој ќе присуствува на маршот против правото на абортус

Точка - пред: 12 часа

Доналд Трамп утре ќе учествува во Вашингтон на Маршот за живот и така ќе стане првиот американски претседател кој ќе се придружи на тој годинешен собир против правото на абортусот. „Претседателот Доналд Трамп ќе биде првиот претседател во историјата ...

119 поврзани вести »

Вакцината против корона вирусот ќе пристигне најмалку за една година

Точка - пред: 12 часа

Развој на нови вакцини против корона вирусот ќе трае најмалку една година, објави Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ). Во Кина, бројот на заболени од корона вирусот се искачи на 517, а 17 лица починаа, соопштија кинеските власти.

467 поврзани вести »

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Точка - пред: 12 часа

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус кој се шири од Кина. Доколку тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи вонредна ситуација на ...

467 поврзани вести »

Каква фирма!: Вработените ги водат домашните миленици на работа, а шефот ги наградува оние кои ќе вдомат животно

Точка - пред: 13 часа

“Ferray Corporation” е информатичка фирма од Токио каде веќе 20 години се почитуваат иновативни мерки за намалување на стресот кај вработените. Имено, еден од вработените уште во 2000 година го замолил сопственикот Хиденобу Фукуда да ја донесе ...

2 поврзани вести »

Корона вирусот однесе 17 животи: Расте бројот на заразени, Вухан во целосен карантин!

Точка - пред: 13 часа

Властите на кинескиот град Вухан соопштија дека ќе ги затворат сите градски транспортни мрежи и ќе бидат одложени сите летови откако беше потврдено дека 17 лица починаа како последица на Корона вирусот, а пријавени се 571 заразени лица.

467 поврзани вести »

Путин за периодот кога ќе се повлече од власт: Нашата земја мора да биде силна претседателска република, тоа е прва ...

Точка - пред: 13 часа

Русија мора да остане силна претседателска република, порача вчера рускиот претседател Владимир Путин запрашан за транзицискиот период кога ќе отстапи од власт во 2024-та година. Минатата седмица, Путин, кој според рускиот Устав повеќе не може да се ...

51 поврзани вести »

Несреќа во Австралија: Се сруши авион кој ги гасеше пожарите, три лица загинаа

Точка - пред: 13 часа

Тројца Американци го загубија животот откако се сруши канадски авион-цистерна кој од воздух помагал во гасењето на пожарите во Австралија, соопшти комесарот од пожарникарската служба на Нов Јужен Велс, Шејн Фицсимонс.

36 поврзани вести »

Облачно време со засилен северен ветер

Точка - пред: 14 часа

Денеска на места ќе има зголемена облачност и ќе дува засилен северен ветер, информира УХМР. Дневната температура ќе се движи од 5 до 11 степени. Утрото најстудено ќе биде во Берово со -7 степени и Битола и Маврово со -6 степени.

74 поврзани вести »

Повторно пукање во Америка: Едно лице загина, седум се повредени...

Точка - пред: 14 часа

Една жена загина, а седум лица се повредени во пукањето кое се случи во центарот на Сиетл пред ресторан за брза храна. Жената била убиена после кавга која избила на улицата пред ресторан на Мекдоналдс, при што биле повредени уште седум лица, ...

Момците од „2Cellos“ повеќе нема да настапуваат заедно! Лука Шулиќ откри сè!

Точка - 22.01.2020

Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер го сочинуваат популарното светско дуо „2Cellos“, кое ги освојува срцата на луѓето ширум светот, а некои работи оваа година повеќе нема да бидат исти. Лука Шулиќ ќе настапи соло во февруари во Белград, а објаснил зошто ...

2 поврзани вести »

Голем скандал во Ерусалим: Макрон ја истерал израелската полиција од црквата! Погледнете како побеснел

Точка - 22.01.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денес ги исфрлил припадниците на израелската полиција од црквата Света Ана во стариот дел на Ерусалим, која според меѓународните правила, е француска територија.

58 поврзани вести »

Природна убавина или естетска хирургија? Руската Анџелина Џоли го магепса светот

Точка - 22.01.2020

Корисниците на социјалните мрежи полудеа по убавата Алина Тсаракова од Северна Осетија. Нејзината сличност со Анџелина Џоли е невозможно да се игнорира, а токму тоа ѝ придонело „војска“ следачи.

3 поврзани вести »