TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

ФОТО: Крива Паланка блесна – новогодишната магија се чувствува во градот!

ТВ21 - пред: 3 часа

Жителите на Крива Паланка веќе се во можност да уживаат во претпразничната магија во пресрет на новогодишните празници. Блескава новогодишна атмосфера го осветли градот за нови насмевки, радост и незаборавни моменти за време на највеселите празнични ...

5 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Дезертерот Ковачевски ќе биде заменет со нов дезертер Џафери

ТВ21 - пред: 4 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека „СДСМ забега со штетите кои ги предизвикува за Македонија“. „Ковачевски дезертирал од Армијата, правејќи се болен, само за да не ја отслужи својата обврска, исто како и неговиот наследник на местото технички премиер Талат ...

95 поврзани вести »

Меџити за одлуката Џафери да биде технички премиер: Руинирана куќа со реновирана фасада

ТВ21 - пред: 4 часа

Претседателот на Демократското движење, Изет Меџити на прашање на ТВ21 за одлуката на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер во последните 100 дена од Владата, рече дека работата е како трошна куќа со нова фасада.

95 поврзани вести »

Движењето Беса ја обвини власта: Албанските населени места без автопати, на Владата приоритет казината

ТВ21 - пред: 4 часа

Движењето Беса ја обвинува владејачката партија ДУИ дека наместо да гради автопати во албанските населби, продолжува да се фокусира на казината. Додека Северна Македонија е поврзана со автопатишта со Грција, Бугарија и Србија, автопатот Кичево-Охрид ...

Олимпискиот комитет дозволи учество на руски и белоруски спортисти без знамиња

ТВ21 - пред: 6 часа

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) денеска соопшти дека на руските и белоруските спортисти кои ќе се квалификуваат за завршните натпревари во нивните спортови ќе им биде дозволено да учествуваат на Олимписките игри во Париз следната година, под ...

25 поврзани вести »

Џафери: Функцијата премиер ќе ја извршувам со должна почит и одговорност

ТВ21 - пред: 6 часа

Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец откако неговото име било предложено од првиот човек на ДУИ Али Ахмети, а одобрено од централното раководство на партијата кое одржа состанок во седиштето во Мала Речица.

95 поврзани вести »

Двајца високи функционери на Хамас додадени на црната листа на ЕУ

ТВ21 - пред: 7 часа

Двајца високи функционери на военото крило на палестинскиот исламски Хамас се додадени на црната листа на Европската унија, која воведува санкции против поединци и организации вклучени во терористички акти, објави денеска Советот на ЕУ.

323 поврзани вести »

Над 200.000 брзи кредити во 2022 година – Ајдини: Да се ограничи каматата, да се воведат повеќе контроли

ТВ21 - пред: 8 часа

Енормно зголемување на бројот на корисници на брзи кредити. Ако во 2018 година имало 101.949 одобрени кредити, во 2022 година вкупниот број се зголемил за 178%. Бројката достигнала 284.076 одобрени кредити, покажува анализата на Институтот за ...

„Вања била таргетирана жртва“ – цела Македонија ја чека екстрадицијата на Палевски од Турција

ТВ21 - пред: 8 часа

Киднапирањето на Вања Ѓорчевска било планирано но треба да се разјасни кои биле плановите на киднаперите, вели професорката Светлана Николоска од Факултетот за безбедност во Скопје. Во Клик Плус таа рече дека обдукцијата треба да покаже дали врз ...

154 поврзани вести »

Талат Џафери прв премиер Албанец – го предложи Али Ахмети, усвоен од Централниот штаб на ДУИ

ТВ21 - пред: 8 часа

Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец. Неговото име беше предложено од првиот човек на ДУИ Али Ахмети, а одобрено од централното раководство на партијата кое одржа состанок во седиштето во Мала Речица.

95 поврзани вести »

Заврши скрининг процесот, патот за успешна евроинтеграција на Северна Македонија е трасиран

ТВ21 - пред: 9 часа

Вчера, Во Брисел заврши последниот Билатерален состанок од Поглавјето 31 во рамки на Кластерот 6, во Европската Комисија, кој започна на 15-ти септември 2022 година. Заменикот претседател на Владата за европски прашања и главен преговарач со ...

103 поврзани вести »

Одложено гласањето во Советот за безбедност на ОН за прекинот на огнот во Газа

ТВ21 - пред: 9 часа

Гласањето на Советот за безбедност на ОН за барањето за хуманитарен прекин на огнот во војната меѓу Израел и Хамас денеска беше одложено за неколку часа, поради планираната средба на арапските министри и американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

96 поврзани вести »

Во гевгелиско Селемли пронајдено починато 43-годишно лице

ТВ21 - пред: 10 часа

На 07.12.2023 во 09.40 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во куќа во село Селемли, гевгелиско, бил пронајден починат 43-годишен маж. Од страна на лекар од Итна медицинска помош Гевгелија била констатирана смрт, а увид на ...

11 поврзани вести »

ДУИ: Талат Џафери ќе биде технички премиер на Владата

ТВ21 - пред: 10 часа

Министерот за надворешни работи и потпретседател на ДУИ, Бујар Османи на својот Фејсбук профил потврди дека актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец.

95 поврзани вести »

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран меѓународна потерница, според германската БКА – ова е сјаен ...

ТВ21 - пред: 11 часа

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) упати писмо со благодарност до Бирото за јавна безбедност на нашата земја по повод минатомесечното брзо пронаоѓање и лишување од слобода на германскиот државјанин П.Д.Р. (36).

14 поврзани вести »

Ковачевски убеден дека повторно ќе биде премиер – допрва ќе се одлучува дали на избори СДСМ ќе оди заедно со ДУИ?!

ТВ21 - пред: 11 часа

СДСМ допрва ќе анализира дали ќе оди на парламентарните избори со заеднички листи со ДУИ иако претходно беше најавено дека такво решение е можно. Премиерот Ковачевски во вчерашното интервју за 360 степени, вели дека сега е многу тешко да се даде ...

99 поврзани вести »

Претседателката Кацарска оствари работна средба со австрискиот амбасадор Памер и специјалистот за судски реформи и ...

ТВ21 - пред: 11 часа

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска оствари работна средба со претставници од австриската амбасада предводена од Н.Е. амбасадорот Мартин Памер и Георг Става, специјалист за судски реформи и владеење на правото во ЈИЕ при австриската ...

10 поврзани вести »

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување на тригодишна затворска казна

ТВ21 - пред: 12 часа

Денеска (08.12.2023) полициски службеници од Полициската станица Штип го лишиле од слобода П.И.(27) од с.Црвулево, општина Карбинци. Тој бил баран по распишана потерница врз основа на наредба за од Казнено-поправна установа Затвор Штип со која се ...

40 поврзани вести »

Путин најави кандидатура за претседателските избори во 2024 година

ТВ21 - пред: 13 часа

Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека ќе се кандидира за претседател на изборите во март 2024 година. Одлуката Путин ја соопшти во Кремљ, на дцеремонија на одликување. Откако Путин ги одликуваше воените ветерани koi se borele во ...

56 поврзани вести »

Русковска за случајот со убиствата на Вања и Панче: Истрагата треба да утврди која е вистинската позадина

ТВ21 - пред: 13 часа

Не мислам дека сето ова може да добие политичка конотација и не би смеело да добие, затоа што се работи за две грозоморни убиства, особено ако се има предвид дека едно од жртвите е 14-годишно дете, изјави денеска поранешната шефица на ...

165 поврзани вести »