TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Башким Хасани избран за шеф на изборниот штаб на „Демократско движење“ и коалицијата „Вреди“

ТВ21 - тукушто објавено

Од Демократското движење јавуваат дека Башким Хасани е избран за шеф на изборниот штаб на „Демократско движење“ и коалицијата „Вреди“ „На прагот сме на претседателски и парламентарни избори, Демократското движење активно се подготвува за најважните ...

2 поврзани вести »

Седат Сулејмани избран за шеф на изборниот штаб на „Беса“ и коалицијата „Вреди“

ТВ21 - тукушто објавено

Од Беса јавуваат дека Седат Сулејмани е избран за шеф на изборниот штаб на „Беса“ и коалицијата „Вреди“ „Ние сме во пресрет на претседателските и парламентарните избори, Движењето БЕСА ги прави сите подготовки за историските избори кои ќе се одржат ...

6 поврзани вести »

Семејно насилство, редовна појава во Полог – 106 жени пријавиле насилство, но се пожалиле и мажи

ТВ21 - тукушто објавено

Семејното насилство во Полошкиот регион иако бележи пад во споредба со 2022, во 2023 се регистрирани 132 кривични дела, од кои 72 во Тетово и 60 во Гостивар. Според податоците на СВР Тетово, за овие дела се поднесени 113 кривични пријави а меѓу ...

Во Шпанија уапсен еден од најбараните криминалци од марсејскиот клан

ТВ21 - пред: 31 мин

Французин за кој се верува дека е „главниот член на марсејскиот клан“, вклучен во шверц на дрога, е уапсен денеска во Шпанија, соопшти шпанската полиција, која го опиша како „еден од најбараните бегалци во Франција“.

11 поврзани вести »

За два дена 14.360 потписи за кандидатите за претседател – Османи води, по него Димитриевски и Ванковска

ТВ21 - пред: 51 мин

Најмногу потписи, според пресекот на ДИК има Бујар Османи, кандидатот за Демократската унија за интеграција (ДУИ) и тоа 5 405. Втор на листата е лидерот на ЗНАМ-за наша Македонија, Максим Димитриевски со 3 613 потписи.

130 поврзани вести »

Отсега и онлајн може да проверите дали вашиот пасош е во процес на изработка или е изработен и може да се подигне

ТВ21 - пред: 1 час

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше најавено, а се однесува на можноста граѓаните на Град Скопје кои се фотографирале во редовна постапка на пунктовите ...

32 поврзани вести »

ДУИ, сама или со АА на Села на избори? – Се анализираат носителите! Во комбинација Зејди, Хоџа и Исмаили?

ТВ21 - пред: 2 часа

ДУИ се уште прави анализи како да настапи на изборите, дознава ТВ21 од внатрешни извори на партијата. Интегративците анализираат дали треба да излезат сами на изборите или заедно со АА на Зијадин Села, со ЕДП на Арјанит Хоџа и Народното движење на ...

24 поврзани вести »

Здравствените работници најавуваат протести – бараат линеарно зголемување на нивните плати и решавање на вработувањата

ТВ21 - пред: 2 часа

Иако изминатиов период во Министерството за здравство се сменија неколку министри, отворените прашања на здравствените работници околу платите но и нивниот статус останаа отворени. Од Синдикатот од овој сектор се револтирани бидејќи еднаш им се ...

47 поврзани вести »

Нема согласност за избор на претседател во Собрание – СДСМ: Претседателот се бира на непосредни избори а не во Собрание

ТВ21 - пред: 2 часа

Продолжуваат ставовите и изјавите околу предлогот претседателот на државата да се бира во Собранието. Иако се чини дека ниту една од политичките партии од македонскиот блок не го поддржува овој предлог, ДУИ и денеска го изнесе своето барање ...

8 поврзани вести »

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

ТВ21 - пред: 3 часа

Трета година по ред, површината на морето под мраз околу Антарктикот се спушти под два милиони квадратни километри, што не се случило пред 2022 година од почетокот на сателитските мерења во 1979 година.

14 поврзани вести »

Запалено товарно возило во Гази Баба, од пожарот зафатени и две приколки

ТВ21 - пред: 3 часа

На 24.02.2024 во 20.30 часот во СВР Скопје К.Н. пријавил дека на царински терминал на подрачјето на Гази Баба било опожарено товарно возило „мерцедес“ со босански национални ознаки со полуприколка, сопственост на правно лице, а паркирано од В.М.

30 поврзани вести »

Приведено лице од Тетово, ја нападнал сопругата

ТВ21 - пред: 3 часа

На 24.02.2004 во 11.30 часот полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Н.И.(61) од тетовско село, кој бил пријавен од неговата 53 годишна сопруга дека во домот физички ја нападнал.

6 поврзани вести »

Независниот синдикат на здравствени работници најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната ...

ТВ21 - пред: 4 часа

Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички персонал и технички персонал најавува протести доколку нема усогласување на платите со минималната плата. На денешната прес-конференција, националниот координатор на Независниот ...

47 поврзани вести »

Полски МНР: Русија ќе ја тестира колективната одбрана на НАТО

ТВ21 - пред: 4 часа

Шефот на полската дипломатија, Радослав Шикорски, оцени дека Русија ќе се обиде да ги тестира гаранциите што ги дава колективната одбрана на членките на НАТО и оти кога руските претставници секој час и се закануваат на Полска дека ќе ја нападнат, ...

8 поврзани вести »

Каевски: Претседател на државата треба да се бира на избори од сите граѓани

ТВ21 - пред: 6 часа

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Дарко Каевски денеска по новинарско прашање околу тоа каде треба да се гласа претседателот, истакна дека истиот треба да се бира на избори. „СДСМ јазво и јасно го кажа во многу наврати нашиот став дека кандидатот за ...

8 поврзани вести »

СДСМ оддаде почит на ликот и делото на народниот херој Кузман Јосифовски Питу: Аманетот на НОБ ќе го исполниме

ТВ21 - пред: 6 часа

Партиска делегација на СДСМ предводена од претседателот Димитар Ковачевски, заедно со потпретседателот Стефан Богоев и секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ денеска оддадоа почит на ликот и делото на народниот херој Кузман Јосифовски ...

8 поврзани вести »

Лукашенко најави дека ќе се кандидира на претседателските избори во 2025 година

ТВ21 - пред: 6 часа

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека ќе се кандидира за функцијата на следните претседателски избори во 2025 година. – Ќе се кандидирам, пренесете им (на опозицијата), им рекол Лукашенко на новинарите, а пренесува ...

26 поврзани вести »

Ана Брнабиќ: Најверојатно е дека ќе има нови, а не повторени избори во Белград

ТВ21 - пред: 6 часа

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека најверојатно ќе има нови, а не повторени избори во Белград, додавајќи дека „ниту еден глас не е украден“ и дека никогаш нема да прифати меѓународна истрага за изборите од 17 декември, јави дописникот на ...

11 поврзани вести »

Запалени возило и гаража во Кавадарци

ТВ21 - пред: 6 часа

Возило и гаража биле запалени доцна синоќа во Кавадарци, а благодарение на брзата интервенција на Територијалната противпожарна единица спречено е проширување на пожарот на околните куќи бидејќи се работи за место со густо населени куќи.

30 поврзани вести »

Таравари: Би ги прифатиле сите одлуки на судот

ТВ21 - пред: 7 часа

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

24 поврзани вести »