TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трн

Битола ме тера да пеам

Трн - пред: 5 часа

Градот ме тера да пеам Го живеам својот сон Градот ме тера да пеам Грешам половина тон… Дали знаете дека ПМГ Рекордингс имаат над 200 изданија, а токму јубилејното двестото ја има песната Градот ме тера да пеам.

18 поврзани вести »

По повод светскиот ден на планетата Земја, Прајслес планет апелира за заштита и спас на зеленилото

Трн - пред: 13 часа

Фокусирање на области со најголема глобална потреба за реставрација „Коалицијата Прајслес планет ќе употреби модел за обновување на шумите, посветен не само на засадување на 100 милиони дрвја, туку и на повторното растење на шумите во деловите од ...

2 поврзани вести »

Учествувајте на второто издание на Startup Weekend Ohrid

Трн - пред: 13 часа

После две години, Стартап Викенд Охрид се враќа на сцената. Оваа година од 26ти до 28ми април ќе се одржи второто издание на Стартап Викенд Охрид во просториите на универзитетот Св. Апостол Павле.

3 поврзани вести »

ФИТР: 240 илјади евра достапни преку новиот јавен повик „Ваучери за иновации за Западен Балкан”

Трн - пред: 13 часа

Фондот за иновации и технолошки развој денеска го објави јавниот повик „Ваучери за иновации за Западен Балкан”, со кој вкупно 240 илјади евра ќе се доделат за поттикнување на соработката помеѓу академската заедница со домашните, мали и средни ...

20 поврзани вести »

Саемот на книга започнува на 18 април! Над 60 издавачки куќи и 30 промоции на книги

Трн - пред: 14 часа

36. издание на Саемот на книга, кое годинава се одбележува под мотото „Приказна се чита”, повторно ќе се одржи во арената Борис Трајковски во периодот од 18 до 24 април. Во текот на седумте саемски денови посетителите ќе можат да си одберат книги од ...

15 поврзани вести »

Големо јавно судење на книгата за надреализмот „Птици во аквариум“

Трн - пред: 14 часа

Во судскиот процес ќе земат учество судијата Владимир Мартиновски, јавниот обвинител Венко Андоновски, јавниот бранител Гоце Смилевски, адвокатот Владимир Јанковски, како и сведоците повикани од обвинителот и од одбраната: Соња Стојменска-Елзесер, ...

6 поврзани вести »

Промоција на новата книга на Румена Бужаровска

Трн - пред: 14 часа

Есеите што веќе беа објавени на српски јазик во „Велике приче“ го добиваат своето прво македонско издание. Станува збор за лични гледишта и критика кон општеството. Целиот настан ќе нè доближи до суштината на овие есеи што се своевидно разголување ...

8 поврзани вести »

Промоцијата на книгата „ВМРО МИТ КОНЦЕПТ КРАЈ“ на Бранко Тричковски

Трн - пред: 14 часа

Вчера вечер во Домот на културата „Кочо Рацин“ се одржа промоцијата на новата книга на Бранко Тричковски, „ВМРО, МИТ КОНЦЕПТ КРАЈ“ во издание на Шорткат продукција. Во новата книга авторот се расприкажал на 635 страници, слично како и во претходната ...

8 поврзани вести »

Центарски уилици 2 – Светски ден на уметноста

Трн - пред: 15 часа

Уметноста е забележан момент. Смрзната слика која мигот го отсликува, поставен како растојание меѓу двете најкратки точки на еден нечуен здив! Задачата на уличните артисти е да го отсликаат на духовит начин она што најмногу го допира општеството: ...

2 поврзани вести »

Границите на мојот јазик  се поистоветуваат со границите на светот

Трн - пред: 17 часа

Весна Мојсова Чепишевска е професорка на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, истражувач, раскажувач и промотор на македонскиот јазик, литература и култура. Автор е на неколку книги и рецензии, вечен и неуморен трагач по книжевната мисла и ...

Почина легендарниот моден креатор, крал на животинските принтови – Роберто Кавали

Трн - 12.04.2024

Роберто Кавали, италијанскиот моден дизајнер кој остави свој печат во светот на модата со препознатливите, гламурозни животински принтови, почина на 83-годишна возраст. Неговиот истоимен бренд ја потврди веста во изјава споделена на социјалните ...

48 поврзани вести »

„Кои сме ние”- настан на Школка во Парк

Трн - 12.04.2024

По повод Меѓународниот ден на Ромите 8 Април, утре на Школка во Градски Парк во 12:00 часот ќе се одржи настанот „Кои сме ние”. Целта на овој настан е заедно да ја славиме ромската култура, традиција, историја, музика, танц и јазик.

Pocket Palma во Котур

Трн - 12.04.2024

Хрватското трио Pocket Palma на 20 ти април ќе има настап во Котур. Бендот e synth-pop трио од Загреб кое го сочинуваат Лука Видовиќ, Ања Папа и Бруно Жабек. Работат неуморно и за краток период издадоа три албума кои се прифатени одлично од ...

„Мирисот на липите“ во Филхармонија

Трн - 12.04.2024

„Мирисот на липите“ е музичко-поетски проект, кој ќе раскаже приказна за познатите урбани, но и скриени места на Општина Центар. Липите на улицата „Орце Николов“, панкот од гаражите на „Плочник“, дружбите во дворот на „Песталоци“, графитите на Кеј, ...

2 поврзани вести »

Тишината како средство за комуникација во Јапонија

Трн - 12.04.2024

Ако работите со Јапонците, тогаш навистина треба да го разберете нивниот стил на комуникација. Многу странци грешат со тоа што веруваат дека „сите тие работат како нас“. Јапонија и јапонската култура се многу различни.

2 поврзани вести »

Универзална сала ќе биде повторно вратена на скопјани

Трн - 12.04.2024

Универзалната сала ќе биде повторно вратена на скопјани. Пожарот што ја зафати салата во вторникот оваа недела предизвика големо незадоволство кај многумина. Откога Министерството за култура ја презеде управата над салата во декември, велат дека се ...

54 поврзани вести »

Полесно ќе поминете на фестивал ако ги следите овие 5 совети

Трн - 12.04.2024

Убавото сончево време со одлична музика и вашите другари – што повеќе би можеле да побарате? Фестивалите се врв во календарот на љубителите на музиката и ако наскоро одите на еден, без сомнение имате куп бендови и музичари што се надевате да ги ...

2 поврзани вести »

Што е „Фостер девојка“ и дали си една од нив?

Трн - 12.04.2024

Седиме на кафенце со другарка ми и уживаме во априлското сонце кога таа ми соопштува дека последниот дечко со кој се гледаше ја побарал за жена новата девојка. „Ова е трет дечко што се жени со девојката после мене“, ме известува разочарано таа и ...

Љубов преку жица во осумдесеттите

Трн - 12.04.2024

Њујорк, топло лето и млада девојка на велосипед на телефонска говорница на почетокот на осумдеститте, далеку пред ерата на мобилните телефони, интернетот, социјалните мрежи, секси пораките, опциите за лајк и фотошопирани селфија.

Јазикот и Бог нема што да се докажуваат и правдаат

Трн - 12.04.2024

„Загрозен ни е наталитетот, загрозено ни е опстојувањето тука овде. Јазик ако треба да се брани само дека е посебен јазик, тоа е смешно, тоа е како бог да се правда затоа што е бог. Да не зборувам за тој печат кој го имаат оставено Конески, Кепески, ...

7 поврзани вести »