TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Мистериозниот корона вирус веројатно започнал од две животни

Точка - 22.01.2020

Новиот вид корона вирус од кој досега загинаа девет, а заразени се стотици луѓе веројатно се проширил преку нелегална трговија со животински свет, тврдат кинески научници, а пренесоа новинските агенции.

470 поврзани вести »

Зголемете го бројот на лајкови на Инстаграм со неколку мали трикови

Точка - 22.01.2020

Ако користите Инстарам, не е лошо да знаете некои ситни трикови кои ќе ви помогнат да добиете уште повеќе лајкови на фотографиите кои ги објавувате. Истражувачите од Универзитетот Роуан во Њу Џерси откриле дека филтрите во објавените селфи ...

6 поврзани вести »

Тага во светот на комедијата: Почина ѕвездата од „Монти Пајтон“

Точка - 22.01.2020

Тери Џоунс, популарниот британски актер, комичар, режисер и сценарист починал вчера на 77-годишна возраст по борбата со болеста, пренесуваат од Би-би-си. Џоунс е најпознат како еден од членовите на комичарската група „Монти Пајтон“.

26 поврзани вести »

Принцот Хари ги осуди таблоидите: "Мојата сопруга станува жртва на моќни сили"

Точка - 22.01.2020

Меган Маркл и принцот Хари веќе започнуваат судска парница против папараците, пишуваат медиумите. Овие вести доаѓаат откако се појавиле фотографии од Меган како шета со синот Арчи и две кучиња во еден парк во Канада.

73 поврзани вести »

Царовска: Креираме концепт за дуално образование прилагоден на локални услови

Точка - 22.01.2020

Заменичката претседателка на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, заменичката министерка за образование и наука, Елизабета Наумовска и директорот на Делегацијата на германското стопанство, Патрик Мартенс го посетија Општинскиот ...

16 поврзани вести »

Трамп ја дополни листата со земји на чии државјани им е забранет влезот во САД

Точка - 22.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави додавање на земји на листата, на чии државјани им е забранет влезот во САД или имаат големи рестрикции за влез. Трамп истакна дека неговата администрација се подготвува да додаде неколку земји на ...

127 поврзани вести »

Apple новиот модел на iPhone ќе го претстави веќе во март

Точка - 22.01.2020

Според гласините кои кружат на интернет, телефонот ќе биде базиран на најновиот хардвер, но и на застарениот дизајн на iPhone 8. Би требало да се продава по цена од 399 долари. Љубителите на Apple нема да треба да чекаат до септември за да го видат ...

21 поврзани вести »

ДиКаприо и Де Ниро ја потврдија соработката во следното остварување на Мартин Скорсезе - еве за што станува збор

Точка - 22.01.2020

Филмот на Марин Скорсезе ќе го носи насловот „Killers of the Flower Moon“, а во него ќе го гледаме легендарниот Леонардо ди Каприо и Роберт де Ниро. Роберт де Ниро е овогодишниот добитник на животното признание на Здружението на филмските актери, а ...

6 поврзани вести »

Манчевски: Зајакнувањето на дигиталните вештини на населението е клучна определба

Точка - 22.01.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски учествува на Светскиот образовен форум во Лондон, а на маргините на форумот зборуваше и на трибина под наслов: „Дигитални вештини: трансформација во една генерација“.

„Подгответе се, игуаните повторно ќе паѓаат од небо!“

Точка - 22.01.2020

Ладното време се шири на исток на САД, а со ниски температури погодени се дури и некои јужни делови. Од Луизијана до Каролина, дури и на Флорида, температурите се од 10 до 15 степени пониски од просекот.

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Точка - 22.01.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад, за кој нема сетификати. Тој вели дека треба да се зајакнат капацитетите со нови лаборатории за да се следат состојбите, па да се подобри состојбата со ...

71 поврзани вести »

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27-ми април

Точка - 22.01.2020

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која дел од обвинетите за упадот во Собранието на 27-ми април се спасија од кривичен прогон. Одлуката ја донесе Уставиот суд, откако судиите ја изласаа одлуката со мнозинство гласови.

57 поврзани вести »

Дескоска: Негласањето на Законот за јавно обвинителство е обид за избегнување на правдата од одредени политичари

Точка - 22.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека отвореноста на судството и неговата транспарентност преставуваат основни претпоставки за зголемување на довербата на јавноста, а посочи и дека Судскиот совет е клучниот орган кој треба да придонесе ...

101 поврзани вести »

Макрон со јасна порака: Одлучни сме Иран никогаш да не дојде до нуклеарно оружје!

Точка - 22.01.2020

Претседателот на Франција, Емануел Макрон порача дека неговата земја ќе биде непопустлива кога станува збор за иранските амбиции во врска со нуклеарното оружје. Како што порача првиот човек на Франција, неговата земја е одлучна Техеран никогаш да не ...

58 поврзани вести »

Исповеди од први (и последни) состаноци: “Имаш ли пари? Која крвна група си?”

Точка - 22.01.2020

Веројатно не постојат многу луѓе кои се во брак или сериозна врска и кои барем еднаш, сред љубовна кавга помислиле колку им завидуваат на сите тие сингл луѓе кои излегуаат и запознаваат нови, интересни потенцијални партнери.

Популарниот пијалак кој во себе “крие“ салмонела: Ова е убедливо најлошата бактерија која може да биде фатална

Точка - 22.01.2020

Љубителите на соур коктелите кои во себе содржат јајца треба да внимаваат на начинот на кој тие се прават или пак самите си ги прават затоа што овие популарни напитоци носат голем ризик од труење од салмонела.

3 поврзани вести »

Истрага за поседување пиштол и муниција без дозвола

Точка - 22.01.2020

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против лице осомничено за неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

6 поврзани вести »

Две лица осомничени за изнуда – со метална шипка тепале скопјанец за да му го земат возилото

Точка - 22.01.2020

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 29 и 28 години за изнуда од член 258 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

24 поврзани вести »

Ова е причината поради која Меган и Хари побегнаа од Британија! 2 работи повеќе не можеле да поднесат!

Точка - 22.01.2020

Откако одлучија да ја напуштат Велика Британија и кралските должности, тие двајца се главна тема во медиумите. Британскиот принц Хари ѝ се придружил на сопругата Меган и нивниот 8-месечен син Арчи Харисон во Канада, каде ќе живеат во иднина.

73 поврзани вести »

Пуштена во употреба нова операциона сала на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија

Точка - 22.01.2020

На Клиниката за торакална и васкуларна хирургија во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје денеска беше пуштена во употреба новата операциона сала. На настанот присуствуваше премиерот Оливер Спасовски кој кажа дека и во наредниот период ...